• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Mardinliler İzmir’in kimliğine katkı veriyor”

22 Eylül 2021 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

“Mardinliler İzmir’in kimliğine katkı veriyor”


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Mardinliler Federasyonu (İMAF) İzmirli başkanlarla bir araya geldi. İMAF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tunç’un ev sahipliğinde İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı organizasyona, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Bayraklı Belediye Başkanı Mustafa Sandal, CHP ilçe başkanları, İMAF Başkan Yardımcısı Sait Karaaslan, Mardinli dernek ve STK temsilcileri de hazır bulundu. Soyer, “Anadolu’nun en kadim kültürlerinden olan Mardin kültürü İzmir’de hemhal olduğunda işte İzmir ortaya çıkıyor. İyi ki buradasınız, iyi ki İzmir’de hemhal olmuşsunuz, iyi ki İzmir’in kültürüne İzmir’in kimliğine katkı veriyorsunuz” dedi.

“MARDİN KÜLTÜRÜ İZMİR’DE HEMHAL OLDUĞUNDA İZMİR ORTAYA ÇIKIYOR”
     Anadolu’nun kadim kültürü olan Mardin kültürünün İzmir’de yaşatılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Soyer, bu nedenle İzmir’in Mardinlilere çok şey borçlu olduğunu söyledi. Soyer, “Bugün sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Çünkü Mardinliler İzmir’in dışardan aldığı göçün 2’nci sırasında yer alıyor. En çok Manisalılar ikinci sırada Mardinliler yer alıyor. Mardin gibi Anadolu’nun uzak bir coğrafyasından İzmir’e gelen değerli hemşehrilerimiz bizim için çok değerli, çünkü Anadolu’nun en kadim kültürlerinden olan Mardin kültürü İzmir’de hemhal olduğunda işte İzmir ortaya çıkıyor. Bu nedenle İzmirlilik dediğimiz şey İzmir’i Türkiye’nin farklı kenti yapan şeyi işte bu sentez olduğu, bu birliktelikten kaynaklandığını biliyoruz. O nedenle İzmir sizlere çok şey borçludur. İyi ki buradasınız, iyi ki İzmir’de hemhal olmuşsunuz, iyi ki İzmir’in kültürüne İzmir’in kimliğine katkı veriyorsunuz. Ben bugün sizlerle olmaktan büyük gurur duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

“İZMİR’İN EKONOMİSİNE YÖN VERİYORUZ”
     İMAF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tunç ise İzmirli belediye başkanlarıyla bir araya gelmenin kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini söyledi. Başkan Tunç, “İzmir’de yaşayan Mardinliler olarak siz değerli başkanlarımızı ağırlamaktan gurur duyduk” dedi.  
     İzmir’de 600 bine yakın Mardinli olduğunu aktaran İMAF Başkan Yardımcısı Sait Karaaslan, ise Mardinlilerin, İzmir’e ekonomi ve kültür başta olmak üzere birçok alanda katkı sağladığını belirterek şunları söyledi: “İMAF 12 yıldan beri kurulmuş 25 derneği, 25 tane taziye evi ile birlikte faaliyetlerini İzmir ve ilçelerinde sürdürmektedir. 600 bin üstü nüfus ve 400 bin seçmeniyle başta Karabağlar, Konak, Menemen, Torbalı, Menderes ve Gaziemir başta olmak üzere bütün ilçelerimizde ön planda yer almaktadır. Resmi olarak 200 bin nüfus gösteriliyorsa da aslında 400 bin civarında Mardinli seçmen ve 600 bin civarında Mardinli ikametgah etmektedir. İMAF bütün hemşehrileri ve İzmirlilerin acı ve mutlu günlerinde yanlarında olmaktadır. Doğduğumuz memleketin gelenek ve göreneklerine göre İzmir’e yerleştikten sonra İzmir’in kent kültürü ile birleşerek entegre olduk. İzmir’deki Mardinliler İzmir’in her yerinde her platformunda kendilerini temsil etmeye devam etmektedir. Mardinliler olarak İzmir’in damar diyebileceğimiz kent ticaretinde yer alıyor, bundan büyük bir keyif alıyoruz. Mardinliler olarak bu şekilde İzmir ekonomisini daha da ileriye taşıyoruz. Bu kahvaltı bir paylaşma ve kaynaşma etkinliğidir.”


+ Benzer Haberler
» Dünyada tedarik ve lojistik zinciri koptu
» Kontrolmatik Teknoloji, 96 milyon dolar büyüklüğünde üç yeni proje aldı
» DHMİ Sinop Havaalanı Müdürlüğü elektrik enerjisi satın alacak
» 2022’nin saç modası ilk kez İzmir’de gösterildi
» Karabağlar’da ‘Cumhuriyet Daima V’ sergisi törenle açıldı
» Mustafa Özuslu: Her zaman yanınızdayız
» “Doğanın İzinde” fotoğraf yarışması sonuçlandı
» “Yeni Alibabalar Türkiye’den çıkabilir”
» “Türkiye’nin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç”
» Fethiye Belediyesi araç kiralama hizmeti alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni