• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Mini YEKA’lara hız vereceğiz”

06 Kasım 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Mini YEKA’lara hız vereceğiz”

   ► Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Cuma günü, BORON’da 4 yeni ürünün lansmanını gerçekleştireceğiz” dedi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları(YEKA) projelerine hız vereceklerini söyledi. Dönmez, “Mini YEKA için bu ay içinde ilana çıkıp, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sonuçlandırmış olacağız” dedi.
     12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılışında konuşan Bakan Dönmez, “Önümüzdeki süreçte “Mini YEKA” projelerimize de hız vereceğiz. Böylece sektöre daha fazla kaynak ve oyuncu girmesinin de önünü açacağız. Yenilenebilir enerjide bir başka önemli nokta ise “Çatı Cephe Uygulamalarının yaygınlaşması. Meskenlerin, küçük ya da orta ölçekli işletmelerin, çiftçilerimizin kısacası kendi elektriğini üretmek isteyen her kişi ve kurumun önünü açtık. Böylece yatırım kültürü ve yatırımcı profilinde büyük bir değişim yaşanmaya başladı. Amacımız, elektriğin tüketildiği yerde üretilmesi. Enerjide artık tüketicinin rolü değişiyor. Kendi talebini oluşturan ve yöneten hatta fazlasını satarak buradan kar eden yeni tüketici profilleri artmaya başlayacak yakın zamanda” diye konuştu.

Doğalgaz depolarımız dolu
     Kış mevsimi için hazırlıkların tamamlandığına dikkati çeken Bakan Dönmez, doğal gaz depolarının neredeyse tamamının dolduğunu bildirdi. Dönmez, “Vatandaşlarımızın soğuğuyla değil, doğal güzellikleriyle hatırlayacağı bir kış yaşaması için hazırlıklarımızı tamamladık. Doğal gaz depolarımızın neredeyse tamamı dolu. Doğal gaz 81 ilde ve 527 yerleşim merkezinde milletimizin kullanımına sunuluyor.  15,8 milyon abonemizle 50 milyondan fazla vatandaşımız doğal gazı aktif olarak kullanıyor. Tabi burada enerji altyapısının daha fazla yaygınlaşması için yerel yönetimler altyapı şirketlerine daha fazla destek olmalı. Kurumlar arasında sağlanacak koordinasyon vatandaşlarımıza daha kalite hizmet olarak dönecek” diye konuştu.

Hedef, tüketimin yüzde 20’sini depolayacak altyapıya sahip olmak
     Türkiye büyüdükçe, geliştikçe doğal gaz piyasanın hacminin de arttığını ifade eden Bakan Dönmez, “Bugün yıllık 50 milyar metreküplük bir tüketime ulaştık. Türkiye Avrupa’nın dördüncü, dünyanın on yedinci büyük doğal gaz pazarı haline geldi. Yeni fazlarla genişlettiğimiz doğal gaz depolama, LNG ve FSRU projeleriyle 2023’e kadar yıllık tüketimimizin en az yüzde 20’sini depolayabilecek bir altyapıya kavuşacağız” diye konuştu.

Boron’dan 4 yeni ürün
     Geçen hafta Balıkesir’de bor karbür tesisinin temelinin atıldığını hatırlatan Dönmez, tesisin 1,5 yılda tamamlanacağını söyledi.
     Dönmez, 10 yılda büyüme gerçekleşeceği öngörülen inşaat, biyoyakıt, ilaç ve medikal, seramik, yenilenebilir enerji yatırımları, havacılık ve uzay sanayi gibi bor tüketimini doğrudan etkileyen alanlara yönelik Ar-Ge projeleri yürüttüklerini belirtti.

Bakan Dönmez, , şunları söyledi:
     “Cuma günü ikisi toz renkli ve beyazlar, diğer ikisi sıvı renkli ve beyazlar olmak üzere BORON’da 4 yeni ürünün lansmanını gerçekleştireceğiz. Geleneksel bor ürünleri pazarındaki sahipliğimizi sürdürülebilir kılmak ve ileri teknolojide kullanılan bor ürünlerine geçişi sağlamak için her türlü iş birliğine hazırız.”

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE YENİLENEBİLİRİN PAYI YÜZDE 64
     Dönmez, yılın 10 ayında elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 64’e çıktığına dikkati çekerek, “Yılı bu seviyelerde kapatabilirsek yaklaşık 1,5 milyar dolarlık tasarruf sağlamış olacağız. Güneşten, rüzgara, hidrolikten jeotermale ve biyokütleye kadar her alanda yeni ufuklar çiziyoruz, yeni hedeflere ilerliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
     Son 17 yılda kurulu gücün rüzgarda yaklaşık 400 kat, jeotermalde 78 kat, biyokütlede 38 kat ve hidrolikte 2,5 kat arttığını vurgulayan Dönmez, güneş enerjisinde 2008’e kadar kurulu gücü bulunmayan Türkiye’nin, bugün 5 bin 600 megavat kurulu güçle Avrupa’da 6., dünyada 12. sırada yer aldığını ifade etti.
     Dönmez, ayrıca Bakanlık olarak Türkiye Kömür İşletmeleri, işçilerin temsilcileri ve sendikalarla bir araya gelerek Somalı maden işçilerinin sorununu çözüme kavuşturduklarını belirterek, “Eynez Yeraltı Kömür Ocağı’nda hizmet alım sözleşmesiyle çalışan 2 binden fazla madenci kardeşimizden çalıştıkları döneme ait kıdem ve ihbar tazminatları alamayanların ödemelerini önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde, birkaç ay içinde yapacağız. İşçi kardeşlerimizin dilekçeyle başvurmaları yeterli olacak” dedi.


“Fatih Gemisi sondaja başlayacak”
Açılış sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bakan Dönmez, “Yavuz Sondaj Gemisi, Güzelyurt mevkisinde sondajına birkaç hafta önce başladı. Fatih Sondaj Gemisi de Finike’deki sondajını bitirdi, ikmaller için Mersin Taşucu Limanı’na geldi. Birkaç haftalık ikmal ve yenileme çalışmalarından sonra tekrar KKTC’den almış olduğumuz lokasyonda en kısa süre içinde sondajına başlayacak” dedi.


 


+ Benzer Haberler
» “Yılın ikinci yarısında yatırımlarımız devam edecek”
» Madımak’ın acısı dinmedi
» Corendon Airlines Europe uçuşlara başladı
» “Beni koltuktan indirmek isteyenler hayal görüyor”
» Pınar Süt TSE “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni aldı
» İzmir’de öncelik yayaların güvenliği
» Biz Varız dayanışmasında 200 bin gıda paketi hedefi aşıldı
» Karabağlar Meclisi’nin gündemi salgın
» CEPTETEB İŞTE üç ayrı uluslararası ödüle layık görüldü
» İKKB’de gündem kişisel markalaşma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
  Ticaret 26.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni