• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Milli enerji hamlesi başladı

13 Nisan 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Milli enerji hamlesi başladı

   ► Albayrak: Elektrik sektöründe ulusal scada sistemini ve siber atakları önleme merkezimizi kuracağız

           ANKARA TİCARET     
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Enerji ve Maden Politikası Stratejisi kapsamında madencilik, petrol, doğalgaz, elektrik ve yenilenebilir enerji ile nükleer enerji alanlarında Türkiye’nin gelecek vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, elektrik sektörü için son derece önemli olan iki yeni büyük yatırımın yolda olduğu bilgisini vererek, “İlk olarak ulusal SCADA sistemi, ikinci olarak da siber atakları önleme merkezimizi kuracağız” dedi.
     ELDER'in internet sitesinde yayınlanan haberde “Milli Enerji ve Maden Politikası” tanıtım toplantısına, enerji eski bakanları, milletvekilleri, bürokratlar, rektörler, iş dünyası ve medyanın önemli isimleri katıldılar. ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ile Başkan Yardımcıları Kıvanç Zaimler ve Yaşar Arslan ile yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın sunumuyla gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye'nin son 15 yılda çeşitli alanlarda yaşadığı dönüşüme dikkat çekildi.  
     Geçen 15 yılı, "Sessiz bir devrim" olarak niteleyen Bakan Albayrak, "Yaşayarak bir dönüşüm ortaya koyduk. Kamunun payı azaldı ama azaltırken, hem ülkenizi büyütüyorsunuz hem de özel sektörün önünü açıyorsunuz. Böyle bir süreç yaşadık. Özelleştirmeler, yatırımlar, ihaleler, iptaller gibi birçok şey yaşadık ama bunlara rağmen mücadele ettik. Bu 15 yıllık sessiz devrimde Enerji Bakanlığı neler yaptı. Elektrikte kurulu kapasite 3 katına çıktı, elektrik üretimi 2 katından fazla bir noktaya geldi. Doğalgaz tüketimi neredeyse 3 katı arttı, doğalgaz konforunun ulaşmadığı Türkiye'de sadece 3 ilimiz kaldı. İnşallah, seneye bunu da bitiriyoruz. 81 vilayete doğalgaz altyapısını ulaştırıyoruz. Bu süreçte abone sayısını 4 katına çıkarmışız” diye konuştu.

     Yeni strateji 3 ana sacayağı üzerine kuruluyor
     Gelecek dönemde de Türkiye'yi bir üst lige taşımak üzere yeni bir strateji için düğmeye bastıklarını kaydeden Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu vizyon çerçevesinde Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olması için hareket edecek bir stratejileri olduğunu ifade etti. Son 10 yılın ortalama enerji ithalatının maliyetinin 44 milyar dolar, maden ithalatının da 10,6 milyar dolar olduğunu dile getiren Albayrak, yaklaşık 55 milyar dolarlık bir enerji ithalatının yapıldığına ve bunun cari açık açısından çok önemli bir noktada bulunduğuna işaret etti.
     Albayrak, "Bu resmi sadece enerji politikaları ölçüsünde değil, büyüyen Türkiye'nin ekonomik altyapısı, özel sektörü ve bölgesel ve küresel bir oyuncu olması noktasında da stratejik vizyona ihtiyacımız var. Toplam elektrik tüketimimizin kırılımdaki payı çeşitlendirilmesi ve dengeli portföy oluşturulması noktasında kat edecek mesafemiz var. Kaynak çeşitliliği noktasında 2015'te yaşananlardan sonra almamız gereken mesafeler var. Son bir yılda gayri resmi olarak başlattığımız bu sürecin altyapısını nakış gibi örmeye başladık. İthalata bağımlı olduğumuz çeşitlilik anlamında yerli kaynakların payının artırılması noktasındaki yerli kaynaklardan elektrik üretimini 2016'da yüzde 49,3'le en yüksek seviyeye çıkardık. Bu durum, elektrik üretimindeki dışa bağımlılığımızı belli bir noktaya taşıdı. Bundan sonra hedef en az 3'te iki. Yerli kömürden elektrik üretimini de yüzde 23'le en yüksek seviyede arttırdık. Koskoca Türkiye'de darbe olmuş, Türkiye yüzde 3 büyüyor. Kamusuyla özeliyle tüm paydaşlarıyla yoluna devam ediyor. Buna kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.
     Güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik olmak üzere yeni politikanın temelini iki unsurun oluşturduğunu kaydeden Albayrak, "Enerjideki bağımlılık stratejisini doğru ve güçlü yönetirseniz ulusal güvenliğiniz de o ölçüde güçlü bir diplomasiye ve dış politikaya pencere açar" dedi. Albayrak, söz konusu stratejinin “arz güvenliği”, “yerlileştirme” ve “öngörülebilir piyasa” olmak üzere üç ana sacayağının bulunduğunu kaydetti.

     Elektrik iletim ve dağıtımına 5 yılda 30 milyar TL’lik yatırım yapılacak
     Albayrak, bu strateji içinde en önemli unsurlardan birinin elektrik iletim ve dağıtımına yapılacak yatırımlar olduğunu vurguladı. Bundan sonraki süreçte elektrik üretim yatırımları değerlendirilirken bölgedeki arz-talep dengesine bakılacağını anlatan Albayrak, "Bir enerji projesini önceliklendirirken, o sahanın verimlilik noktasında makul olup olmadığı, bölgenin o yatırımı talep edip etmediği gibi kriterler değerlendirilecek. Tüm bu çerçevede, iletim ve dağıtım altyapısıyla uyumlu bir üretim altyapısını oluşturacağız” dedi.
     Bakan Albayrak, elektrik iletim ve dağıtımları için 5 yıllık süreçte 30 milyar TL’lik bir bütçe ortaya konulduğunu ve bu rakamın 18 milyar TL’sinin dağıtımda özel sektör tarafından, 12 milyar TL’sinin de Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) bünyesinde yapılacağına dikkat çekerek bu alanda yapılacak yatırımların sıkı bir takip ve koordinasyon ile değerlendirileceğini vurguladı. Albayrak, "Ayrıca, ilk olarak ulusal SCADA sistemi ikinci olarak da siber atakları önleme merkezimizi kuracağız. Tüm enerji altyapımızın yazılım süreçleri için ulusal bir SCADA sistemi için süreci başlattık. Siber atak altyapısını da dünya standartlarının üzerine çıkarmak zorundayız. Bu noktada da önemli bir yatırım sürecine yürüyoruz" dedi.

     Rüzgar ve güneşte kritik adımlar atıldı
     Albayrak, geçen ay güneş enerjisinde yapılan ihalenin benzerinin rüzgarda da gerçekleştirileceğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
"Yerlileştirme, yerli üretim ve Ar-Ge başta olmak üzere rekabetçi, özel sektörü de oyuna dahil ederek Türkiye'nin bir oyuncu olması için önünü açmamız lazım. İki kritik adım attık biri güneşte diğeri rüzgarda. En büyük hayallerimden birisiydi güneş ihalesi. Çıkan netice çok ümit ve mutluluk verici. İthal panellerden üretilen elektriği 19,5 cente alan Türkiye, bu ihaleyle birlikte 6,99 cente düşürerek maliyeti 3'te birine indirdi. O sahada panellerle ilk yıl yüzde 60, takip eden yılda yüzde 70 yerlilik oranıyla olacak şekilde yatırım yapılacak. Ar-Ge ile yüzde 80 yerli mühendis zorunluluk şartı var. Burada kritik olan husus yan sektörlerle birlikte Türkiye'deki önemli bir pazar gelişecek. Rüzgar YEKA'sı için şartname inşallah bir iki hafta içinde açıklanacak. Dünyadaki birçok büyük rüzgar üreticisi firmalarla görüştük, hepsinin de ilgili olduğu görüşmeler neticesinde şartnameyi açıklayacağız inşallah. Bu yaz bitmeden YEKA uygulamasını rüzgarda da hayata geçireceğiz. Yaklaşık 8 bin kalem kırılımı olan rüzgar türbini teknolojisinde muazzam bir yerlileştirmenin önünü açacağız. Bu şekilde sadece maliyet düşmeyecek iç talep karşılanmayacak, aynı zamanda bölgedeki rüzgar ve güneş potansiyelini de harekete geçirecek bir stratejinin önünü açacağız."
Milli Enerji ve Maden Politikası, doğal gaz, maden ve kömür gibi sektörlerde de önemli ve yeni yatırımları barındırıyor.

     Rüzgarda YEKA ihalesi Temmuz sonunda gerçekleştirilecek
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bugün Kanal 24’te canlı yayına katılarak enerji piyasalarındaki gelişmeler ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye'nin milli enerji stratejisi çerçevesinde güneş enerjisine ilişkin adımları tamamladığını kaydeden Bakan Albayrak, "Rüzgar YEKA'yı da inşallah hazırlıyoruz bitireceğiz demiştik. Nasipse bugün şartname resmi gazeteye gönderiliyor. 27 Temmuz zannediyorum, temmuz sonu itibarıyla yarışmayı, ihaleyi hayata geçiriyoruz. 27 Temmuz'u takip eden günlerde bir de bakacağız ki rüzgarda da bu adımı atıp, yine bin megavatlık bir yapıyla ve ötesinde yüzde 65'ten fazla yerlilik, yüzde 80'den fazla yerli mühendis şartıyla birlikte bu süreç ilerleyecek” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Büyükşehir’in iftarında katılım rekoru
» Lokmalar Ballıkuyu’da paylaşıldı
» Minik cimnastikçiler Karşıyaka’da yarışacak
» Sandığa gel, oyuna sahip çık!
» 2018’in en iyi şirketleri açıklandı
» Alman dev Miele, n11.com’la iş birliği yaptı
» Zingat.com’dan 6 ayda 1 milyon TL Ar-Ge yatırımı
» Bayraklı’da internetten seminerler sürüyor
» Sosyal ağ kimlik avı saldırıları sahte Facebook siteleriyle düzenlendi
» Haberleşmede ‘mükerrer’ yatırıma son


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2018
  Ticaret 24.05.2018
  Ticaret 23.05.2018
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni