• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Meşe palamudunda kaynak çok, hammadde yok

11 Kasım 2019 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

   ► Hammadde sorunu nedeniyle işleme kapasitelerinin sadece yüzde 25’i çalıştıklarına dikkat çeken Ar-Tu Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Arda Yağcı, “Ne yazık ki son 2 yıldır hem ekolojik sebeplerden, hem de Türkiye’nin sosyoekonomik ve demografik yapısından ötürü hammadde temininde çok ciddi problem yaşıyoruz.

     Meşe palamudunda hammadde kaynağı olan Türkiye’de, hammadde temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşanırken, arazi ve ürün geliştirme çabaları devam ediyor. Meşe palamudu üretiminde dünya lideri olan Türkiye’de tek meşe palamudu kozalağını işleyen tesis olan Ar-Tu Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Arda Yağcı, “Hammadde temininde çok ciddi problem yaşıyoruz. Sorunu çözmek için yoğun çaba sarf ediyoruz, arazi çalışmaları yapıp müstahsille birebir ilgileniyoruz. Bizim işletmemiz harici bu ürünü işleyen bir işletme dünyada yok, zira hammadde kaynağı burası. Ürün geliştirme çalışmamız devam ediyor, 2021 de muhtemelen dünya lideri olacağız” dedi.

“Hammadde temininde sıkıntı yaşıyoruz”
     Hammadde sorunu nedeniyle işleme kapasitelerinin sadece yüzde 25’i çalıştıklarına dikkat çeken Yağcı, “Ne yazık ki son 2 yıldır hem ekolojik sebeplerden, hem de Türkiye’nin sosyoekonomik ve demografik yapısından ötürü hammadde temininde çok ciddi problem yaşıyoruz. Zaten yıllık 20 bin ton palamut işleme kapasitesinin yüzde 25’i ile çalışan tesisimiz yılda bin 500 ton hammadde bile alamıyor. Konuyu çözmek için bizzat işletme sahipleri olarak yoğun çaba sarf ediyoruz, arazi çalışmaları yapıp müstahsille birebir ilgileniyoruz” diye konuştu.

“2021’de dünya lideri olacağız”
     Meşe palamudu üretiminde Türkiye’nin dünya lideri olduğunun altını çizen Yağcı, “Meşe palamudu kozalağı için konuşuyorum. Bizim işletmemiz harici bu ürünü işleyen bir işletme dünyada yok, zira hammadde kaynağı burası. Pelit bir çok ülkede var ama o konuyla ilgili de çalışmalarımız ve ürün geliştirme çalışmamız devam ediyor, 2021 de muhtemelen dünya lideri biz olacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Enerji kaynağı milli ve yerli
     Hammadde tedarik sorununu çözerek yaklaşık olarak 3 milyon dolar ihracat hedefleri olduğunu aktaran Yağcı, “Ülkemizin bu sektördeki geliri cari yıl için 2 milyon dolar ihracat veya ithal ikame ürün ithalatını kesme şeklinde tanımlanabilir. Bunun içinde yaklaşık 4 milyon TL müstahsile yapılan ödemeler de vardır. Hammaddesi, işçiliği, enerji kaynağı (elektrik hariç) tamamen milli ve yerli bir üründür. Cari dönemde yıllık 1,5 milyon dolar yıllık ihracatımız var. Batı Avrupa başta olmak üzere Arjantin, Çin, Japonya ve Avrupa ülkelerinden talep var. İhracatımızı hammadde tedarik sorunumuzu çözerek yıllık 2,5 -3 milyon dolar bandına oturtmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Tırnaklı kozalağı kullanıyoruz”
     Meşe palamudunun Türkye’de çam ile birlikte en yaygın ağaç türü olduğunu ifade eden Yağcı, “Orman Genel Müdürlüğü logosu bile meşe palamudu içerir. Rakam olarak envanteri tam çıkartılmadığı için bir şey söyleyemiyorum. Biz işletmemizde; meşe palamudu kozalağını işliyoruz, içindeki yemişine ‘pelit’ diyoruz. Orman teşkilatı dahil olmak üzere ve bir çok kişi/kuruluş pelide meşe palamudu der. Biz tırnaklı kozalağı kullanıyoruz. Bu cins meşe de ülkemizde mevcut cins meşeden sadece 3 tanesine uyuyor” diye konuştu.

Hemen her bölgede mevcut
     Kullandıkları palamudu ağırlıklı olarak Demirci-Uşak-Gediz (Kütahya) üçgeninden tedarik ettiklerini aktaran Yağcı, “Ülkemizde meşe palamudu hemen her bölgede mevcut olmakla beraber bizim kullandığımız ‘quercus ithaburensis’’ familyası Hatay’dan ülkemize giriş yapıp, Toroslar üzerinden ege bölgesine uzanır, oradan Trakya’ya geçip devam eder. Ayrıca çok daha yoğun bir kolu da Antalya-Denizli-Uşak-Kütahya-Manisa Demirci ve Salihli’ye uzanır. Biz kullanmakta olduğumuz palamudu ağırlıklı olarak Demirci-Uşak-Gediz (Kütahya) üçgeninden tedarik ederiz. Bunun dışında Antalya Demre, Balıkesir Dursunbey, Gölmarmara Manisa ve YuntDağı önemli palamut kaynaklarımızdır” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”
» “Devlet alım yaparsa fıstıkçılar tüccara teslim olmaz”
» “Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”
» Pandemi döneminde kuru fasulyede ani yükseliş
» Türkiye’de ayçiçeği üretimi 4 yılda yüzde 39 arttı
» 2020’de mercimek ithalatı arttı
» Yılın ilk 4 ayında mısır ithalatı arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni