• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mobilya sektörü büyüme hedefine ulaşamadı

28 Aralık 2018 Cuma 09:00
12
14
16
18

Mobilya sektörü büyüme hedefine ulaşamadı

   ► Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, bu yıl yeniden yapılan KDV indiriminin sektör için umut olduğunu hem satışları arttırdığını hem de kayıt dışılığın önlenmesinde önemli olduğunu kaydetti.

     Mobilya sektörü 2018’in ilk 9 ayında gerileme yaşarken, 1 Kasım’dan itibaren uygulanan KDV indirimi sektöre umut ışığı oldu. KDV’nin yüzde 18’den 8’e indirimi uygulaması satışları yükseltirken kayıt dışılığın önlenmesine de neden oldu. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, bu yıl yeniden yapılan KDV indiriminin sektör için umut olduğunu hem satışları arttırdığını hem de kayıt dışılığın önlenmesinde önemli olduğunu kaydetti. Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği (EMODER) Yönetim Kurulu Başkanı İmran Yük ise, 2019’un ilk çeyreğinde sektördeki sıkıntıların devam edeceğini ön gördüklerini belirtti.

“Dövizdeki dalgalanma büyüme hedefini düşürdü”
     Döviz kurlarındaki dalgalanmanın mobilya sektöründeki büyüme hedefini olumsuz etkilediğini ifade eden Öztaşkın, “2018 yılının Ocak ayında mobilya sektörünün büyüme hedefini yüzde 30 olarak belirlemiştik fakat döviz kurlarındaki artışlar ve yüzde 18 oranındaki KDV nedeniyle iç pazardaki istenilen ivme yakalanamadı. Son dönemde üst üste yaşanan ham madde zamları da, üretici firmalarımızı zor durumda bırakarak iş yapamaz bir noktaya getirdi.  İç pazardaki daralmayı ve taleplerin ertelenmesiyle birlikte azalan satışları Amerika ve Çin gibi uzak pazarlara açılarak telafi etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

KDV indirimi kayıt dışılığı önlüyor
     2018’in ilk 9 ayında mobilya sektöründe 10,4 oranında gerileme yaşandığını dile getiren Öztaşkın, “Geçen yıl da uygulanan KDV indirimi, mobilya sektöründe ticareti yüzde 40 oranında artırarak önemli bir büyüme sağlamış, ayrıca kayıt dışılığın önüne geçilebilmişti. Yeniden uygulanan KDV indirimi ile birlikte yaklaşık yüzde 50’si kayıt dışı olan sektörümüzün kayıt içine kayacağını öngörüyoruz” açıklamalarında bulundu.
     Sektörde yaşanan kayıt dışılık, ham madde fiyat artışı ve dışa bağımlılık, KDV indiriminin yüzde 8’e sabitlenmemesi, kurlardaki dalgalanmanın sektörün en temel sorunlarını oluşturduğunu dile getiren Öztaşkın, sözlerine şöyle devam etti: “KDV’nin yüzde 18 olması ve sektörün düşük sezonunda arka arkaya uygulanan ham madde fiyatlarındaki zamlar, sektörü durma noktasına getirmişti. KDV indiriminin tekrar gündeme alınması bize ümit oldu. Böylelikle sektörde yaşanan durgunluğu telafi edecek bir hareketlilik yaşandı.”

“2019’da vade farkları düşmeli”
     Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği (EMODER) Yönetim Kurulu Başkanı İmran Yük ise, “2018 yılının 8’nci ayından sonra döviz kurlarındaki dalgalanma satışları yüzde 60 düşürdü. 1 Kasımdan itibaren uygulanan KDV indiriminin esnafın satışlarına etki yapmadı. Ünlü markalar satışlarını arttırmış olabilir ama esnafta çok hareket olmadı” diye konuştu.
     2019’un ilk çeyreğinde mobilya sektöründe yaşanan sıkıntıların devam edeceğini ön gördüğünü ifade eden Yük, “Yaptığımız iş mevsimsel olduğu için sektör ancak Nisan ayından sonra kendini toparlayabilir. En önemlisi de sektörün toparlanması için 2019 yılında vade farkının düşmesi gerekiyor” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni