• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Meslek kazalarının maliyeti 80 milyar TL”

06 Aralık 2017 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“Meslek kazalarının maliyeti 80 milyar TL”

   ► ÇSGB Müsteşar Yardımcısı Ayrım, “İş kazaları sadece iş yeri ve çalışan düzeyinde değil toplumun genelini doğrudan ilgilendiren bir önceliktir”

           DUYGU GÖKSU     
     Yüksekte çalışma kaynaklı iş kazalarının önlenebilmesi, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamında faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen “Güvenli İnşaat Sempozyumu” başladı.
     Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdoğan Çiçekci, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Erdal Çelik ve çok sayıda sektör temsilcisinin de katıldığı Güvenli İnşaat Sempozyumu açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, “Hep birlikte bu taşın altına elimizi koymadığımız sürece bu sorunun altından kalkmamız mümkün değil” dedi.

     Sosyal güvenlikten mesleki eğitime kadar çok geniş bir alanı kapsayan çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, “Ülkemizde 2016 yılında iş kazalarının toplam maliyetinin 80 milyar TL olduğu tahmin edilmektedir. Bu maddi kayıplar telafi edilebilmesi bile kaybedilen hayatların telafisi mümkün olmamaktadır. Bu konunun sadece iş yeri ve çalışan düzeyinde değil toplumun genelini doğrudan ilgilendiren bir öncelik olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir. Sanayi devrimi ile başlayan üretim odaklı anlayış günümüzde yerini insan odaklı anlayışa bırakmıştır. Bakanlığımız, mesleki eğitimin öneminin yanında okul öncesi eğitimi de içine alan yaşam boyu eğitimi önemsemektedir.

     Kanun ve yönetmelik konusunda altyapı kesinlikle oluşmuştur ama bu yeterli olmuyor. Bilinçlenme çok önemli bu yüzden ilkokullardan başladık ve iş sağlığı tedbirlerinin alınması için projeler geliştirdik. Meslek hastalıkları yüzde 100 önlenebilir bir durum. Burada da çok yeterli olduğumuz söylenemez. Eskiden üç tane meslek hastalıkları hastanemiz vardı birleşmeden sonra şu anda birçok üniversite ile meslek hastalıkları konusunda ortak protokoller hazırlandı. Ama yeterli olmuyor. Eğitim, eğitim, eğitim. Bu eğitimin olması için de yalnız bakanlık olarak bunu başarmamız mümkün değil. Ama hep birlikte bu taşın altına elimizi koymadığımız sürece bu sorunun altından kalkmamız mümkün değil. İşverenlerin bu konuda çok dikkatli olmasını istiyoruz. Bir can bile bizim için çok önemli” açıklamasında bulundu.

“3 ölümlü kazadan birinin nedeni yüksekten düşme”
     Toplumun her katmanında iş sağlığı güvenliği bilincinin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla faaliyetler yürüttüklerini kaydeden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Başkanı Furkan Yıldız, “Temel maksadı toplumun her katmanında iş sağlığı güvenliği bilincinin yaygınlaşmasını sağlamak. Güvenli İskele Projesi, 4 ilimizde başlattığımız 13 ilimizde yaygınlaştırdığımız projemizle birlikte toplam 55 tane yerli firma bu manada belge almış oldu. İnşaat sektöründeki iş kazaları diğer sektörlere nazaran daha fazla. Her 3 ölümlü kazadan birinin inşaat sektöründe, bunlarından birinin de yüksekten düşme nedeniyle gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Cephe iskeleleriyle başladığımız projemize cephe kenar korumalıklarını da projeye dahil ettik. İnanıyoruz ki bu tür kazalarda gözle görülür azalmalar sağlayacağız” dedi.

“Ekisiğimiz eğitimdir”
     İş kazalarının önlenmesi noktasında işçinin alınabilecek önlemler konusunda eğitilmesi gerektiğini savunan EBSO Başkan Vekili Erdoğan Çiçekci, “Uygulama ile ilgili konuların hazırlanması bakımında bakanlığımıza gerekli desteği sunmaya hazırız. İş kazalarını sadece işverenin açısından ele almak mümkün değildir. En büyük eksiğimiz çalıştırdığımız işçinin yaptığı işteki eğitimidir” diye konuştu.

“Kazalar eğitimsizlikten kaynaklanıyor”
     Ülke ekonomisinin en büyük lokomotifi olan inşaat sektörünün aynı zamanda en çok iş kazasının yaşandığı sektör olduğunu kaydeden İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, “Sektör önemli ama işçilerin can güvenliği hepsinden önemli. Ben aynı zamanda 40 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum. Yaralanma ve ölüme yol açan kazalar yaşandığı için bunun acısını yaşamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki, birçoğu cahil cesareti ve eğitimsizlikten kaynaklanıyor.  Çalışanın kendini düşünmese bile çoluğu çocuğu için iş güvenliğine önem vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
     Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Erdal Çelik de, “Yatırım ve destekler yeni Türkiye’nin istikrarlı ekonomisini güçlendiriyor. Yurtiçinde yüzlerce sektörü doğrudan etkileyen ve çok sayıda kişiye iş imkanı sağlayan inşaat sektörü, Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Buna karşın sektör kronik hale gelen iş sağlığı ve güvenliği konularıyla baş etmek zorunda kalıyoruz. Güvenli inşaatın ilk adımı yetişmiş insan gücünden geçiyor. Yeni ve yerli bir iş modeli geliştirmemiz şart. Bu alanda akdemi çalışmaların da desteklenmesi gerekiyor. İş sağlığı güvenliği konusunu asla ertelememiz gerekiyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Reel sektöre bütçeden 32,8 milyar TL destek
» Güven azalsa da gayrimenkul sektörü hala en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri
» Bakanlıktan ‘Julia AK’ açıklaması
» Almanların tercihi Türk ayakkabısı
» Yorgancılar’dan enerji indirimi talebi
» Star Rafinerisi yatırımı yatırımcıların gözünü Aliağa’ya çevirdi
» Atlasglobal uçuş ekibinin kıyafetleri üniversiteli tasarımcılardan
» Egeli turizmciler WTM’de İzmir’i tanıtacak
» ATO’dan genç girişimcilere destek
» Ahi’ye bir tebrik de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2018
  Ticaret 23.10.2018
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni