• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mobilyada KDV indirimi stokları eritecek

02 Ocak 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

   ► 2018 yılının kasım ayında mobilya sektöründe uygulanmaya başlanan KDV indiriminin süresi 3 kere uzatılmıştı. 6 aylık aradan sonra mobilyada uygulanan KDV tekrar yüzde 8’e çekildi.

     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyada Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı. 2018 yılının kasım ayında mobilya sektöründe uygulanmaya başlanan KDV indiriminin süresi önce 31 Aralık 2018, ardından 31 Mart 2019, ardından da 30 Haziran 2019’a kadar uzatılmıştı. 6 aylık aradan sonra mobilyada uygulanan KDV tekrar yüzde 8’e çekildi. Yapılan indirimi değerlendiren İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, satışlarda yüzde 15-20 arasında artış beklediklerini belirtirken, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mobilya Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Eftal Serter, indirimle beraber mobilya stoklarının eriyeceğini ifade etti.

Mobilya satışlarında artış bekleniyor
     KDV indiriminin kalıcı olarak yüzde 8 yapılmasını istediklerini belirten İZMOD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi bin 600 üyemizin genel talebiydi. Yapılan indirim neticesinde sektörde büyük bir sevinç var. Bu indirimin ülkemizin ekonomisine de güzel yansıyacağını düşünüyoruz. İndirimle birlikte satışlarda yüzde 15-20 arasında artış olmasını bekliyoruz” dedi.
     Girdi maliyetlerinde de indirim uygulanmasını talep ettiklerini açıklayan Özkoparan, “KDV, yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülürken, girdilerimiz yüzde 18’de kalıyor. Girdilerimiz yüzde 18’ken çıktılarımızın yüzde 8 olması bir çarpıklığı meydana getiriyor. Yüzde 18’lik girdi maliyetlerimizin de yüzde 8’e indirilmesini arzu ediyoruz ki bizde fiyatlarımızı daha da tüketici lehine düşürülebilelim. Girdilerimizin de yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesini, eğer bu olmuyorsa muhasebeleştirmede kolaylık sağlanmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Serter: İndirimin daim olmasını talep ediyoruz
     KDV indiriminin mobilya sektörü için olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden EBSO Mobilya Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Eftal Serter, “KDV’nin indirilmesi yönünde senelerdir süre gelen talebimiz var. Dönemsel olarak yapılan KDV indirimlerin sektörü canlandırdığı, stokları erittiği görüldü. Bu indirim stokların erimesine büyük etki edecek.  KDV’de yapılan indirim, sektöre 2018 yılının haziran ayına kadar uygulanan indirim gibi olumlu yansıyacak. KDV’nin yüzde 8’e indirilmesinin daim olmasını istiyoruz” diye konuştu.
     Girdilere indirim yapılmamasının sektör için büyük sıkıntı olduğunu dile getiren Serter, sözlerini şöyle sürdürdü: “Girdilerde de KDV’nin indirilmesini talep ediyoruz. Birbirine bağlantılı bir indirim yapılmalı. Yapılan indirimle ticaretin hızlanması öngörülüyor. Üretim ile ticaret entegre edildiği zaman geriye dönüp bakmadan yolumuzda yürüyebileceğiz.”

Baran: KDV indirimi yeni yıl hediyesi oldu
     Mobilya sektöründe 2018 ve 2019 yılının belirli döneminde geçici olarak uygulanan KDV indiriminin kalıcı hale getirilmesinin sektörün talebi olduğunu belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Mobilyada KDV indirimi üyelerimizin de talebiydi.  Bu talebin değerlendirilerek KDV’nin yüzde 18’den 8’e indirilmesi ayrıca kamu bankalarının esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini yıllık yüzde 12’den 9’a indirmesi reel sektöre yeni yıl hediyesi oldu. İndirimler Türkiye ekonomisinin yeni yılda büyüme kararlılığının göstergesi olmuştur” dedi. Baran, KDV indiriminin mobilya sektörünün hareketlendirmesinin yanı sıra istihdamın artmasına da etki edeceğini söyledi.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni