• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Meyve sebze ihracatı 1 milyar dolara ulaştı”

14 Eylül 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

“Meyve sebze ihracatı 1 milyar dolara ulaştı”

   ► Uçak, “Ocak-Ağustos döneminde taze meyve sebze ihracatı 115 milyon dolar gerçekleşti”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak Seferihisar’da bulunan narenciye tesislerinde  basın mensuplarıyla bir araya gelerek, faaliyetleri ve sektör ihracatındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.
     Tesis gezisinin ardından sektör ihracatı ile ilgili bilgi veren Uçak, Türkiye genelinde taze meyve sebze ihracatının Ocak-Ağustos döneminde 1,4 milyar dolar, meyve sebze mamulleri ihracatımız 1 milyar dolara ulaştığını belirtti.
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yıla göre taze meyve sebze ihracatının yüzde 35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatının ise yüzde 7’lik artışla 374 milyon olarak gerçekleştiğini belirten Uçak, “Bu rakamların hak ettiği seviyelere ulaşması için canla başla çalışıyoruz” dedi.

70 ülkeye ihracat
     Taze meyve sebze ihracatını başta Rusya, Almanya, Romanya, Ukrayna, İtalya olmak üzere dünyanın 70 ülkesine gerçekleştirdiklerinin altını çizen Uçak, “Yaş meyve sebze ürünlerinin uzak pazarlara ulaşması için hava kargo konusunda çalışmalar yaptık. İhracatımızı artırmaya yönelik uluslararası çalışmalarımızda son hızıyla devam ediyor, geçen hafta Hong Kong’da gerçekleşen bölgenin en önemli fuarından arkadaşlarımız yeni döndüler, önümüzdeki dönemlerde sektörümüzü Rusya, Çin, Fransa ve Almanya’da katılacağımız fuarlarda en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Biz yönetim kurulu olarak üyelerimizin sorunlarını çözdüğümüz takdirde bölgemiz ihracatının da kendiliğinden artacağı noktasından hareket ettik. Bu sebeple yönetim olarak göreve geldiğimiz günden beri birçok ilçede üye ve üreticilerle buluşma toplantıları düzenledik, onların ayağına gittik, tüm paydaşlarının bir araya geldiği toplantılar düzenledik” ifadelerini kullandı.

“Üyelerimiz ve üreticilerimizle temas içinde olacağız”
     Üyelerin sorunlarını bizzat işletmelerini ziyaret ederek dinlemek, üretim bölgelerinde farklı ürünlerimizdeki durumu yerinde incelemek ve sorunlara teşhis koyup çözümler geliştirmek üzere 2 personeli de önümüzdeki günlerde bünyelerine katacağını açıklayan Uçak, “Birlik olarak üyelerimiz ve üreticilerimizle daha yakın temas içinde olacağız” diye konuştu.

“Yolumuza emin adımlarla devam etmek istiyoruz”
     Şu anda ülke olarak olumsuz bir ekonomik süreçten geçildiğini vurgulayan Uçak, “Yurtdışından birçok alıcı da durumu kendi lehine çevirmek için fiyatlarda indirim talep ediyor. Hem ihracatçımız hem devletimiz olarak tek bir yumruk olup, bu olumsuz durumdan bir an önce kurtulmak ve yolumuza emin adımlarla devam etmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Ode Yalıtım’dan ‘Express’ ile sektörde ilk: Membran siparişi ertesi gün kapıda
» RTB House, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında
» Aktif Bank Ar-Ge Merkezi, uluslararası proje iş birliğine imza attı
» Küçük işletmele finansmana kolay erişecek
» İlaç sektörüne yön verecek üç iş modeli
» Asya’da ticaret potansiyelini büyütme fırsatı
» Siber saldırılar en büyük ikinci risk türü
» NHBC yapı denetim görevlilerini Panasonic tabletleriyle donatıyor
» ESET, çözüm ortaklarıyla buluştu
» İzmir’de yüzler gülüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni