• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

MEXT 360 Türk sanayisinin hizmetinde

09 Temmuz 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

MEXT 360 Türk sanayisinin hizmetinde

           HABER MERKEZİ      
     Üretimin ve çalışma hayatının dijital dönüşümüne öncülük eden MESS, Türkiye’nin ilk nesnelerin interneti ve ileri analitik şirketi KoçDigital ile güçlerini birleştirdi. Türk sanayisinin dijital dönüşümü için çalışmalarına devam eden MESS ve KoçDigital’in ortaklığıyla hayata geçirilen nesnelerin interneti platformu olan MEXT 360, düzenlenen lansman toplantısıyla Türk sanayicileri ile buluştu.
     Türkiye’nin ortak geleceği için büyük bir fırsat olan dijital dönüşümü gerçekleştirmek adına iş birliği ruhuna inanan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS); kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademinin yer aldığı çoklu paydaş anlayışı ile çalışmalarına devam ediyor. Türk sanayisinin geleceğine yatırım yaparak dünyanın en gelişmiş ve en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik geliştirme merkezi MEXT’i sektöre kazandıran MESS, kurumsal iş birliklerine yenilerini eklemeye devam ediyor.
     Bu kapsamda MESS, Türkiye’nin ilk nesnelerin interneti ve ileri analitik şirketi olan KoçDigital ile güçlerini birleştirerek nesnelerin interneti platformu (IoT) MEXT 360’ı sanayinin hizmetine sundu.

     Tanıtım toplantısında konuşan MESS Genel Sekreteri Fatih Ay “MESS olarak, başta üyelerimiz olmak üzere Türkiye’de sanayinin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Ekosistemimizin değerli bir parçası olan KoçDigital ile güçlerimizi birleştirerek geliştirdiğimiz nesnelerin interneti platformu ‘MEXT 360’ ürünümüzü Türk sanayisinin hizmetine sunuyoruz” dedi.  Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri Orta Ölçekli İşletmelerde Dijital Dönüşümün Hızlandırılması Projesi kapsamında, şirketlerin sadece %17’sinin nesnelerin interneti hakkında bilgi sahibi olduğunu gördüklerini belirten Fatih AY, “Teknolojinin yaygınlaştırılmasında, yüksek yatırım maliyeti, uygulama ve entegrasyon zorlukları gibi birçok önyargının engel teşkil ettiğini görüyoruz. Amacımız bu önyargıları ve engelleri MEXT 360 ile birlikte aşmak” diye devam etti.  
     KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akarca ise “Türkiye’de sanayi üretiminin küresel ölçekte rekabetçiliğini güçlendirmek ve sanayi üretiminin dijitalleşerek büyümesi adına hayata geçirdiğimiz MEXT 360 ile geleceğin örnek IoT başarı öykülerine bu çatı altında imza atmaya hazırlanıyoruz. Türkiye’deki dijital dönüşüme kayda değer katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu girişiminin şirketlerimizdeki süren IoT projelerinin hararetini yükselteceği kanısındayım. MEXT 360 ile ilk hedefimiz Türk sanayisinin dijitalleşme yolunda hız kesmeden ve istikrarlı bir şekilde yol almasını sağlamak” dedi.  

Üretimin Dijital Geleceği için MEXT 360
     Nesnelerin interneti platformu MEXT 360; varlık izleme, üretim izleme sistemi, üretim yönetim sistemi, montaj yönetim sistemi, enerji izleme gibi birçok çözümü bir araya getiriyor. İhtiyaca göre özelleştirilebilen bir alt yapı ile kurgulanan MEXT 360, tüm üretim süreçlerini uçtan uca yönetmekle kalmayıp sahadan toplanan verileri anlamlı iş sonuçlarına dönüştürebiliyor. MEXT 360 ile üretim alanındaki ekipmanın anlık durumu, verimliliği, varsa kayıpları ve bu kayıpların nedenleri tespit edilebiliyor, bu sayede veriye dayalı kararlar alınarak sorunlar önceden öngörülebiliyor. Benzer şekilde üretim hattı takip edilerek, üretimde hangi aşamada olduğu gibi kritik bilgiler de rahatlıkla takip edilebiliyor.
     Üretim süreçlerini daha kaliteli, daha verimli ve daha esnek bir yapıya dönüştürebilen MEXT 360, bu iyileştirmelerle müşteri memnuniyetinde artış, üretim garanti maliyetlerinde de düşüş sağlıyor.
     IoT projelerini sürdüren veya başlamayı düşünen şirketler için hızlı yatırım geri dönüş oranı ve ölçeklenebilir bir altyapı sunan MEXT 360 yerinde ve bulut üzerinde kurulum imkânı sunuyor.

İleri Analitik İş Çözümlerinde Derinleşen MESS - KoçDigital İş birliği
     MESS, dijital dönüşüm ve ileri üretim teknolojileri alanlarındaki yetkinliğini sahadaki deneyim ve KoçDigital’in tecrübesi ile birleştirerek ürüne yeni özellikler kazandırmaya devam edecek. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ileri analitik konusunda çalışacak uzman iş gücü eksikliğini gidermek için özel bir eğitim programı sunacak olan MESS, KoçDigital’in kendi bünyesinde bulundurduğu ileri analitik konusunda uzman insan kaynağını da sanayinin ihtiyaç duyduğu projelere yönlendirecek. Böylece IoT ve Endüstri 4.0 alanında eksikliği hissedilen birçok yetkinlik ve bilgi birikimi Türk sanayisine kazandırılmış olacak.
     MESS ve KoçDigital iş birliği ile MEXT 360 platformu üzerinde geliştirilecek ileri analitik uygulamaları ile firmalara özel birçok terzi usulü proje geliştirilecek.
     İş birliği kapsamında en iyi IoT iş pratiklerinin ve dünyadaki örnek başarı öykülerinin tartışılacağı workshoplar ile Türk sanayisinin arzu ettiği dönüşüme katkı sağlanacak.
     MESS’in sektör ve şirket büyüklüğünden bağımsız olarak tüm Türkiye’ye sunduğu hizmetlerin başında gelen dijital olgunluk değerlendirme çalışmalarının sonuçları ile temel IoT ihtiyaçları tespit edilecek ve bu ihtiyaçlar MEXT 360 ile en uygun maliyetle, en optimum şekilde karşılanacak. Böylece ihtiyaca yönelik en doğru IoT çözümlerini uygulamaya alarak fabrikaların uçtan uca dijitalleşmesi için önemli bir adım atılmış olacak.


+ Benzer Haberler
» Balçova Teleferik Tesisleri bir hafta süreyle kapatıldı
» Bal Merası’nda ilk üretim
» İzmir Skal Kulübü’nden Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti
» Bilişim 500 için geri sayım başladı
» Karşıyaka Çarşı Tasarım Maratonu başladı
» 150.000 TL ve üzeri araç ilanları revaçta
» Astro Dijital, İzmir’den dünyaya kurumsal çözümler sunuyor
» İklim krizine karşı ‘enerji yaşam tarzı’ projesi
» Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul onarım işi yaptıracak
» “Dünya harikası doğasıyla Çeşme’yi korumalıyız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni