• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

MOSDER, mobilya sektörünün nabzını tuttu

09 Ağustos 2017 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

MOSDER, mobilya sektörünün nabzını tuttu

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Türkiye mobilya sektörünün karşılaştığı spesifik zorluklara ve fırsatlara dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz günlerde  bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda İnsan Kaynakları, Satış Sonrası Servis Hizmetleri ve Tüketici Hakem Heyetlerinin Yetkinlikleri, Yeterlilikleri ve Karar Süreçlerindeki Etkileri’nin masaya yatırıldığı toplantıda üyeler; mobilya sektörüyle ilgili fikirlerini, deneyimlerini ve en doğru uygulamaları tartışma ve paylaşma fırsatı buldu.
     Türkiye mobilya sektörünün tüm paydaşlarını tek çatı altında toplayan MOSDER,  Türkiye ekonomisin lokomotif sektörlerinden biri olan mobilya sektörünün karşılaştığı spesifik zorluklara ve fırsatlara dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz günlerde bir çalıştay düzenledi.

Şirketlerde kuşak çatışmaları yönetilmeli
     Çalıştayda ‘İnsan Kaynakları’, ‘Satış Sonrası Servis Hizmetleri’ ve ‘Tüketici Hakem Heyetlerinin Yetkinlikleri, Yeterlilikleri ve Karar Süreçlerindeki Etkileri’ni masaya yatıran sektör temsilcileri, sektörü daha cazip kılmak için;  tasarım atölyelerinde fiili uygulamalı ihtiyari ve uzun dönem stajlarda teşvik getirilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Bu farkındalıkla işyerlerinde gerek yönetici, gerekse yönetici-çalışanlar arasında oluşan kuşak çatışmalarının uygun şekilde yönetilmesinin işletmelerin menfaatine olacağını ve işgücü sirkülasyonunun azaltılması konusunda da MOSDER’in sosyal medya hesapları üzerinden farkındalık oluşturulmasına karar verildi.

Öztaşkın: Sektörün gelişiminde doğru ve kaliteli staj çok önemli
     Bu farkındalıkla da uygulamalı staj sürelerinin daha uzun süreye yayılarak mesleki gelişimin uygulama sahasında kazandırılması gerektiğinin savunduklarını açıklayan MOSDER Başkanı Nuri Öztaşkın, naylon stajların önüne geçmek ve stajın işveren ve öğrenci açısından önemi konusunda paydaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu bilinçle mobilya markalarının bünyelerinde verecekleri mesleki eğitim programların yaygınlaşması  bu programların Bakanlıkça desteklenmesi konusunda çalıştıklarının altını çizen Öztaşkın, “MOSDER olarak, paydaşlarımızla  yapacağımız çalışmalar sonrasında, eğitim müfredatlarının oluşmasında sektörün öncü kuruluşlarının desteğini alıp oluşturulacak workshop gruplarının ortak çalışması ve desteklenmesi taraftarıyız. Çünkü mobilya sektörüyle ilgilenen öğrencilerin endüstri meslek liselerini tercih etmeleri için bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyor ve bunun için bilgilendirici, teşvik edici unsurların sağlanması için elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz” dedi.

“Gençlerin eğitiminden aileleri olduğu kadar biz de sorumluyuz”
     Öte  yandan eğitim-sanayi işbirliğine inandıklarının altını çizen Öztaşkın, “Mobilya sektörünün yoğun olduğu illerde meslek liselerinin yönetimleriyle iş birliklerine gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca MOSDER üyesi firmaların da o bölgede okuyan öğrencilere kaliteli bir staj imkanı sunması gerekmektedir.
     Çünkü bu genç beyinler; geleceğimizi emanet edeceğimiz, sektörümüzü daha ileriye taşıyacak kişiler. Dolayısıyla onların eğitiminden aileleri olduğu kadar biz de sorumluyuz. Bunun için de sektörün çatı kuruluşu olarak; ‘stajyerlere verilecek eğitim ve stajyere nasıl yaklaşılması gerektiği’ konularında bilgilendirme kılavuzunun hazırlanması için çalışmalara başladık.”

 


+ Benzer Haberler
» KDV düzenlemesi için geri sayım
» Hizmet sektörü güven endeksi 99,7 oldu
» İlk 9 ayda kamu alımı 178,8 milyar TL oldu
» Almanya pazarında Yunanistan Türkiye’nin yerine geçti
» Sanayide istihdam %1,1 arttı
» “Türkiye Endüstri 4.0 dönüşümünü gerçekleştirecek”
» Endüstri 4.0’a nasıl başladık?
» İzmir’de dijital dönüşüm vurgusu
» Endüstri 4.0 nasıl yardımcı olabiliriz
» LİYAKAT arabulucuk sisteminin önemine dikkat çekti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.11.2017
  Ticaret 24.11.2017
  Ticaret 23.11.2017
  Ticaret 22.11.2017
  Ticaret 21.11.2017
  Ticaret 20.11.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni