• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”

02 Ocak 2019 Çarşamba 07:00
12
14
16
18

“Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”

   ► Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, 2018 yılında makine sektöründe ihracatın 18 milyar dolara çıktığını belirtti.

     Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, 2018 yılı ile yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 10’nundan fazlasını gerçekleştiren makine sektörünün, yılın ilk 11 ayı sonunda ihracata katkısının 15,7 milyar dolar olduğunu söyledi. Karavelioğlu, “Türkiye’nin Makinecileri, sektör ihracatının yüzde 16,8 arttığı bu dönemde, ihraç edilen makinelerin kilogram başına ortalama değerini 6,1 dolara taşıdı. Türk makinelerinin kilogram başına ortalama değeri, sektörün birinci pazarı olan Almanya’da 8,7 doları geçti. Yılın ilk 11 ayında inşaat ve madencilik makinelerindeki yüzde 33,2 artış, tarım ve ormancılık makinelerinde yüzde 26,2’lik artış dikkat çekti” dedi.

“Cari fazlaya daha çok katkı vermek istiyoruz”
     Makine sektörünün Türkiye ekonomisinde, dış ticaret açığının daha da azaltılması yönünde önemli fırsatlar barındırdığına dikkat çeken Karavelioğlu, “Makine ihracatında yakaladığımız istikrarlı ve hızlı artış, ürünlerimizde teknolojik ilerleme sağladığımızın önemli bir göstergesidir. Yaptığımız çalışmalarla ihracatın ithalatı karşılama oranını daha da artırmak, cari fazlaya daha çok katkı vermek istiyoruz. Serbest bölgeler dâhil 222 ülkeye ihracat yapan sektörümüzün yurt dışındaki başarısını, artan yerli makine kullanımıyla birlikte yurt içinde de kalıcı kılmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“İhracat payı yüzde 40’ı aştı”
     2019 yılında sürdürülecek tasarruf tedbirlerinin yatırım mallarına olan iç talebi sınırlandırması nedeniyle makine imalatçılarının ihraç pazarlarında daha agresif pazarlama yöntemleri uygular hale geldiğinin altını çizen Karavelioğlu, Türk makine sanayiinde ihracatın toplam üretim içindeki payının her yıl arttığını söyledi. Karavelioğlu, “İhracatın payı yüzde 40’ı aşmış durumda, gelecek yıl bunu daha da yukarı taşıyabiliriz. Yeni yılda sabit sermaye yatırımlarında sürecek olan durağanlığı, dış pazarda telafi edeceğiz. Dünya makine yatırımlarındaki canlanmanın yavaşlasa dahi gelecek yıl da süreceği ve küresel makine ihracatının yüzde 7-8 artacağı tahmin ediliyor. Bizim performansımız ülkemizin ihracatla büyüme gayretine önemli katkı yapacak. 2018 için ihracat hedefimiz 18 milyar dolar idi; buna çok yaklaşacağız. Bundan sonraki yıllarda artışlarımızın, 16 yıldır olduğu gibi  yüzde 15 ortalamayla devam edeceğine inanıyoruz. 2019 yılında makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolardır” diye konuştu.

İlk hedef 10 milyar dolar dış ticaret açığını kapatmak
     Türkiye’nin yıllık 28 milyar dolar makine ithalatının ekonomiye büyük bir ağırlık getirdiğini kaydeden Karavelioğlu, “Makine dış ticaretinde hiç hak etmediğimiz 10 milyar dolarlık açığı kapatmak, sadece Türkiye’nin Makinecilerinin değil her kesimden sanayicinin önceliği olmalı” dedi.

“İthal marka hayranlığımızdan vazgeçmeliyiz”
     Karavelioğlu, “Biz dış ticaret açığı verdiğimiz segmentlerimizin tamamında, çok nitelikli ürünler üretebiliyor, ihracatımızın yüzde 60’ını AB ve ABD’ye yapıyoruz. Devletin yerli üretimi kararlı biçimde desteklemesiyle kapanmaya başlayan makas açısından, yatırım teşviklerinin doğru konumlandırılması çok önemli. İthal marka hayranlığımızdan vazgeçip; bütün dünyanın takdirini kazanmış olan kendi makinelerimize yöneldiğimizde, kaynaklarımız rakiplerimizin değil yerli teknolojimizin gelişmesine akacaktır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”
» Seracılıkta 136 milyon dolarlık büyüme hedefi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni