• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Mahir Eller’ belgelerini aldı

01 Ağustos 2019 Perşembe 18:00
12
14
16
18

‘Mahir Eller’ belgelerini aldı

   ► TOBB öncülüğündeki Mahir Eller Projesi’nde, mesleki yeterlilik kazanan 144 kişiye belgeleri verildi.

           SELDA AK     
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde, İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) iş birliğinde yürütülen Mahir Eller Projesi’nde, mesleki yeterlilik kazanan 144 kişiye belgeleri törenle verildi.
     Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, TOBB öncülüğünde yapılan İzmir’de 3 bin kişiye istihdamın sağlanacağı Mahir Eller Projesi’nde mesleki yeterliliklerini tamamlayanlar için EBSO’da tören düzenlendi. Mahir Eller Projesi’nin belge dağıtım toplantısına; İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, diğer oda başkanları ve kursiyerler katıldı.

“20 tren sürücüsünün 14’ünü pozitif ayrımcılıktan yana kullandık”
     Projenin 12 ilde yürütüldüğünü kaydeden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bu proje kapsamında, 30 bin kişiye anket yapılarak mesleki yetkinliklerin belirlenmesi, 20 bin kişinin mesleki yeterlilik sınavlarına alınması ve 15 bin kişinin belge almaya hak kazanarak, iş dünyasına katkı sağlamasının hedeflendiğini belirtti. Eğitimini almış, nitelikli, belgeli işgücü istihdamının, daha kaliteli ürün ve hizmet üretmek açısından işverenler için tercih sebebi olduğunu ifade eden Başkan Yorgancılar, “Proje sürecinde, idari kapasitemizi tamamlayarak, oda üyelerimize anketler uyguladık ve İzmir’in beceri ve yetkinlik haritasını çıkardık.

     EBSO üyesi sanayi kuruluşlarımız için vinç operatörlüğü, makine bakımcı ve çelik kaynakçısı mesleki yeterlilik sınavlarını, büyükşehir belediyemizin metro ve tramvay sürücülerine yönelik yeterlilik sınavlarını tamamladık. Kadınlarımızın istihdamını önemseyen biri olarak, kadın dostu İzmir’imizin bu proje ile bir ilke imza atmasından ayrıca mutluluk duydum. Büyükşehir belediyemizin iş birliğinde, kadın tren sürücü adaylarımızın sınavlara katılımını sağladık ve Türkiye’de en fazla sayıda belgeli kadın tren sürücüsüne sahip il unvanını aldık. Toplamda 20 tren sürücüsünün 14’ünü pozitif ayrımcılıktan yana kullandık. İzmir özelinde, proje kapsamında; “Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı” ve “Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü” meslek gruplarında belgelendirme yapan ilk il İzmir oldu” dedi.
     Hem mesleki standartların yükseltilmesine, hem de hak edenlerin mesleği yapmasına imkan tanıdıklarını aktaran Başkan Yorgancılar, başta metal, otomotiv, inşaat, makine, asansör ve ticaret sektörleri olmak üzere toplam 44 farklı mesleği portföylerine kattıklarını, 78 ilde 40 bin adayın mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandığını söyledi.

“Sizler ara eleman değil aranan eleman olacaksınız”
     Projenin AB’nin 15 milyon Euro’luk desteğiyle hayata geçirildiğini kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise yaptığı konuşmada, “Sizler, mesleğin ustası, işinin erbabı olduğunuzu tescillemiş oldunuz. Sizler artık ara eleman değil aranan eleman olacak daha kolay iş bulabileceksiniz. Bundan da hem sizler hem firmalarımız hem de ülkemiz kazançlı çıkacak. Mahir Eller Projesi’ni AB desteğiyle hayata geçirdik. Ülkemize 15 milyon avro hibe kaynak sağladık. Kapsama 12 il; Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa dahil edildi. Projemiz, TEPAV ortaklığında illerdeki odalarımız bünyesinde istihdam edilen ekiplerce uygulanmakta. Odalarımızın bu sürece çok değerli katkıları oldu.

     İşte İzmir’de EBSO bunun güzel bir örneği. Ellerini taşın altına koydular ve güzel bir iş çıkardılar. Biz de TOBB olarak Aile, Çalışma Bakanlığı’mıza bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yürütülen, mesleki yeterlilik sisteminin tam merkezinde yer aldık. Ulusal meslek standartlarının belirlenmesi ve belgelendirme hizmetinin yüksek standartlarda verilmesine kadar, birçok aşamada atkı sağladık. Mesleki Yeterlilik Belgesi, 117 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte zorunlu. Ayrıca ‘ikinci el araç alım satımı’ ve ‘emlak’ sektörlerinde de hem firma sahipleri, hem de çalışanlar için zorunlu hale getirildi. Bu olması gereken bir iş. Zira mesleki yeterlilik, hem daha sağlıklı hizmet sunmak demek hem de insanımıza daha kaliteli hayat standardı getirmek demek. Ayrıca da bu belge uluslararası geçerlilikte. Yani tüm dünyada mesleki ehliyetinizi kanıtlamış oluyorsunuz. Hem bu işin hızlı yürümesi hem de belgelendirme hizmetini Türkiye’nin tamamına yaymak için TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezlerini kurduk” ifadelerini kullandı.

“İzmir için büyük bir şeref”
     İzmir’in bu proje ile en fazla sayıda kadın tren sürücüsüne sahip olan il unvanını elde ettiğini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu proje kıymetli bir amaca hizmet ediyor. Bu proje sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile geçici koruma altında Suriyelilerin mesleki yeterliliklerinin tescillenmesi mümkün hale geliyor. Böylece işsizliğin azalmasına kayıtlı istihdamın artırılmasına ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlıyor. İzmir Metro A.Ş. çalışanlarının bu alanda Türkiye’de ilk belgelerini alan personel olduğunu mutlulukla söyleyebilirim.

     Ayrıca araların da kent içi raylı sistemleri tren sürücüsü, trafik kontrolörü, katener bakım elemanı, makine bakımcısı çelik kaynakçı gibi toplam 74 çalışanımız da belge almaya hak kazandı. Bu İzmir için büyük şereftir. İzmir bu proje ile Türkiye’de en fazla sayıda kadın tren sürücüsüne sahip olan il unvanını elde etti. Kadınların bu başarısı bizim için neden mi önemli? Çünkü bizler yola çıkarken ‘belediye ana’ söylemini kullandık. Önümüzdeki süreçte Büyükşehir Belediyesi olarak İzmir’deki ekonomik gelişmenin refahın arttırılmasını sağlamak adına ortak akılla hareket edeceğiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük vefat sayısı azalmaya devam ediyor
» TCMB: Kredi kanalının sağlıklı işleyişi için gerekli tedbirler uygulanmaya devam edilecek
» İSO Türkiye İmalat PMI Mayısta 40,9’a yükseldi
» Büyükşehir Smyrna Edebiyat Yarışması düzenliyor
» Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex başladı
» İzmir’de asfalt atağı sürüyor
» Büyükşehir’in metropol dışındaki ilçelere yatırımı sürüyor
» Büyükşehir 154 bin 500 çocuğa süt dağıtıyor
» Gürer “İki Bakanlık arasındaki koordinasyon eksikliği yüzlerce genci işsiz bıraktı”
» ESBAŞ, kontrollü normalleşmeye hazır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni