• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Madende istediğimiz hedefleri yakalayamadık”

28 Aralık 2018 Cuma 09:00
12
14
16
18

“Madende istediğimiz hedefleri yakalayamadık”

   ► Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, toplam maden ihracatının 2017 yılına göre yüzde 2 civarında düştüğünü vurguladı.

     Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, toplam maden ihracatının 2017 yılına göre yüzde 2 civarında düştüğünü vurgulayarak, “2018 yılının sonuna geldiğimiz bu günlerde hedefleri yakalayamadığımızı belirtmek isterim” dedi. Emiroğlu, “Gruplara göre baktığımızda endüstriyel hammaddelerin ihracatı artarken, metal madenleri ve doğal taş ihracatında düşme söz konusudur. En fazla düşme yüzde 17 ile doğal taş grubundadır. Bunun yanında 2013 yılında ulaştığımız ihracat rakamlarını, ülkemizin o günden bugüne yüksek büyüme oranlarına rağmen halen yakalayamadık. Bunda en büyük etken dünya konjonktürünün yanında sektörün 2012 yılından bu yana süregelen uzun izin süreçleri ve süreçlerdeki belirsizliklerdir” ifadelerini kullandı.

“Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak mümkün”
     Dünyadaki ticaret savaşları, bölgesel savaşlar ve yaşanan çalkantıların tüm dünya ülkelerini olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkilediğini belirten Başkan Emiroğlu, “Ancak dünyada madenlere olan ilgi ve talep zaman zaman azalsa da devam edecektir. Madenler toplumların gelişmesinin vazgeçilmezidir. Ülkemizde de madencilik sektörü var olan  maden kaynak ve potansiyelini değerlendirebilecek güç ve bilgi birikimine sahiptir” dedi.
     Madencilik sektörünün dışa bağımlı olmayan ender sektörlerden biri olduğunu kaydeden Emiroğlu, “Kendi öz kaynaklarımızı üretip, ihracat yapma potansiyeline sahibiz. Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yerli kömürlerimizin de üretilerek hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltmak mümkündür. 2019 yılında madencilik sektörünün büyümesi ve ihracatını arttırmasını öngörebiliriz. Burada en önemli konu sektörün önündeki engellerin kaldırılmasıdır” diye konuştu.

“Sektörün moral ve motivasyonu azaldı”
     Madenciliğin dünyanın en meşakkatli ve en zor mesleği olduğunu vurgulayan Emiroğlu, “Yatırım riskleri çok büyüktür. Yatırımların geri dönüş süreleri uzun ve bilinmezleri fazla olan bir sektördür. Bu yüzden sektörde yatırımların yapılabilmesi için güven ve öngörülebilirlik çok büyük önem taşımaktadır. Ruhsat güvencesi madenciliğin olmazsa olmazıdır. Son dönemlerde Maden Kanunu, Orman Kanunu, Çevre Kanunu ve yönetmeliklerde çok sık yapılan değişiklikler sektörü öngörülemez hale gelmiştir. Çok uzun ve belirsiz izin süreçleri, çok yüksek orman izin bedelleri, mera dönüşümleri, orman alan kısıtlamaları, belediyelerin madenciliğe kısıtlı olan ilanları, DSİ, karayolları vb. birçok kurumun kısıtlamaları madenciliğe neredeyse yapılamaz hale getirmiştir” dedi.

     Sektörün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan (ETKB) aldığı ruhsat dışında onlarca kurum ve kuruluştan yeni ruhsatlar aldığı belirten Emiroğlu, “Meclise yeni sunulan maden kanununda değişiklik tasarısı da sektörü tedirgin etmiş ve moral ve motivasyonunu azaltmıştır. Çözüm; ruhsat güvencesinin arttırılması, izin süreçlerinin şeffaf ve öngörülebilir hale getirilmesi, sektörün önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Tüm ruhsat ve izin süreçleri ETKB önderliğinde ve koordinasyonunda tamamlanmalı, madenlerin olduğu alanlar da koruma altına alınmalıdır. Madenler doğası gereği olduğu yerlerde işletilmek zorundadır. ETKB koordinasyonunda, özel sektör, sektör STK’ları ve bileşenlerinin de katılımları ile düzenlenecek karar alma mekanizmasına sahip bir “Madencilik Şurası”nın toplanması sektörün önünü açacaktır” şeklinde konuştu.

“Yatırımlar yüksek risk taşıyor”
     Madencilik yatırımlarının yüksek risk taşıdığının altını çizen Emiroğlu, “Bu yüzden yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekli ve çok önemlidir. Bunun yanında dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal ortam nedeni ile oluşan çok yüksek faiz oranları ve finansa erişimdeki zorluklar 2019 yılında yapılacak madencilik sektörü yatırımlarını olumsuz etkilemesi mümkündür. Bunu dengeleyecek olan Maden Arama ve İşletme ile ilgili engellerin kaldırılması ve sektörün önünün açılmasıdır. Ruhsat güvencesinin arttırılması ve izin süreçlerinin belirgin hale getirilmesi yatırımları arttıracaktır. Ülkemiz ciddi maden kaynaklarına sahiptir ve madencilik sektörü bunu doğru olarak arama ve işletme potansiyeli ve bilgi birikimine sahiptir. Kendi öz kaynaklarını üretemeyen ülkelerin kalkınması da pek mümkün değildir. Madenlerin doğru aranması ile ilgili ETKB’nın öncülüğü ile kurulan UMREK ve CRİRSCO’ya üyelik önemlidir. Bu sayede uluslararası kabul gören raporlar hazırlanabilecek ve finansa erişim kolaylaşacaktır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni