• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Mobilyacılar ihracatta navlun desteği bekliyor”

07 Ekim 2020 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

“Mobilyacılar ihracatta navlun desteği bekliyor”

   ► Balcı: 2020 yılını 4,5 milyar dolarlık ihracat ve iç piyasada ise 60 milyarlık satış grafiği ile tamamlamayı planlıyoruz

           SELDA AK     
     Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, 36 bin yerli üreticinin faaliyet gösterdiği mobilya sanayisi için 2020 yılını 4,5 milyar dolarlık ihracat ve iç piyasada ise 60 milyarlık satış grafiği ile tamamlamayı planladıklarını söyledi. Yıl sonunda Türk mobilya sektöründe yüzde 17 – 18 oranında bir büyüme ön gördüklerini kaydeden Balcı, ihracatta navlun desteği beklediklerini bildirdi.

     Sektörün 500 bin kişiye istihdam sağladığını ve dış ticaret fazlası verdiğini aktaran Balcı, “Hammadde konusunda da dışa bağımlılığı en aza indirgeyerek ürünlerin yüzde 42’sini yurt dışına ihraç ediyoruz. Elbette her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzün de içinde bulunduğu zorluklar var. Ham madde pahalılığı, kayıt dışılık, sektörde nitelikli eleman eksikliği, ihracatta navlun gibi bazı zorluklar karşımıza çıkmakta. Ancak 2020 yılında KDV’nin yüzde 8 inmesiyle sektörümüzde büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Sektörümüzün bu anlamda yakaladığı başarıyı ihracatta da navlun desteğiyle daha fazla sağlayacağını umuyoruz” dedi.

“Devler liginde ilk 5’i hedefliyoruz”
     Türkiye’nin 2019 yılı mobilya ihracatının 3,5 milyar dolara ulaştığını aktaran Balcı, “Sektörümüzde ihracat konusu, bundan 10 sene öncesinde olduğu gibi ‘dişimizi tırnağımıza takarak giriştiğimiz bir yol değil’, artık 180 ülkenin hanesine doğrudan giren Türk mobilyasının; tasarım, kalite, hızlı üretim ve iş gücü ile birlikte jeopolitik gücünün de lojistik anlamda büyük bir avantaj sağlayarak ulaştığı bir başarı hikayesi.

     Bir önceki yıla bakıldığında bile ihracatta 12 basamak yükselen mobilya sanayimizin önü açık. İtalya gibi yakın coğrafyamızda yer alan ülkelerle pazarda rekabet etmeyi değil direkt İtalya’nın dünya pazarındaki yerini almayı amaçlıyoruz. 2023 yılı hedeflerimiz doğrultusunda ise Türk mobilyasının küresel boyutta, devler liginde ilk 5’te yer almasını sağlamak üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Her kıtada Türk mobilyasını görebilirsiniz”
     Türk mobilya sanayisinin son yıllarda ülke ekonomisi için lokomotif bir görev üstlendiğini vurgulayan Balcı, “Türkiye’nin 2019 mobilya ihracatının 3.5 milyar dolara ulaşmış olduğunu görmekteyiz. Türkiye’de dış ticaret fazlası veren sektörlerin başında gelen mobilya sanayisinin dünya genelindeki yükselişi de devam ediyor. Son yıllarda ihracatta sürekli artı yönünde gidişat izleyen sektör, küresel mobilya pazarında 6 basamak birden atlayarak ihracat yapan ülkeler arasında 8. sıraya yükseldi. Yan sanayilerle birlikte 500 bin kişiye iş imkanı sağlayan sektörümüz, Türkiye’nin bel kemiği olan sektörlerin başında geliyor.

     Bugün Türk mobilyasını 180 ülkeye ihracat eder konumda yer alıyoruz. TÜİK verilerine göre son 3 yıla baktığımızda ise Irak, Almanya, Libya, Suudi Arabistan, ABD, Fransa, İngiltere, İsrail, Hollanda, Katar, Romanya, BAE, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Azerbaycan en çok ihracat yapan ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın her kıtasında Türk mobilyasını görebilirsiniz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni