• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Meyve işleme tesisinde olumsuzluğa rastlanmadı”

14 Kasım 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Meyve işleme tesisinde olumsuzluğa rastlanmadı”

   ► MEYED, çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği iddiasının Bakanlık incelemesi sonucunda gerçek dışı olduğunun saptandığını açıkladı

           HABER MERKEZİ      
     Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), çürük elmaların toplanıp meyve suyu yapılacağına dair iddiaların yer aldığı bir içeriğin paylaşılması üzerine basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, “Toplum genelinde oluşan hassasiyet ve üyelerimizden Meysu firmasının adının asılsız şekilde karıştırılmış olması nedeniyle, bazı noktalara açıklık getirmek istiyoruz. Söz konusu görüntülerde, ‘çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği’ şeklinde gerçek dışı iddialar yer almaktadır. Bu görüntüler hiçbir şekilde meyve suyu endüstrisiyle ilgili değildir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın, bu konuda toplumsal hassasiyete önem vererek, ivedi bir şekilde inceleme başlatmış olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımızın Kayseri Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin hızlı çalışması neticesinde, bölgede faaliyet gösteren meyve işleme tesislerinde halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı açıklaması yapılmıştır” denildi.

“Çürük meyve tüm üretimin kalitesini bozar”
     Firmalarının insan sağlığına aykırı şekilde üretim yapmayacağının ifade edildiği açıklamada, “İster tüketime sunulacak ambalajlı ürün olsun, isterse ihraç edilecek konsantre, püre kıvamında ürün olsun, çürük meyve tüm üretimin kalitesini bozar. Bu nedenle, işlenerek meyve suyu haline getirilebilecek ham madde niteliğindeki meyveler, fabrikaya ulaştığında daha mal kabul aşamasında öncelikle kalite mühendisleri tarafından titizlikle ayıklanır. Sonrasında gözden kaçmış bir durum olmaması için başka çürük, işlenmeye uygun olmayan meyveler ayrıştırılarak üretim bandından çıkarılır.

     Tüketiciye zarar verecek hiçbir hammaddeyi kullanmayan endüstrimiz, tonlarca üretimi bozacak kötü meyveleri üretime sokmayı ekonomik açıdan da istemez. Az miktarda dahi çürük meyve, üründe giderilemeyecek bir lezzet ve kalite bozukluğuna neden olur. Bu nedenle, satın alım evresinde çuvallarda ya da kasalarda ilk incelemede görülmeyen çürük meyveler karıştıysa, ki bu zaman zaman olabilen bir şeydir, amaç onların üretim kazanlarına girmemesini sağlamaktır. Bu nedenle endüstri üreticileri, çürük meyvelerin üretim hatlarına girmeden ayıklanması için kalite kontrol sistemlerine önemli yatırımlar yapmaktadır. Hatta işlemeye girmeden münferit gözden kaçma olasılığına karşı, yeniden elle ve gözle bir inceleme / ayıklama işlemi yapılmaktadır” ifadelerinde bulunuldu.

“Ürünler analize tabi tutuluyor”
     Ürünlerin gerek iç kontroller gerekse yerli veya yabancı müşterinin veya kamu otoritelerinin talepleri doğrultusunda çok farklı analizlere tabi tutulduğu ifade edilen açıklamada, “Bu analizler üründeki kalite bozukluklarını net şekilde ortaya çıkarır. Meyve suyu üreticilerinin, uygunsuz ham madde kullanımı ile üretimini hem ahlaki açıdan hem de ticari olarak riske etmesi mümkün değildir. Ürün kalitesi ve insan sağlığı, endüstrimizin olmazsa olmaz kriteridir. Diğer taraftan, endüstrimizce üretilen tüm ürünler, yurt içi ve dışında tüketiciye sunulmadan önce akredite laboratuvarlarca kapsamlı testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler ürünlerin Dünya normlarına uyumlu olup olmadığını denetlemektedir. İddia edildiği üzere çürük meyveden üretilen bir ürünün, bu testleri geçmesi olanaksızdır. Endüstrimizin tüm ürünleri her zaman için, dileyen herkes tarafından akredite laboratuvarlarda yapılacak testlere açıktır” denildi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 20 bine dayandı
» Taze incirin yolculuğu başlıyor
» Gazete ve dergi sayısı 2020’de %13,5 azaldı
» ABD’den Türk oyununa 60 milyon dolar yatırım
» Ayakkabıcılar pandemi sonrasına ayak bastı
» Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nde değişiklik
» İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi 79,04’e yükseldi
» Beyaz eşya satışlarında ilk altı ayda yüzde 27’lik artış
» “Girişimcilikte fikir değil icraat önemli”
» Palandöken: Araçlarda ÖTV indirimine ihtiyacı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
  Ticaret 19.07.2021
  Ticaret 17.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni