• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Münferit ve proje bazlı mülkler için ilk müzayede 10 Mayıs’ta

08 Mayıs 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

Münferit ve proje bazlı mülkler için ilk müzayede 10 Mayıs’ta

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’de ilk kez münferit mülklerin açık artırma sistemiyle satışına olanak sağlayan İSTİHALE, konut projelerinin de katılacağı ilk müzayedesini 10 Mayıs Perşembe günü Swissotel The Bosphorus’daki Asuka salonunda gerçekleştirecek. En kısa geri dönüş süresi 9, en uzun dönüş süresi 17 yıl olan mülklerin büyük avantajla satışa çıkacağı açık artırma sistemi, Türkiye gayrimenkul sektöründe konutların satış ve amortisman sürelerini kısaltmayı hedefliyor.

     Balon fiyat ekonomisine ve emlakçıların yüksek komisyon taleplerine boyun eğen Türkiye gayrimenkul sektörü, yeni bir döneme giriyor. İngiliz yatırımcı Tyla Angelis’in girişimi ile kurulan İSTİHALE, 30 yılı aşkın süredir başarı ile sürdürülen İngiltere’deki sistemi birebir uyarlayarak açık artırma ile münferit mülk alışverişine imkan tanıyacak.
     Bankaların, emlak ofislerinin, konut projelerinin ve mülk yatırımcılarının da yoğun ilgi gösterdiği ilk müzayede 10 Mayıs’ta gerçekleşecek. Swissotel The Bosphorus’da sabah 09:30’da başlayarak 17:00’a kadar devam edecek olan İSTİHALE’nin ilk müzayedesiyle gayrimenkul satış süreçleri şeffaflık ilkesiyle tanışacak.

İlk müzayede 160 lot ile açılacak
     Rasyonel değerlerinin üzerine çıkan gayrimenkul fiyatlarını ve yüksek komisyon ücreti talep eden emlakçıları devre dışı bırakan İSTİHALE, müzayede sistemiyle aylarca satılamayan gayrimenkullerin 1 günde satışını sağlayacak. Mülk satıcıları ile alıcılarını şeffaf kurallar çerçevesinde buluşturacak olan müzayedede göz alıcı daireler, rezidanslar, villalar çık artırma usulüyle satışa çıkarak gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerle buluşacak. Lotlar arasında bulunan ve satışa sunulan lüks penthouse ve boğaza sıfır konumda yer alan bir yalı müzayedede Türkiye ile birlikte İngiltere, İsveç, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan yatırımcıların beğenisine sunulacak.

Yurt içi ve yurtdışı fuarlarında lotları tanıttık
     Münferit konutların açık artırmayla satışının önünü açan sistemi Türkiye ile tanıştıran İSTİHALE kurucusu Tyla Angelis, “Bildiğiniz üzere bu sistemi yanlış fiyat değerlemeleri ve yüksek komisyonlardan dolayı satış süreleri ayları bulan mülkleri 1 gün içinde satabilmek ve alıcıyla satıcıyı güvenli bir alışveriş ortamında buluşturabilmek için uygulamaya başladık. Komisyon oranı sözleşmelerde belirtildiği gibi yüzde 4’ü geçmeyecek, böylece ne alıcı ne de satıcı sözleşme dışında sürpriz komisyon oranları ile karşılaşmayacak.

     Araştırmalarımızda ön plana çıkan bir diğer problem ise konut yatırımlarının amortisman sürelerinin bir hayli uzun olmasıydı. İlk müzayedemizde yatırımcılar için fırsat oluşturacak kısa amortisman süresine sahip mülkleri lotlarımıza ekledik. İSTİHALE ile gayrimenkul sahibi olanlar, yapmış oldukları yatırımın geri dönüşünü 9 ile 17 yıl arasında kazanmış olacak. Türkiye’de ilk kez uygulanan sistemle 800 binlik konut stokunun erimesine maksimum derecede katkıda bulunacağız” dedi. Angelis sözlerini şöyle sürdürdü; Portföylerimizi 9-11 Nisan’da Dubai Uluslararası Emlak ve Gayrimenkul Fuarı, 22-25 Nisan’da Cityscape Qatar ve 28-29 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen 12.Gayrimenkul Fuarı’nda tanıttık. Böylece lotlarımıza daha geniş alıcı kitlelerine ulaşma imkanı sağladık.”

     Gayrimenkul sektöründe gözlemlenen balon fiyat oluşumunu engelleyerek mülklerin gerçek değerine kavuşmasını sağlamak ve konut satışlarının hız kazanmasına yardımcı olarak mülk sahiplerinin mağduriyetini gidermek amacıyla kurulan İSTİHALE, şeffaf satış sistemi ve rasyonel gayrimenkul satış rakamlarıyla yabancı yatırımcının ilgisini de tekrar Türkiye’ye çekmeyi

 


+ Benzer Haberler
» MARBLE İzmir’i heyecanla bekliyoruz
» “Otomotiv ‘de 2. Eldeki KDV uyuşmazlığını çözdük”
» Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek
» Pet sektörü 3. kez İzmir’de buluştu
» KDV ve ÖTV indirimleri uzatıldı
» Tüketici güven endeksi 59,4 oldu
» İnşaat maliyet endeksi aylık %6,49 arttı
» KDV ve ÖTV’de bahar müjdesi
» Soyer: “İzmir’de raylı sistemi iki kat artıracağız”
» NISSAN, uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerini sıfır faizle destekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni