• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mopak geri dönüşüme karşı farkındalık oluşturuyor

10 Ocak 2018 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Mopak geri dönüşüme karşı farkındalık oluşturuyor

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticilerinden Mopak’ın ormanları yenileme, kirliliği azaltma ve tasarruf sağlama amacıyla geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Yaşasın Kağıt Yaşasın Ağaç projesi, İzmirli doğaseverlerden büyük destek gördü. Her türlü etkinliğinde doğayı esas alarak çevreye karşı olan sorumluluklarını yerine getiren ve sosyal sorumluluk bilinciyle kağıtta geri dönüşümü her platformda gündeme taşıyan Mopak, doğa dostu projesi ile bu konudaki bilincin gelişmesine öncülük ediyor.
     Mopak’ın geliştirdiği geri dönüşüm projesi, her yıl İzmir Kültür Park’ın 200 katı büyüklüğünde bir orman alanının yok olmasını, tarihi Belgrad Ormanı’nın ise 5 yılda bir yok olmasını önleyecek bir proje olarak öne çıkıyor.

     Mopak’ın geri dönüşüm bilincini topluma yerleştirmek ve geri dönüşüm zincirinin büyüyerek devamlılığını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Yaşasın Kağıt Yaşasın Ağaç” sosyal sorumluluk projesi, geçtiğimiz 1 yılda kağıt odağında geri dönüşüm ile ilgili topluma bilgilendirirken pek çok alanda tasarruf sağladı.
     Yaşasın Kağıt Yaşasın Ağaç kampanyası sayesinde 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana 4 bin 849 ağacın kesilmesi önlenirken 1 milyon 169 bin 484 kilovat elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı. Geçen 1 yıl boyunca 7 bin 701 kilo atık gaz kirleticinin atmosfere atılmasını önleyen proje ile 9 milyon 127 bin 680 litre su tasarrufu ve 499 bin 170 litre akaryakıt tasarrufu elde edildi. Proje, her yıl İzmir Kültür Park’ın 200 katı büyüklüğünde bir orman alanının yok olmasını, tarihi Belgrad Ormanı’nın ise 5 yılda bir yok olmasını önleyecek bir proje olarak dikkat çekiyor. Yaşasın Kağıt Yaşasın Ağaç projesi ile atık kağıtların çöp olmadan geri dönüşüm sürecine girmesi sağlanıyor, yeniden kağıt ve karton üretiliyor ve ormanlar korunuyor.

     Proje kapsamında Forum Bornova AVM’de kurulan Yeşil Durak, her türlü atığın toplandığı bir merkez görevini üstleniyor. Kâğıt ve karton başta olmak üzere; cam, plastik, metal ve pil atıklarının toplandığı Yeşil Durak’a atık getiren herkese, Mopak geri dönüşümlü defterler hediye ediliyor. Her gün 10.00-22.00 arasında açık olan Yeşil Durak standında kağıdın geri dönüşümü üzerine bilgilendirme de yapılıyor. Mopak bu proje ile kağıt ve kartonun çöp olmadığını, geri dönüştürülmesi ile yapılacak tasarrufun ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını anlatıyor. 

     Mopak Genel Müdürü Ruhi Molay, kağıt geri dönüşümü ile elde edilecek tasarrufun ciddi boyutta olduğunu rakamlarla açıklıyor. “Kağıt geri dönüşümü konusunda ülkemizde en bilinçli şehirlerden biri de İzmir. Ancak yine de bu konudaki toplumsal hassasiyet olması gereken seviyelerde değil… Sosyal sorumluluk projeleriyle, eğitimle bu bilincin toplumumuzda çığ gibi büyümesini sağlayabiliriz. Geri dönüşüm ile büyük oranda tasarruf boyutlarına ulaşabilmemiz mümkün. 1 ton kullanılmış kağıt geri kazanıldığında 17 adet ağacın kesilmesi önleniyor, 4100 kilovat elektrik enerjisi, 32000 litre su, 1750 litre akaryakıt tasarrufu sağlanıyor. Bunun yanı sıra geri dönüşümün çevreye de çok büyük katkısı oluyor. Geri dönüşüm ile 27 kg atık gaz kirleticinin atmosfere atılması engelleniyor. Bu nedenle havası ve doğası temiz bir gelecek için geri dönüşüme her bir bireyin destek vermesi gerektiğine inanıyoruz.”

     Mopak olarak, toplumdaki çevre ve doğa bilincinin geliştirilmesine sağlayacağımız katkıyı topluma karşı sorumluluğumuzun birinci önceliği olarak görüyoruz. Bu nedenle faaliyetlerimizi global bir ekolojik bilincin rehberliğinde ve çevreye saygı politikasını gözeterek sürdürüyoruz” dedi.
Uygulanabilirlik açısından en kolay hammadde olan kağıdın atık zincirinde önemli bir payı bulunuyor. Bu nedenle kağıt geri dönüşümü, doğanın korunmasına büyük katkı sağlıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Leasıngler uygun faizle sunulursa üretimin önü açılır
» TROY, 2018’de 8 kat büyüdü
» Son 1 yılda 105milyon metrekare mağaza kapandı
» Tahtalı’da 21 yılın rekoru kırıldı; Bir günde 2,5 aylık su geldi
» Karşıyakalı çocuklardan coşkulu final
» İstanbul Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı 34 milyonu geçti
» VakıfBank’tan 3 büyük müjde: “Yanındaki Güç Paketi”
» Tekstilcilerin hedefi dünyada ilk beş
» “Poşet düzenlemesi kullanılarak yapılan algı oyunlarını görüyoruz”
» Palandöken, “E-ticaret yapan ve kadınlarına müjde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni