• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Makine sektörü 2020’de ekonomiye değer katacak

25 Aralık 2019 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Makine sektörü 2020’de ekonomiye değer katacak

   ► Karavelioğlu, makine sektörünün Türkiye sanayiinin teknoloji odaklı dönüşümünde stratejik bir rol üstlendiğini söyledi.

     Makine sektörü, 2019’un ilk 11 ayda 16,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 oranında arttı. Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Dünyanın en büyük rekabet alanı olan makine sektöründe Türkiye’yi geleceğe taşıyacak sektörel birikimimizle, bu yılı 18 milyar dolar ihracatla kapatacağız. Yeni stratejilerle 2020 yılında da ekonomiye en fazla değer sağlayan sektörlerden biri olacağız” dedi.

“Rusya’ya yapılan makine ihracatı %20 arttı”
     2019 yılının kasım ayında 1,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini açıklayan Karavelioğlu, “11 aylık makine ihracatı 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşen sektör, ihracatını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 artırdı” dedi. Avrupa imalat sanayiinin neredeyse durma noktasına geldiği bir dönemde, Türk makine sektörüne olan talebin sürmesini önemli bir başarı olarak gördüklerini belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Avrupa’da fabrika siparişleri düşmeye devam etse de makine ihracatımız hızla devam ediyor. Sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 düşen, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya yaşadığı durgunluğa rağmen en fazla Türk makinesi satın alan ülke oldu. Almanya’ya her ay ortalama 200 milyon dolar makine ihraç etmeyi sürdüren Türk makine sanayii en fazla artışı ise ABD, Fransa ve Rusya’da gerçekleştirdi. Rusya’ya yapılan makine ihracatında bu yıl yüzde 20’nin üzerinde yaşanan artış dikkat çekici” açıklamalarında bulundu.
     En fazla yatırım harcaması yapan ülkelerin sadece imalat hacimlerinin değil, makine alımları içinde yabancı malların payı da azaldığını belirten Karavelioğlu, “Dünyanın en büyük ithalatçısı ABD, kendi ülkende üretilmiş makine al, kendi işçinin ürettiği makineyi kullan mottosuyla hareket ediyor. Biz bu konjonktüre rağmen ihracat artışı sağlıyoruz. Türkiye son yıllara kadar, her yıl ortalama 15 milyar dolar dış ticaret açığı veriyordu. Bunu 2019 yılında 4,4 milyar dolara kadar geri çekmemiz bir başarı olsa da tüm dünya yerli makineye yönelirken, ülkemizin bu alanda dış ticaret açığı vermesini sürdürülebilir bulmuyoruz” diye konuştu.

“Teknolojik dönüşümde önemli bir görevi üzerimize aldık”
     Makine sektörünün Türkiye sanayiinin teknoloji odaklı dönüşümünde stratejik bir rol üstleneceğini belirten Karavelioğlu, makine imalatçılarının bu görevi yerine getirebilmeleri için mevcut yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasına ilgili tüm Bakanlıkların destek verdiğini belirterek şunları söyledi: “11. Kalkınma Planı’nda ekonomimiz için temel belirleyici öğeler arasında ifade edilen rekabetçi üretim ve verimlilik kavramları Bakanlıklarımızın stratejilerine yön veren ana unsur olmakta, başta Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere tüm kamu idarelerimiz bu hedefler ekseninde sektörümüzle yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Dünyanın en büyük rekabet alanı olan makine sektöründe Türkiye’yi geleceğe taşıyacak sektörel birikimimizle, bu yılı 18 milyar dolar ihracatla kapatacağız. Yeni stratejilerle 2020 yılında da ekonomiye en fazla değer sağlayan sektörlerden biri olacağız.”

“2023’te dünya makine ticaretinden %1,5 pay almak hedefleniyor”
     Makine İhracatçıları Birliği’nden alınan bilgilere göre, Türk makine sektörünün hedefleri arasında sektörün misyonu daha yüksek teknolojiye sahip bir makine sanayi yaratmak, yurtdışı pazarları ile bütünleşmek, edineceği partnerlerle iş birliği kurmak, 2023’te dünya makine ticaretinden yüzde 1,5 pay almak, Türkiye’nin toplam ihracatı içinde yaklaşık yüzde 10 olan makine payını makine sektöründe söz sahibi olan ülkelerde olduğu gibi yüzde 20’ye çıkarmak yer alıyor.

“Makine ihracatı son 18 yılda 10 katına çıktı”
     İhracatının yüzde 60’ını Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yapan makine sektörü, son 18 yılda her yıl ortalama yüzde 15 ihracat artışı gerçekleştirerek toplam ihracatını 10 katına çıkardı ve 2018 yılını 17,1 milyar dolar ihracat ile kapattı. Türk makine sektörü, mühendislik kabiliyetleri ve rekabetçi fiyatların da etkisiyle 220’den fazla ülkeye yüksek kaliteli ürünler ihraç ediyor. Makine sektörünün sistemli olarak katlanan bu başarısında, 2002 yılında faaliyetlerine başlayan ve 13 bin işletmeyi tek çatı altında toplayan Makine İhracatçıları Birliği’nin, yani Türkiye’nin makinecilerinin çalışmalarının önemli bir payı bulunuyor. Sektörün kurumsallaşması noktasında önemli bir güç olan birliğin faaliyete geçmesiyle birlikte ihracatçılar dış ticaretteki taleplerinin karşılanması ve sorunlarının çözümü konusunda lobi gücüne kavuştu. Türkiye’nin Makinecileri yurt dışı tanıtım çalışmaları, fuar katılımları ve çeşitli heyet organizasyonlarıyla sektörün bilinirliğini sürekli artırıyor. Uluslararası platformlarda sektöre özel işbirlikleri geliştirerek birliğe üye firmalara da önemli iş bağlantıları sağlarken, faaliyetler sektörün marka bilinirliğini de yukarı taşıyor.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni