• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Madencilik sektörü yeni düzene adapte oluyor

07 Haziran 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Madencilik sektörü yeni düzene adapte oluyor

           HABER MERKEZİ      
     KPMG’nin Küresel Madencilik Risk Raporu yayımlandı. Rapora göre, madencilik şirketlerinin olumlu görünümü, sektörün karşılaştığı dalgalanmalara büyük ölçüde uyum sağladığını gösteriyor. Sektörde ESG ile ilgili farkındalık artıyor

     KPMG’nin her yıl hazırladığı Küresel Madencilik Risk Raporu, pandemi gölgesinde geçen yıldan sonra sektörün 2021 görünümünü inceliyor. Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Metal ve Madencilik Sektörü Lideri Burak Yıldırım, son iki raporun karşılaştırmasına göre sektörü etkileyen sorunların Covid-19 öncesi ve sonrasında hemen hemen aynı kaldığını söyledi.

     Tüm sektörler gibi zor koşulları yaşayan madencilik sektörünün yeni düzene adapte olmaya başladığını vurgulayan Yıldırım, “Yeni iş modelleri ve stratejileri, ESG girişimlerini benimseyip iletişiminin doğru yapılması ve bilançoların güçlendirilmesi daha dirençli bir sektör ortaya koyuyor. 2020’nin getirdiği küresel değişim, madencilik şirketlerini sınamakla kalmıyor; aynı zamanda, geleceğe yönelik kayda değer zorlukların yanı sıra birçok fırsat da sunuyor” dedi.

Rapordan bazı başlıklar şöyle;
     - Emtia fiyat riski bu yıl da sektörün karşı karşıya olduğu en büyük risk. Araştırmaya katılanlar hem sektör genelinde (yüzde 49) hem de kendi şirketleri özelinde (yüzde 58) emtia fiyatlarının sektörün karşılaştığı en büyük risk olduğunu söylüyor.
     - Küresel pandemi, risk sıralamasında ikinci sırada yer alıyor.
     - Ekonomik gerileme ve belirsizlik, sektörün pandemi döneminde göğüs germek durumunda kaldığı önemli dalgalanmaları da yansıtarak üçüncü sırayı alıyor. Katılımcıların yüzde 44’ü ekonomik gerileme ve belirsizliği, yüzde 39’u çevresel riskler ve yeni düzenlemeleri emtia fiyatlarından daha büyük risk olarak görüyor.
     - ESG kaynaklı riskler, toplum ilişkileri ve işletme için sosyal onay başlıklı riskler öne çıkmaya devam ediyor.
     - Geçen yıl yedinci sırada yer alan ‘Çevresel riskler ve yeni düzenlemeler’ bu yıl beşinci sırada.
     - Katılımcıların yaklaşık üçte biri, yatırımcı beklentilerinin pazar genelinde hala tam anlaşılmadığını belirtiyor.
     - Sektör oyuncusu şirketlerin yüzde 54’ü stratejik ortaklıklar, özel sermaye fonları ve kamu-özel sektör ortaklıkları gibi yeni iş modellerini benimsemeleri gerektiğini kabul ediyor.
     - Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü madencilik sektörünün ileriye dönük maliyetleri ve riskleri daha etkin bir şekilde yönetmek için konsolide olması gerektiği konusunda aynı görüşte.
Gündemde ESG var
     - Katılımcıların yüzde 91’i artık madencilik şirketlerinin net ve ölçülebilir bir ESG stratejisine sahip olması gerektiğini kabul ediyor.
     - Katılımcıların yüzde 83’ü, başarının artık ESG hedeflerine göre ölçüldüğünü söylüyor.
     - Katılımcıların yüzde 34’ü yatırımcının ESG beklentileri ve tedbirlerinin açıkça anlaşıldığını düşünürken, yüzde 41’i buna katılmıyor.
     - Ankete katılanların yüzde 32’si toplum ilişkileri ve işletme ruhsatını, yüzde 29’u çevreyi, yüzde 15’i maden atıklarını, yüzde 12’si doğal afetler dahil olmak üzere iklim değişikliğini önemli ESG riski olarak nitelendiriyor.
     - Sermayeye erişim konusundaki karamsarlık bu yıl da devam ediyor. Katılımcıların yüzde 45’i, sektörün geleneksel sermaye kaynaklarına erişim imkanının son üç yılda kötüleştiğini kabul ederken yüzde 39’u sermayeye erişimin kayda değer bir kısıtlama olduğunu ve strateji söz konusu olduğunda vites değiştirmelerini gerektirdiğini söylüyor.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 3 gündür artıyor
» Fındığa spekülatör darbesi
» Cari açık, Nisan’da 1 milyar 712 milyon dolar
» İş Bankası Türkiye’nin en güçlü markası
» Ayçiçek tohumu ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulaması sürecek
» Özelleştirme İdaresi 32 taşınmazı satışa çıkardı
» Tarım-ÜFE yıllık yüzde 20,20 arttı
» Mayıs ayında 59 bin 166 konut satıldı
» Erdoğan: Çin ile swapı 6 milyar dolara çıkardık
» Yaşam kalitesini yükseltecek yeni imar yönetmeliği yürürlüğe girdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
  Ticaret 12.06.2021
  Ticaret 11.06.2021
  Ticaret 10.06.2021
  Ticaret 09.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni