• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Makarnalık buğday üretimi artacak

14 Aralık 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği tarafından açıklanan buğday raporunda, hububat desteklerinde yüzde 100’lük bir artışa gidilmesi, buğday fiyatlarının yüksek seyretmesi, gübre fiyatlarının düşmesi, mazot fiyatlarının artması ile birlikte buğday ekim alanlarının artacağı ifade edildi.

     Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği tarafından açıklanan buğday raporunda, hububat desteklerinde yüzde 100’lük bir artışa gidilmesi, buğday fiyatlarının yüksek seyretmesi, gübre fiyatlarının düşmesi, mazot fiyatlarının artması ile  birlikte buğday ekim alanlarının artacağı ifade edildi. Pamuk üreticisinin maliyetinin artması ile birlikte farklı ürüne yönelme zorunluluğunun doğacağı belirtilen raporda, özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde sulu alanlarda makarnalık buğday ekilişlerinin artacağı öngörüldü.

     Çiftçilerin artan maliyetlerden ve düşük getirisinden dolayı buğdaydan başka ürünlere yönelmeleri, buğday yetiştirenlerin ise maliyetleri azaltmak için tarla hazırlığı, tohum, gübre, ilaç gibi uygulamaları kısıtlı olarak yapmasının üretimde azalmaya sebep olduğu açıklanan raporda, “2019-2020 sezonu için satış fiyatlarının artması, ödenmekte olan hububat desteklerinin yüzde 100 artış göstermesi ve pamukta beklenen alansal kaçışlar ile çiftçilerin tekrardan buğdaya yönelerek ekim alanlarının artacağı öngörülmektedir. Bununla birlikte buğday çıkışlarının ihtiyaç duyduğu yağışın henüz yeteri kadar gerçekleşmemiş olması rekolte için risk teşkil etmektedir” ifadelerine yer verildi.

2019 ilk 9 ayda rekor ithalat
     Aylar bazında bakıldığında ithalat miktarı Ağustos aynında en yüksek seviyeye ulaştığı ifade edilen raporda, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) uygun fiyat ile buğday getirerek azalmış olan stoklarını dengelemek için ülke ithalat miktarını artırdığı, 2019 yılı ilk 9 ayda geçen senenin tamamından fazla bir ithalat yapmış olup un, makarna, irmik ve bisküvi sanayinde işlenerek ileriki aylarda mamul madde ihracatında kullanacağı açıklandı.

“İlk 9 ayda 372 dolara yükseldi”
     2019 yılının ilk 9 aylık mamul madde ihracatının 5,5 milyon ton olup 2,06 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu açıklanan raporda, “Ton bazında 233 dolar değerindeki ithalat ile ülkemize getirilen buğday işlenerek yüzde 60’lık bir katma değer artışı elde edilmiş, 372 dolar değerindeki ihracat ile başta Orta Doğu olmak üzere 69 ülkeye buğday gönderilmiştir. Geçmiş yıllarda elde edilen ton başına ortalama 360 dolar katma değer ilk 9 ayda 12 dolar daha artış göstererek 372 dolara yükselmiştir” denildi.

“2020’de buğday ekimi artacak”
     Bakanlığın ödemiş olduğu hububat desteklerinin artması, buğday fiyatlarının yüksekliği, gübre fiyatlarının düşmesi, mazot fiyatlarının artış göstermemesi sebebiyle buğday ekiliş alanlarının artacağı öngörülüyor. Kasım ayı itibariyle TİGEM ve Tarım Kredi sertifikalı tohum satışlarında geçen yıla oranla bir değişim yaşanmadığı belirtilen rapora göre, üretimin büyük bir çoğunluğunu oluşturan güzlük ekilişler Akdeniz, Ege ve Trakya’da kısmi olarak devam etmekle birlikte büyük orandan tamamlandı. Ekim ayının normalden sıcak ve yağışsız geçmesi, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Kasım ayı tahminlerine göre yine normalin üstünde sıcaklık, normalin altında yağış beklenmesi sebebiyle, her ne kadar 15 Kasımda İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde bir miktar yağış gerçekleşse de çıkışlarda sorun ve verim kaybı riski devam ediyor.


+ Benzer Haberler
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta
» Milli servetimiz çam fıstığı alarm veriyor
» “Meyve sebze sektöründe rakibimiz yok”
» Elleçlenen konteyner Aliağa’da artarken, İzmir’de azaldı
» Çiftçi, üretimde dayatılan zehrin farkında
» “Çin kestanesi, Türk kestanesini lekeliyor”
» “Gelecek yıl beyaz et üretiminde düşüş olmayacak”
» Kırtasiye sektörü tükenme noktasında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
  Ticaret 12.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni