• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Mobilya sektörü navlun desteği ile coşacak

19 Nisan 2017 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Mobilya sektörü navlun desteği ile coşacak

    MOSDER Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu, “Uzak coğrafyalara yapılacak taşımalarda navlun desteğinin sağlanması ile birlikte mobilya sektörü coşacak” dedi

           KENAN YEŞİL     
     Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu, uzak coğrafyalara yapılacak taşımalarda navlun desteğinin sağlanması ile birlikte mobilya sektörü coşacağını söyledi. Mobilya sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan Tuğlu gazetemize önemli bilgiler verdi.

     Sektörel görevimizi yapıyoruz
     Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) olarak isimlerinin başındaki Türkiye ibaresi sorumluluğunu her zaman taşıdıklarını belirten Tuğlu, “Türkiye ibaresi Bakanlar Kurulu kararınca o sektörde yüzde 60’ın üzerindeki üretim yaptığınız ispat etmeniz kaydıyla veriliyor.
     Derneğimizin 50 tane üyesi var. Yaklaşık yüzde 75 üretim gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık olarak da yüzde 60 civarında ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunlardan hareketle fuarda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi, gerek mobilya sektörüne ve yan sanayiye yansıyan tüm çalışmalarda MOSDER olarak sektöre karşı olan vazifemizi yerine getiriyoruz. Her zaman bu tür sosyal sorumluluk projelerine desteğimizi artırarak devam ettireceğiz” dedi.

     Mobilya sektörü 2016 yılını 2.2 milyar dolarlık ihracatla kapattı
     2016 yılının ilk çeyreğinin zorlu bir yıl olduğunu dikkat çeken Tuğlu, ilk defa uzun zamandır düşüşle başlayan ihracat rakamlarının 3. çeyrekte toparlanmasıyla birlikte, tekrar yılsonunda mevcut hedeflerine ulaşmalarına sağladığını belirtti. 2016 yılını 2.2 milyar dolarlık ihracatla kapattıklarını ifade eden Tuğlu,  2017 yılının ilk çeyreğinde Bakanlar Kurulu kararınca KDV indiriminin yapılması sektöre çok büyük bir dinamizm sağladığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Çünkü ihracatta açılmalar, artmalar başlamıştı. Fakat iç piyasalar düşük ve durgundu. KDV indirimiyle birlikte yüzde 50-60 oranında işlerimizi iç piyasada artırdık. Bir de bizim Mayıs ve Haziran ayında mobilyanın sezonu dediğimiz yani evliliklerin artması döneminin öncesinde KDV indiriminin gelmiş olması, ayrıca yurt dışından yapılan bazı ürünlerle alakalı ithalat gümrüklerinin azaltılıyor olması ve navlun ile ilgili uzak coğrafyalara yapılacak navlun taşımalarındaki maliyetlerin düşürülme desteği ile alakalı çıkacak desteklerle birlikte mobilya sektörünün hızlanacağı kanaatindeyiz.”

     Yıl sonu hedef 2.6 milyar dolar ihracat
     Bu yıl yaklaşık 2.6 milyar dolarlık yıl sonu bir ihracat hedeflerinin olduğunu aktaran Tuğlu, “Biz bugün geldiğimiz rakamlarla dahil dünyada en çok mobilya ihraç eden ülkeler sıralamasında 12. sıraya kadar yükseldik. Hedefimiz 2023 yılı perspektifinde ilk 10’nun içerisinde olmak. Bu hedefler zor görünmüyor” diye konuştu.
     2017 yılının ilk çeyreğinde oluşan hem iç piyasa hem de ihracat rakamlarını görmek için ikinci çeyreğin sonunu görmek gerektiğini belirten Tuğlu, beklentilerinin olumlu yönde olduğunu söyledi. Abdullah Tuğlu şöyle devam etti: “Önemli olan burada piyasanın bu dönemde işlerinin açılıyor olması, heyecanlarının artması, ölçeklerin yükselmesi, markalı mobilyaları ciddi oranda talebin arttığını görüyoruz. Aynı zamanda kayıt içine sektör daha da hızlı bir şekilde ilerliyor.”

     Navlun desteği sektörü coşturacak
     Yurt dışında belirlediğiniz bir Pazar alanı var mı sorumuza cevap veren Abdulah Tuğlu, “Bunu 3 açıdan bakmak gerekiyor. İlki, öncesinde iyi olup jeopolitik durumlardan ötürü yani savaş, iç karışıklık nedenlerden dolayı kaybettiğimiz veya rakamların azaldığı bölgelerde çalışmalar olacak. Mesela Suriye, Libya, İran gibi. Bu bölgelerde hafif hafif açılmalar başladı. İran’ın gümrükteki yasakları kalkmasıyla birlikte Türkiye’nin buraya çok daha büyük ihracat yapacağını düşünüyoruz. İkinci açıdan bakacak olduğumuzda ise ekonomik sıkıntıların son 3-4 yılda Avrupa yönünde yaşanması, en çok mal sattığımız bölge olan Avrupa’da sıkıntılar yaşamıştık. Almanya merkezli Avrupa zonunda işler biraz daha düzelmeye başladı. Doğal olarak da bizim ihracatlarımız artıyor. MOSDER üyelerimizin yaklaşık 2 bin 200 tane kendi markalarıyla mağazaları var. Üçüncüsü de yeni geliştirmek istediğimiz bölgeler var. Örneğin Afrika. Afrika ülkelerine MOSDER üyelerimiz çok ciddi ihracat hamlesi başlattı. Daha önce birçok Afrika ülkesine heyetlerle ziyaretler düzenledik. Güney Amerika ile birlikte bu bölgeler artık bizim hedef alanlarımıza girdi. Tabi bunu gerçekleştirebilmemiz için, doğru yapabilmemiz için navlun desteği gerekiyor. Bununla ilgili de yakın bir dönemde kararların çıkacağını ümit ediyoruz. Navlun desteği ile birlikte mobilya sektörü coşacak” ifadelerini kullandı.

     Tüketiciler tasarıma yön veriyor
     Tasarım noktasında dünyadan esinlenmek, sadece fuarları takip etmek veya yerel tasarımcıların tek başına bir şey belirlemesinin yetmediğinin altını çizen Tuğlu, “Türkiye’deki bir firmayla biz tüketici alışkanlıklarını da analiz ettiriyoruz. Aslında tüketiciler sizi bir yere doğru götürüyor. Tüketicinin isteği farklı tasarıma yönlendiriyor. Eskiden mobilya birçok alanı evimizde işgal ediyordu. Hatta salonlara giremiyorduk. Ama şimdi mobilya hayatın kendisi oldu. Yaşam alanları haline döndü. Bu yüzden tasarımlı mobilyalar eskiden daha takım halinde satılıyordu. Şimdi bir üçlü, iki tekli veya iki tane çiftli iki tane tekli gibi alternatifli çözümlere kavuştu. Pastelk renklerin daha etkin olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda retro tarzı mobilyalar, avangard mobilyalarda müşteri kitlesi her zaman ayrı. Bunun yanında santra mobilya da ilgi görmeye devam ediyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Limanlar ‘tek pencere’ çatısında
» Siyasi partilerin İzmir milletvekili adayları belli oldu
» Palandöken, “Benzine teşvik getirilmeli”
» ASELSAN ücret toplama sistemi Makedonya’da
» Ramazan ayı harcamaları arttırdı
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %4 arttı
» Dolar yeni rekorunu kırdı
» İş dünyasından teşviklere yönelik platform çağrısı
» Otokar Kazakistan’da 3 aracını sergileyecek
» Turkcell İzmir’de 2750 kişiye iftar verdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni