• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Moda tasarımcıları Ege’de yetişecek

02 Kasım 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

Moda tasarımcıları Ege’de yetişecek

   ► ‘Genç Moda Tasarımcıları İzmir’i Modanın Başkenti Yapıyor’ projesi ile Ege Üniversitesi’nde genç moda tasarımcılar yetiştirilecek.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Ege Üniversitesi (EÜ) Moda ve Tasarım Yüksekokulu tarafından hazırlanan, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB)  desteklediği ‘Genç Moda Tasarımcıları İzmir’i Modanın Başkenti Yapıyor’ projesi için EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz imzalar atıldı. Uygulamaya konacak proje ile genç moda tasarımcılar yetiştirilecek, tekstil ve hazır giyim sektöründe katma değerli ve sürdürülebilir üretim gerçekleştirilecek. Üniversite-sanayi işbirliğinin önemli olduğunu ifade eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu işbirliğinde toplumun ve sanayicinin taleplerini ön planda tutarsak, üniversite-sanayi işbirliği sözü lafta kalmayacak. Tüm üniversite-sanayi işbirliklerine açık bir üniversiteyiz” dedi.

“Üniversiteler topluma öncülük yapmalı”
     EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite olarak sanayiyi dolaşıyoruz. Tekstil anlamında da Jak Eskinazi’nin ziyaretimizde dizayn ve tasarım olmazsa olmaz söylemi bizim için anahtar kelimeydi. Bu anahtar kelimeden Üniversitelerin topluma öncülük yapması ve özel sektörün taleplerini ön planda tutması lazım. İZKA’da burada, devletimiz de yanımızda. Bu işbirliğinde toplumun sanayicinin taleplerini ön planda tutarsak, üniversite-sanayi işbirliği sözü lafta kalmayacak. Tüm üniversite-sanayi işbirliklerine açık bir üniversiteyiz” diye konuştu.
     “Üniversite toplum için var. Biz istiyoruz ki tekstilciler birçok kişiye istihdam sağlıyor ama dünya ile rekabet edilebilirlik anlamında tasarıma ihtiyacımız varsa burada akademik kadro var” diye konuşan Prof. Dr. Budak, İzmir’in modanın başkenti olması yolunda hep birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı. 

Tekstil ve hazır giyim lokomotif bir sektör
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, tekstil ve hazır giyim sektörünün, ülkemiz ve bölgemiz ihracatında ve istihdamında lokomotif sektör olduğunu belirtti.
     Tekstil ve hazır giyim sektöründe kalifiye eleman ihtiyacına vurgu yapan Eskinazi, “İhracat hedeflerimize ulaşabilmek için hem nitelikli işgücüne sahip olmamız hem de katma değerli ürün üretebilmemiz gerekmektedir. EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu’nun, ‘Genç Moda Tasarımcıları İzmir’i Modanın Başkenti Yapıyor Projesi’ ile nitelikli işgücü sorunumuza ve tasarım odaklı ihracatımıza katkı sağlayacağına inandığımız için bu projeye destek verdik. EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu’nun, sektörümüz ile işbirliği içerisinde sektörün ihtiyacına cevap verecek tasarımcıları, öğrencileri yetiştireceğine ve bu konuda başarı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye tekstil ve hazır giyim sektöründe yükseliyor
     Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Burak Sertbaş, “Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü olarak, Avrupa Birliği’nin 3’üncü, dünyanın ise 8’inci büyük tedarikçisi konumunda bulunuyoruz” dedi.
     Tekstil ve hazır giyim sektörünün dünyada oldukça rekabetçi bir seviyeye yükselmiş olduğunu ve bu noktaya gelinmesinde hizmet şekli ve hızlı üretim altyapısının önemli olduğunu ifade eden Sertbaş, “Ülkemizden hizmet alan Avrupalı bir üretici tüm taleplerini bir noktada ve çözebilmekte ve çok kısa sürede ürünlerini temin edebilmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de eğitimli iş gücü altyapısıdır” diye konuştu. Sertbaş, tekstil ve hazır giyim sektörünü uluslararası rekabette öne çıkaran diğer önemli faktörün ise tasarım odaklı yapı olduğunu söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» ETİK 60. yılını kutluyor
» 2018 yılında yükselen faiz oranı ipotekli satışları etkiledi
» Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 44,6 azaldı
» Türkiye‘de konut stoğunun yaklaşık %40‘ı İstanbul‘da
» Konut satışları 24 bin 82 adet azaldı
» Çin sermaye piyasası 2019’da rekor yükseklikte yabancı yatırım görecek
» IBS, 2019’a hızlı başladı
» Yeni kazanç kapısı: İnternetten canlı yayın
» Pet şişeyi getir, bez çantayı götür
» Hayat “yaş alınca” güzel


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni