• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Madende ihracat yüzde 6 azaldı

27 Aralık 2019 Cuma 07:00
12
14
16
18

Madende ihracat yüzde 6 azaldı

   ► Emiroğlu, “Çin’in hammaddeye olan ihtiyacı ve talebi belirleyici olacak.”

     2019 yılı madencilik sektöründe ihracatta yüzde 6 seviyesinde bir azalma olduğunu belirten Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu,
     “Metalik madenlerinde 2019 yılı başından itibaren yükselen fiyatlar (krom hariç) yılın 2. yarısından itibaren düşme eğilimine girdi” dedi. 2019 yılı maden sektörüne yönelik değerlendirme yapan Başkan Ali Emiroğlu, sektörle ilgili gelişmeleri Ticaret Gazetesi’ne anlattı.
     2019 yılının madencilik sektörü açısından olumlu bir yıl olmadığını belirten Emiroğlu, “İhracatta yüzde 6’lar seviyesinde bir azalma var. Bu durumda sektörün yaşadığı sorunların yanında dünya ekonomisindeki yavaşlama, bölgesel savaşlar ve ticaret savaşlarının da büyük payı olduğunu belirtmek isterim. Dünya maden endüstrisinin belirleyici ülkesi Çin’dir. Çin ekonomisinin yavaşlaması hem talep azalmasına hem de fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Metalik madenlerinde 2019 yılı başından itibaren yükselen fiyatlar (krom hariç) yılın 2. yarısından itibaren düşme eğilimine girmiştir. Özellikle kurşun-çinko da bu daha belirgindir. Altın fiyatları arttığından altın madenciliği iyi durumda” dedi.

“Ticaret savaşlarının hafiflemesi sektörü olumlu etkileyecek”
     Krom madeninin uzun yılların en kötü dönemini yaşadığını aktaran Emiroğlu, “Hem talep yok denecek kadar az hem de fiyatlar işletmelerin maliyetlerini karşılayamayacak düzeye geriledi. Bu gerilemenin temel sebepleri Güney Afrika, Zimbabwe ve Kazakistan’daki üretimlerin devreye girmesi ve pazar payını arttırmaları ve Çin çelik endüstrisinin Amerika ile olan ticaret savaşlarından etkilenmesidir. Endüstriyel hammadde üretim ve ihracat yönünden iyi durumdadır. Mermer sektörü de yüzde 7’ler seviyesinde düşüş yaşamıştır. En önemli ihracat yapılan ülke olan Çin’le ihracat ise yüzde 17’ler seviyesinde gerilemiştir” diye konuştu.
     Ticaret savaşlarının düşük seviyelere inmesinin sektörü olumlu etkileyeceğini kaydeden Emiroğlu, “Tabii ki gerek ülkemiz gerekse dünya ekonomisinin büyüme trendine girmesi önem taşıyor. Böylesi bir durumda madencilik sektörünün de büyüyeceği ve gelişebileceğini, ihracatta artışlar sağlayabileceğini düşünüyorum. Ancak daha gerçekçi yaklaşırsak 2020 yılını, 2019 yılının üzerinde rakamlarla kapatabilirsek  başarılı bir yıl olacağını öngörebiliriz. Belirttiğim gibi bunda Çin’in hammaddeye olan ihtiyacı ve talebi belirleyici olacak” şeklinde konuştu.

“Orman bedelleri rekabet edebilecek düzeye indirilmeli”
     Mevzuattaki değişiklikler ile arttırılan mali ve cezai yükler, ruhsat güvencesinin azalması, finansa erişimdeki güçlük, öngörülemeyen ve yıllarca sürebilen izin süreçleri gibi sektörde yaşadıkları sorunlara değinen Emiroğlu, “Yıkıcı bir sorun da artık ödenemez boyutlara ulaşan orman izin bedelleridir. Madencilikte gelişmiş ülkeler olan Kanada, Amerika, Avustralya gibi ülkelerle kıyasladığında bu bedeller 1000–1200 katı yüksektir. Bu maden işletme fizibilitelerini olumsuz etkilemektedir. Mevzuatlardaki değişiklikler ve bakanlıklar arası koordinasyonun geliştirilmesi ile birçok sorunun giderilebileceğini düşünüyorum. Elzem olan sektörün üzerindeki mali yüklerin makul seviyelere çekilmesi, izin süreçlerinin öngörülebilir ve şeffaf olması, orman bedellerinin dünya ülkeleri ile rekabet edebilecek düzeye indirilmesi ve bürokrasinin azaltılmasıdır’ ifadelerini kullandı.

“Madenciliğin önemi henüz anlaşılmadı”
     Sektörün yatırım heyecanının ve motivasyonunun azaldığını anlatan Emiroğlu, “Toplumdaki olumsuz algının artması da yatırımlar için caydırıcı bir etken olarak öne çıkmaktadır. Maalesef madenciliğin ülke ekonomisi ve toplumun refahı için önemi henüz anlaşılamamıştır. Bizlerin de bu konuda eksiği vardır. Maden işletmelerinin geçici bir faaliyet olduğunu, madenlerin bulunduğu yerde işletme zorunluluğu olduğunu ve sektörün her geçen gün artan oranda iş sağlığı ve güvenliği ve çevreyi önceleyerek üretim yaptığını, rezerv bittikten sonra işletilen alanın rehabilite edilerek teslim edildiğini, bu faaliyetleri birçok bakanlık ve onlarca kuruluşun da denetlediğini yeterince anlatamadık. Madencilik sektörünün geleceğini etkileyecek en büyük problem maden aramalarına yeterli sermaye ayrılmaması ve arama yapılamamasıdır. Maden aramalarının önünün açılması ve izinlerinin kolaylaştırılması önem taşıyor. Dünyadaki 90 çeşit maden ve mineralin 80’ini topraklarında bulunduran ve bunların  60’ını üreten ülkemiz, madenleri arayıp bularak ve doğru şekilde işleterek toplumun refahına sunacak insan altyapısına ve bilgi birikimine sahip. Bunlar gerçekleştiğinde madencilik sektörüne yerli ve yabancı birçok yatırımın olabileceğini belirtmek isterim” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni