• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mart ayında açlık sınırı 2 bin 735 liraya yükseldi

26 Mart 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Mart ayında açlık sınırı 2 bin 735 liraya yükseldi

   ► TÜRK-İŞ Mart 2021 verilerine göre açlık sınırı 2 bin 735 liraya, yoksulluk sınırı ise 8 bin 911 liraya yükseldi

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mart 2021 açlık ve yoksulluk verilerini açıkladı. Açıklamaya göre, açlık sınırının 2 bin 735 lira 97 kuruş, yoksulluk sınırının 8 bin 911 lira 97 kuruş ve bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin ise aylık 3 bin 316 lira 59 kuruş olduğu belirtildi.
     TÜRK-İş’in Mart ayı verilerine göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 735 lira 97 kuruş olurken, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 8 bin 911 lira 97 kuruş, bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 316 lira 59 kuruş oldu.

     Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) bir yıl öncesine göre 391 lira ve yapılması gereken toplam harcama tutarı (aile bütçesi) 1.273 lira artış gösterdi.  Yılın ilk üç ayı sonunda ise hesaplamaya temel alınan hane halkının toplam harcamasına gelen ek yükün 476 lira olduğu kaydedildi.
     TÜRK-İŞ’in Mart 2021 mutfak enflasyonundaki değişim verileri ise şöyle: “Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,63 oranında artış gösterdi. Yılın ilk çeyreği itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 5,64 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 16,66 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise bu ay da yüzde 17,68 olarak hesaplandı.”  

Tavuk ve yumurta fiyatı arttı
     TÜRK-İŞ hesaplamasına temel alınan gıda ürünlerinin fiyatlarında 2021 Mart ayı itibariyle gözlenen değişim harcamalarına göre süt, yoğurt, peynir grubunda; bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; geçen ay fiyat artan kıyma ve kuşbaşı et fiyatı aynı kalırken, tavuk fiyatında artış kaydedildi. Balık fiyatları, ortalamada aynı kaldı. Yumurta fiyatı ise düşük de olsa biraz arttı. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatlarında bu ay yine değişiklik olmazken, sadece tedarikte yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle farklı markaların ürünleri raflarda yerini aldığı belirtildi.

Meyve fiyatı ortalama 7,75 liraya yükseldi
     Sebze-meyve fiyatlarının mevsim geçişi ile birlikte fiyat değişikliği gösterdiği kaydedilerek, bu ay 20 sebze ve 8 meyve olmak üzere toplamda 28 üründeki fiyat değişimi izlendiği ve hesaplandığı belirtildi. Pandemi nedeniyle hafta sonu uygulanan kısıtlama ve sokağa acıkma yasağının kısmen kaldırılmasına rağmen “pazar esnafı” vatandaşların gelmediğini ve satışlarının gerilediğini ifade etti. Mevsim sebze ve meyvelerinin temel alındığı hesaplamada, yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay biraz artışla 7,48 lira olarak (geçtiğimiz ay 7,25 lira) hesaplandı. Ortalama sebze kilogram fiyatı 7,38 lira ve ortalama meyve fiyatı ise 7,75 liraya yükseldi.

Fırıncılar girdi maliyetlerinden şikayetçi
     Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta fiyatlar değişmedi. Ancak artan girdi maliyetleri fırıncı esnafın şikâyet konusu olmaya devam ettiği ifade edildi. Bu grupta yer alan diğer ürün fiyatlarında önemli bir değişiklik tespit edilmedi.

Zeytinyağı, bal ve tuz fiyatı arttı
     Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı, margarin ve ayçiçeği yağı fiyatı değişmezken, zeytinyağı fiyatının arttığı kaydedildi. Hesaplamada dikkate alınan siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı aynı kaldı. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinde de fiyat değişikliği olmadı. Çay ve ıhlamur yanı sıra reçel, pekmez fiyatı ile salça fiyatı da bu ay aynı kaldı, bal ve tuz fiyatı ise artış gösterdi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti
» KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu
» Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu
» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde
» MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak
» Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek
» TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar
» EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak
» Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
» İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni