• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Modern İzmir İranlıları cezbediyor

08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► Özellikle İranlıların Türkiye’den vatandaşlık almak istemeleri satışları olumlu etkiledi. İran’dan gelerek, Türkiye’de yaşamını sürdürmek isteyenler, yoğunlukla İzmir’den konut satın almaya başladı. Konut yatırımcılarının en fazla İran’dan geldiğini belirten sektör temsilcileri, İranlıların Türk vatandaşı olup, İzmir’de yaşamak istediğini belirtti.

     Pandemi sürecinde yavaşlayan yabancılara konut satışları yeni normalleşmeyle birlikte tekrar yükselişe geçti. Özellikle İranlıların Türkiye’den vatandaşlık almak istemeleri satışları olumlu etkiledi. İran’dan gelerek, Türkiye’de yaşamını sürdürmek isteyenler, yoğunlukla İzmir’den konut satın almaya başladı. Konut yatırımcılarının en fazla İran’dan geldiğini belirten sektör temsilcileri, İranlıların Türk vatandaşı olup, İzmir’de yaşamak istediğini belirtti.
     Pandemi sürecinde de İranlı yatırımcılara satışların devam ettiğini dile getiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Yeni normalleşme dönemi ile birlikte konut satışlarının ciddi anlamda arttığını görüyoruz. Özellikle İranlı konut yatırımcılarından büyük bir talep söz konusu. Bu süreçte Türkiye’ye gelememelerine rağmen buradaki firmalarla sürekli iletişim içerisindeler. Bu firmalardan bir tanesi de benim firmam ve 7-8 İranlı çalışanımız ile yatırımcılara hem konut hem de vatandaşlık konusunda yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

“250 bin dolara vatandaşlık hakkı kazanılıyor”
     İranlıların Türkiye’yi tercih etmelerinin sebebini Şah Rıza Pehlevi dönemindeki yaşantılarına bağlayan Güleroğlu, “O dönemde İran’daki kadınlarda Türkiye’deki kadınlar gibi modern, rahat giyinebilen, spor yapabilen ve araç kullanabilen kişilerdi. Şu anki yaşanan baskıcı rejimi göz önüne almazsak Türkiye ile kültür benzerlikleri var. Özellikle İzmir’i tercih etmelerinin nedenleri ise denize kıyısının olması, havaalanı bulunması, buradaki limanlarla yurt dışına ulaşımın daha kolay gerçekleşmesi, İstanbul’a göre daha ucuz ve daha modern bir şehir olması” ifadelerini kullandı.  Vatandaşlık almalarının kıstasını hükümetin belirlediğini söyleyen Güleroğlu, “Daha önce bu rakam 1 ve 2 milyon lira arasında yer alırken şu an 250 bin dolara düşürüldü. Yani 250 bin dolar veren herkes Türk vatandaşlığı için başvuru yapabiliyor ve aldığı mülkü 3 yıl satmamak şartıyla vatandaşlık almaya hak kazanıyor” dedi.

“İnşaat başlamadan da satış yapabileceğimiz müşteriler var”
     İranlı konut yatırımcılarının özellikle Mavişehir Bölgesi’ni tercih ettiklerini belirten Güleroğlu, “Mavişehir civarında konut fiyatları 1 milyon ve 2 milyon lira arasında yer alıyor. Özellikle siteler olduğu için bu bölgeyi tercih ediyorlar. Fakat daha üst segment müstakil konutları isteyenler ise Çeşme, Alaçatı ve Urla taraflarını seçiyor” diye konuştu. Özellikle İranlıların istediği şartlarda yer bulmakta zorluk çektiklerini söyleyen Güleroğlu, “Öncelikli talepleri; havuzlu site içerisinde, özel otoparkın yer alması, okullara yakın olması ve lüks konut olması. Bundan dolayı zorluk yaşıyoruz. Hatta bu konudaki önerimiz şu; özellikle Mavişehir Bölgesi’nde site inşaatına yeni başlayacak firmalar bize ulaşırlarsa onlarla birlikte ortak projeler yaparız. Çünkü bu süreçte site inşaatına başlamadan da satış yapabileceğimiz İranlı müşterilerimiz mevcut” ifadelerini kullandı.

“Müşterilerin gönderdiği vekâletlerle konut alımı gerçekleştiriyoruz”
     Bu süreçte İran’dan konut alımı için müşterinin gelemediğini ama taleplerin gelmeye devam ettiğini dile getiren Gayrimenkul Danışmanı Vahid Raghebi ise “Şu anda müşterilerimiz Türkiye’ye gelemediği için onların gönderdiği vekâletler ile konut alımı gerçekleştiriyoruz” dedi. Yatırımcıların öncelikli olarak Mavişehir Bölgesi’ni tercih ettiklerini belirten Raghebi, “Bunun yanı sıra Narlıdere, Güzelbahçe tarafları da tercihleri arasında. Çünkü İzmir’e ilk kez gelen kişiler buranın güvenliğini tam olarak bilemedikleri için öncelikle güvenlikli siteleri tercih ettiler. Ama İzmir’in güvenli ve rahat bir şehir olduğunu gördükten sonra yavaş yavaş daha rahat ve konforlu yerlere yönelmeye başladılar. Bu yüzden de son zamanlarda Çeşme ve Alaçatı satışları artışa geçti” diye konuştu.

     İranlı yatırımcılarda seküler düşünce yapısında olanların yani daha rahat ve özgür düşünenlerin İzmir’i tercih ettiğini vurgulayan Raghebi, “Tercih eden kişiler açısından baktığımızda İran’ın şu andaki rejimine göre değil de daha önceki yaşantılarına göre değerlendirmek gerekir. Çünkü İzmir’e yerleşmek ve vatandaşlık almak isteyen kişiler arasında muhafazakâr kesim yoktur. Genellikle yaşam kalitesini daha da yükseltmek isteyen kesim İzmir’i tercih ediyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni