• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘101 Kemeraltı Efsanesi’ kitaplaştı

12 Ocak 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

‘101 Kemeraltı Efsanesi’ kitaplaştı

   ► “101 Kemeraltı Efsanesi” kitabı okurlarla buluştu. Çağdaş Minyatür Sanatçısı Arya Kamalı’nın bu projesinde sanatçılar, ağırlıklı olarak minyatür sanatıyla tarihi çarşının güzelliklerine dikkat çekiyor

           HABER MERKEZİ      
     Çağdaş Minyatür Sanatçısı ve Eğitmeni Arya Kamalı’nın projesi “101 Kemeraltı Efsanesi” adlı kitap okurlarla buluştu. Arya Kamalı, projeye iki yıl önce başlarken 101 yapıtı tek başına yapmayı da düşündüğünü ancak zor olanın projeyi 101 sanatçıyla yapmak olduğunu söyledi. Arya Kamalı, “Bu bir simurgh hikayesi oldu. Projemin uluslararası yanı da vardır. Bazı ülkelerden sanatçılar da projeye katıldı. 101 olmasa da 74 kişi yapıtlarıyla ‘101 Kemeraltı Efsanesi’ kitabında yapıtlarıyla yer aldı.” dedi. Kitabın aslında 101+2 yapıttan oluştuğunu belirten Arya Kamalı, “Kitabın ortasında kendi yapıtım vardır. 101 yapıt, bu eserimde de yer almaktadır.” diye konuştu. 1986 yılında İran’dan geldiğini belirten Arya Kamalı, o yıldan bu yana İzmir’de yaşadığını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu, eşinin de İzmirli olduğunu belirtti. İzmir’in tarihsel yapısı, güzellikleri kapsamında Kemeraltı’ndaki Kızlarağası Hanı’nın yerinin ayrı olduğuna dikkat çeken Arya Kamalı, şunları söyledi:

KEMERALTI’NIN GÜZELLİKLERİ
     “Restorasyonun bittiği 1994 yılından bu yana Kızlarağası Hanı’ndayım. İzmir’i iyi bilirim ancak bu kapsamda özellikle Kemeraltı’nı çok iyi bilirim. Her gün Kızlarağası Hanı ikinci katındaki atölyeme ve galerime gelip giderken  farklı yolları tercih ediyorum. Bu geliş gidişlerde ‘Kemeraltı için bir şey yapabilir miyim?’ diye kendime sordum. İzmir’de ve Kemeraltı’nda inanılmaz güzel binalar var. Bu binaların büyük kısmı saklanmış, kamufle edilmiş. Lokasyon olarak Kemeraltı’nın farklı özellikleri var. Bu güzelliklerin insanlara anlatılması gerekiyor. Bu düşüncelerle projeye başladım. Kitapta büyük çoğunluğu minyatür olmakla birlikte yağlı boya, sulu boya, tezhip, ebru, çini, hat, mozaik, naht gibi plastik sanatların farklı dallarından da yapıtlar yer aldı.”

PANDEMİDE YARATIM
     Arya Kamalı projenin başlangıcında ilkönce iç mimar komşusu Okşan Fındık ile minyatür kokulu çizimler üzerine konuştuklarını belirterek, “Kemeraltı’ndaki bina seçimlerini yaptık. Okşan hanım çizimlere başlarken sanatçılara duyuru yaptık, diyalog kurduk. Projeye başladığımız ikinci yılda COVID-19 salgını baş gösterdi” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu süreçte sanatçılar çalışmalarına başlamıştı. Sürekli iletişim halinde olduk. COVID-19 salgını nedeniyle sergi açılışı ve diğer planlarımızı erteledik. Bir sergi 10, 15 gün sürer ancak yapıtlar bir kitapta toplanırsa bu kalıcı bir sergi olur diye düşündüm. Sanatçı arkadaşlardan bazıları yapıtları ile katkıda bulunmak dışında bana yardımcı da oldular. Bu kapsamda tüm sanatçı arkadaşlarıma ve özellikle Gülnur Çavuş, Baran Gener, Okşan Fındık, Çağdaş Kaymaz’a teşekkür ederim.”

SÜRREALİZM AKIMIYLA MİNYATÜR
     Arya Kamalı, yapıtlarının ve verdiği eğitimin minyatürün çağdaş yüzü olduğunu söyledi. Minyatürü, sürrealizm ile karıştırarak farklı boyutlarda çalıştığını belirterek: “Minyatür bir suya benzer. Hangi bardağı hangi kaba dökerseniz, o şekli alır. Çok güçlü ve önemli bir sanattır.” dedi. Arya Kamalı, kitaptan elde edilecek gelirin bir sonraki proje için kaynak olarak kullanılacağını da ekledi. “101 Kemeraltı Efsanesi” adlı kitap, arya_msm_@hotmail.com e-posta adresinden imzalanmış olarak kargo gönderimiyle satın alınabilecek. Ayrıca 05394215600 nolu telefondan da kitap temin edilebilir. Instagram adresleri: sanalkitaplari ve arya1975’dir.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı 160-170 bin seviyelerine indi
» İzmir Tarımı’na 6 başlıklı yol haritası
» Savunmada 2023 yerlilik hedefi yüzde 75
» Merkez Bankası politika faizini yüzde 17’de sabit tuttu
» En zengin ile en yoksul arasındaki eşitsizlik 8,3 kata yükseldi
» Pekcan: Rusya, domates ihracatı kotasını 250 bin tona yükseltti
» “Lokantalar ve restoranlar HES Kodlu açılış istiyor”
» Banu Dedeman’a “Turizmde En Başarılı Kadın Girişimci” ödülü
» İZSU fotokopi hizmeti alacak
» Temel ihtiyaç ürünlerindeki fahiş fiyat artışına sıkı denetim


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni