• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”

04 Ocak 2019 Cuma 08:00
12
14
16
18

Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”

   ► Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, sektörün ham maddelerinden biri olan kraft kağıt üzerindeki ek maliyetlerin ve vergi yüklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

     Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, sektörün ham maddelerinden biri olan kraft kağıt üzerindeki ek maliyetlerin ve vergi yüklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümeyi yakalaması için yerli üretimin desteklenmesi şart” dedi.
     Döviz kurlarındaki ani dalgalanmalar ve yüksek enflasyona bağlı ham madde maliyetlerindeki artışlar 2018 yılında Türk sanayisini zorlarken, oluklu mukavva üreticileri Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi için öncelikle yerli üretimin üzerindeki ek maliyetlerin gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. Sektör olarak 2018 yılını yüzde 3- 3,5 civarında bir büyüme ile kapatacaklarını öngören OMÜD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, “Hükümetin 2019 yılı GSMH büyüme oranı tahmini olarak yüzde 2,3’tür. Sektörümüzün de bu oran civarında bir büyüme sergileyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

     Görenoğlu, 2018 yılını sektör açısından değerlendirerek 2019 beklentilerini ve öngörülerini paylaştı. 2018 yılının ilk yarısında oluklu mukavva sektörünün yüksek büyüme oranları elde ettiğini kaydeden Görenoğlu, “2018 ilk iki çeyreğinde sektörümüz yüksek büyüme oranları elde etmiş olmasına rağmen üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında küçük bir büyüme kaydetti. Dördüncü çeyrekte bir miktar küçülme tahmin edilmekte. Sektörümüz gayri safi milli hasıladaki değişimle paralel büyüklükte bir değişim sergiliyor. 2018 yılını bir önceki yıla göre yüzde 3 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.
     Görenoğlu, yıllık üretimin 2018 sonu itibariyle 2 milyon 300 bin tona ulaşacağının öngörüldüğünü ifade etti.

‘Vergi yükleri maliyetleri artırıyor’
     Oluklu mukavva sektörünün ihtiyacı olan kağıtların yüzde 75-80’inin geri dönüşümden elde edildiğini belirten Görenoğlu, sektörün gündeminde olan sorunları şöyle aktardı: “Geri kalan yüzde 20-25’i ise kraft kağıt olarak tabir edilen birincil elyaf kraft-liner kağıtlardan oluşmaktadır. Ülkemizde kraft kağıt üreticisi tek bir işletme olup, ülkemizin ihtiyacının ancak yüzde 13-15’ini karşılayabilmektedir. Geri kalan yüzde 85-87’si ise ithal ediliyor. Ne yazık ki, ABD’den ithal edilen kraftliner kağıtlarda yüzde 12,24 ile 19,96 oranları arasında; Finlandiya, Polonya, Rusya, Brezilya’dan ithal edilen kraft kağıtlara da yüzde 5 ile yüzde 11,34 oranlarında anti damping vergisi uygulanmaktadır. Bu vergilerin yanı sıra ABD’den ithal edilen kağıtlara Ağustos 2018 tarihinden itibaren %20 oranında ek vergi konulmuştur. Sektör ihtiyacını yerli üretimle karşılayamadığı için zorunlu olarak ithalata başvuruyor. Bu sebeple anti-damping önlemleri ve ek vergiler sektörün dışa bağımlılığını ortadan kaldırmadığı gibi azaltmayı dahi sağlamamaktadır.”

     Getirilen vergilerin yabancı firmaları cezalandırmaktan uzak. Olduğunu belirten Görenoğlu, “Ancak her getirilen ek mali yükümlülük enflasyonist etki yarattığı için maalesef tüketiciler cezalandırılıyor. Özellikle yaş meyve sebze ihracatında yüzde 100’e varan oranda yaygın olarak kullanılan kraft kağıtlara getirilen her vergi enflasyonist bir etki yaratıyor. Ticaret Bakanlığı bir yandan gıda enflasyonunu düşürmek için tedbirler alırken, aynı Bakanlığın bir başka birimi gıda enflasyonuna olumsuz etki yaratacak gıda ambalajlamada yüzde 100 kullanılan kraft kağıtlara vergi getiriyor. Sektörümüzün üzerindeki ek maliyetler ve vergi yüklerinin kaldırılmaması halinde 2019 bizim açımızdan zorlu bir yıl olacak. Temennimiz hükümetimizin bir an evvel Türk ekonomisine hiçbir fayda sağlamayan anti-damping ve ek vergileri kaldırmasıdır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”
» Seracılıkta 136 milyon dolarlık büyüme hedefi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni