• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“MHP adaylarına güçlü ekonomi vurgusu”

06 Haziran 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

“MHP adaylarına güçlü ekonomi vurgusu”

           HABER MERKEZİ     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ekonomideki gelişmelere zaman kaybedilmeden müdahale edilerek olumsuzlukların önlenmesi, yatırımların ve üretimin artırılması, uluslararası alanda ilişkilerin normalleştirilerek dış ticarette dengenin sağlanması için siyasetçilere büyük görevler düştüğünü ifade etti.
     Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Necat Karataş ve İzmir Milletvekili adayları, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı ziyaret ederek, projelerini paylaştı. Adayları demokrasi yarışı için kutlayan Yorgancılar, EBSO olarak bütün partilere eşit seviyede yaklaştıklarını ifade etti.

     Seçim atmosferinin ekonomiyi de direkt olarak etkilediğini belirten Yorgancılar, döviz kurları, enflasyon ve faizlerdeki yükselişin yatırımları ve ticareti de durdurduğunu dile getirdi. Ender Yorgancılar, “İhracatımızın yarısını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz acil olarak düzelmeli. ABD’ye olan yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ihracatımızın 1 milyar 250 milyon dolarını demir çelik ürünleri oluşturuyor ve Trump’ın yüzde 25 vergi artışı kararı bizi direkt etkiliyor. Demir çelikte dünyada sayılı üreticiler arasındayız ancak en büyük hurda ithalatçısıyız. Enerjimizi ithal ediyoruz. Üretim ve tüketim desenimiz uyuşmuyor, bu da cari açığı artırıyor. Son 10 yıldaki kar transferi 5 tane STAR rafinerisine bedel. Para yurt içinde ve yatırımda kalmalı. Bunun da kararını alacak, çözümünü üretecek merci, siyaset” dedi.

     Türkiye’nin dünya ekonomisinde söz sahibi ülkeler arasında yer alabilmesi için Sanayi 4.0 fırsatlarını değerlendirmesi ancak bunu gerçekleştirecek insan kaynağının yetişmesi amacıyla öncelikle Eğitim 4.0’a geçilmesi gerektiğini savunan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, “Üniversitelerimizdeki eğitim ülkenin gerçekleriyle örtüşmüyor. Bazı bölümlerin yaşamda ve ekonomide karşılığı yok. Eğitimde Almanya ve Avusturya modeli uygulanmalı. Teknik eğitim TOBB’a devredilmeli” diye konuştu.
     Ender Yorgancılar, organize sanayi bölgelerindeki boş parsellerin değerlendirilmesi, TOKİ’nin konut sisteminde olduğu gibi sanayiciye de fabrika binasının kiralanarak yatırım kaynağının makine, üretim ve istihdam için harcanması önerilerinin de hükümet tarafından gündeme alındığını ancak henüz uygulama yönetmeliklerinin çıkmadığını da anlattı.

Milli şuurla hareket
     MHP İzmir Milletvekili Adayı Dr. Abdülkadir Bektaş, öncelikle Türkiye’ye yönelik tehditlerin bertaraf edilerek terörün bitirilmesi, yurt içinde huzur ve güvenin sağlanmasıyla paranın yatırıma dönüşeceğini söyledi. Bektaş, “Seçimlerden sonra kötü gidişe dur diyecek etkin bir TBMM yapısı ve etkin bir yönetim olacak. Her alanda atılım yaşanması için milli şuurla milli seferberlik içine girmeliyiz” dedi.
     Dr. Hasan Kalyoncu da, eğitimde sık politika değişimi nedeniyle temel bilimler fakültelerine öğrenci gelmemesinin Türkiye’nin bilimsel geleceğini tehlikeye attığını ifade ederken, “Gelişmiş teknoloji yanında milli politika üretmeliyiz” diye konuştu.
     Dr. Yalçın Koçyiğit ise, halk sağlığı alanında etkin politika üreteceklerini söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye ile İtalya iş birliğini arttırmak istiyor
» Ege ve Güneydoğu’ya işbirliği modeli
» Burdur Fuarı’ndan üreticiye tam destek
» İzmir şeflerini seçti
» TÜRGÖK’ten anlamlı konser; Gültekin Yazgan konser ile anıldı
» Logo Mind Insight çözümü, dijital dönüşümde KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen işletmelerin hizmetinde
» İzmir Ticaret Odası’ndan çağrı: Bir hayata dokunun!
» Palandöken, “Karadeniz trafik sigortasında öncü”
» Panasonic’ten “100 Çocuk, 100 Mutluluk” sosyal sorumluluk projesi
» İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni