• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada hareketlilik arttı

25 Haziran 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada hareketlilik arttı

   ► Normalleşme kararları sonrası düğün mevsimi ve cazip kampanyalar piyasayı hareketlendirdi

           HABER MERKEZİ     
     Evlenme, ev yenileme ve taşınma planlarını Covid19 salgını nedeniyle erteleyen yüzbinlerce kişi, Haziran ayı itibariyle sektörde yüzde 3040’lara varan indirimlere kamu bankalarının 6 ay ödemesiz ve 60 ay vadeli düşük kredi imkanları da eklenince mobilyacıların yolunu tuttu. Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı  Ahmet Güleç, cazip fırsatlarla mobilya sahibi olmak için dönemin son derece uygun olduğunu, Haziran – Eylül ayları arasında avantajlar nedeniyle hareketlenmenin katlanarak devam etmesini beklediklerini söyledi.

     Yerli ve millilik oranı, hammaddesi, istihdamı, iç piyasada yarattığı ekonomik değer ve ihracata katkısı ile Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan mobilyada düğün var. 2019’u iç piyasada 50  milyar TL’lik satış grafiği ile bitiren ve 2020 hedefi 60 milyar TL olan sektör, Covid19 nedeniyle yaşadığı zor günleri geride bıraktı. Haziran itibariyle başlayan gevşeme politikaları, ertelenen evlenme, ev yenileme ve taşınma planlarını tekrar takvime alırken, mobilya markaları yoğun günler yaşıyor.

     Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilya mağazalarında yoğun günler yaşandığını söyleyerek şunları kaydetti: “Covid19 salgını düğün planlamalarının ertelenmesine neden olurken, taşınma ve ev yenilemek isteyenlerin de takvimlerinde değişikliğe gitmelerine yol açtı. Mart ortasından başlayarak Haziran başına kadar iç satışımız durma noktasına geldi. Oysa biz geçen yıl içeride 50 milyar TL’lik satış yapmış güçlü bir sektörüz. Haziran’a hiç olmadığı kadar hızlı girdik. Sağlanan avantajları düşünülünce yeni mobilyalara ve yeni yaşam alanlarına sahip olmanın tam zamanı diyebiliriz.”

     Kamu bankalarının, hem yerli üretim yapan markaları desteklemek hem de hane halkının mobilyaya ulaşımını kolaylaştırmak için 1 Haziran itibariyle çıkardığı düşük faizli kredi destek paketi hakkında da bilgi veren Güleç, “Hammadde konusunda dışarıya bağımlılığı bulunmayan yerli ve milli bir sektörüz. Dolayısıyla çıkarılan düşük faizli kredi destek paketine katılımımız yüksek oldu.

     Hane halkının daha avantajlı bir şekilde mobilya satın alabilmesi için biz sektör olarak üzerimize düşeni gerçekleştirdik. Taksiti 60 aya kadar uzatan, aynı zamanda ödeme takvimini satın almadan itibaren 6 ay ileri atılmasına olanak tanıyan düşük faizli kredi paketi üzerinden mobilya satın almaya ilgi yoğun oldu. Bu yoğunluğun artarak devam etmesini bekliyoruz. Mobilya satın alacaklara sağlanan imkanına ve ödeme kolaylığına sektörümüzün yanı sıra uyguladığı indirimler ve kampanyalar da eklenince fiyatlarda yüzde 40’lara varan avantajlar ortaya çıktı” diye konuştu.

Eski günlerimize geri döneceğiz
     MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, doğrudan 250 bin kişiyi istihdam eden, 50 milyar TL iş satış ve 3,5 milyar dolar da ihracat gerçekleştiren mobilya sektörünün ikinci bir pandemi dalgası yaşanmaması halinde en zoru geride bıraktığını ve Haziran itibariyle hem iç piyasa satışında hem de ihracatta ciddi hareketlenmeler beklediklerini kaydetti. Güleç, “Mobilya ihracatında Covid19 kaynaklı daralma Mayıs’ta yüzde 41,92 olarak gerçekleşti. Nisan’a göre daralmada geri çekilme gözlemledik.

     Haziran ayı ile birlikte tıpkı iç pazarda yaşadığımız gibi ihracat tarafında da hareketlenme bekliyoruz. İkinci bir pandemi dalgası yaşanması halinde ikinci yarı dönemde Covid19 kaynaklı kayıplarımızı büyük oranda kapatacağımızı düşünüyoruz. Hedefimiz ilk olarak salgın  öncesi verilere ulaşmak ve bunu yaparken de yeni ve daha güçlü bir hikayenin alt yapısını oluşturmak. Mobilyada 2023 hedefimiz olan beşinci büyük ihracatçı olma hedefimizden vazgeçmiş değiliz” diye konuştu. Türk mobilya sektörü 2020’nin ilk beş aylık döneminde 647 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre gerçekleşen toplam daralma yüzde 16,55 olarak açıklandı.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı düşmeye devam ediyor
» İhracat, Haziranda 13.47 milyar dolar
» MB-PPK: İlave tedbir gereksinimi ortaya çıkabilir
» Kredi anlaşmasının yetki mektubu için imzalar atıldı
» Bakan Selçuk; “Haziran ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Temmuz’da ödenmeye başlıyor”
» Çin, 65 yeni patentle inşaa ettiği kara ve demiryolu köprüsünü açtı
» İş dünyasının yeni rotası Libya
» Müştemilat Kumpanya’nın yaz konserleri başlıyor
» Karşıyaka Belediye Meclisi’nde seçim mesaisi
» “Yılın ikinci yarısında yatırımlarımız devam edecek”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni