• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Madenciler yılın son çeyreğinden umutlu

01 Ağustos 2019 Perşembe 19:00
12
14
16
18

   ► EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, madencilik sektörünün 2020 yılına kalmadan toparlanacağını belirtti.

     İzin prosedürleri, mülkiyet sorunları, orman mülkiyet bedellerinin yüksekliği gibi nedenler dolayısıyla küçülen madencilik sektöründe faaliyet gösteren birlik ve STK’lar ortak bir açıklama yaparak; acil önlem alınmazsa madencilik sektörünün daha da gerileyeceğine dikkat çekmişlerdi.

     Sektörün 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 9,2 küçüldüğünü, sektörde ciroların düştüğünü, ihracatta da 5 milyar dolardan 4 milyar dolarlara gerilediğini ve işletmeleri yarına taşıma sıkıntısının baş gösterdiğini açıklayan madencilik sektörünün temsilcileri Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç ile görüşerek, sorunlarını dile getirdi. Sorunları dinleyen yetkililerin alınması gereken önlemler konusunda çalışmalara başlayacaklarının sinyallerini verdiğini ifade eden Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, görüşmeler sonucunda madencilik sektörünün önümüzdeki yıla kalmadan toparlanacağını söyledi.

“Farkındalığı görüyoruz”
     Madencilik sektörünün en önemli ve ilk olarak çözülmesi gereken sorununun izin süreçleri olduğunu ve izin süreçlerinin ardından orman bedellerinin geldiğine vurgu yapan Kaya; “Yaklaşık bin kişi olmak üzere, toplamda 15 STK’nın birlikteliği ile yapılan toplantılarda fikirlerimizi tartıştık. Bizi mutlu eden; bakanlıkların sorunlarımızın farkında olduğunu görmek oldu. El ele vererek sıkıntıların üstesinden gelebileceğimizi de görmüş olduk. Sektörümüzün sıkıntılarına yönelik farkındalığı görüyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Tek çaremiz kendi kaynaklarımıza yönelmek”
     Bürokrasi ile sektör el ele verirse madencilikte de başarılı olunacağını ifade eden Kaya, “Yerli ve milli dediğimiz olan bu sektörde de sloganımız belli; ‘inadına üretim inadına ihracat’, çünkü bu ülkenin başka çıkış yolu yok. Tek çaremiz üretim yapmak ve mümkün olduğunca kendi kaynaklarımıza yönelmektir” dedi.

“Gereğinin yapılacağına dair sözler aldık”
     Sektör temsilcileri olarak 2019 yılının son çeyreğinden umutlu olduklarını açıklayan  Kaya, “Hepimizin ortak en büyük sorunu çok uzun yıllara sarkan izin süreçleridir. Süreçler, oldukça fazla zaman kaybetmemize neden oluyor. Diğer önemli sorunumuz ise orman bedelleri. Bu durumlar  artık taşınabilir yükler değil. Bu gerçek artık belimizi bükmeye başladı. Eğer, gereken girişimler çalışmalar hızlı bir şekilde devreye girerse motivasyonumuz da artacaktır.

     Motivasyonu azalmış bir sektörün böyle bir sahiplenme ile tekrar heyecanını  yakalayabileceğini düşünüyoruz. 2020 yılına kalmadan yola çıkarız diye de umudumuz var. Bu konuda biz daha talep etmeden gereğinin yapılacağı ile ilgili sözler aldık” değerlendirmelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Bal ihracatçısı devlet desteği bekliyor
» “Aile hekimliği mesleği cazip olmaktan çıktı”
» “5 yılda 2 bin kümes kapandı”
» “Türkiye, İranlı’lar için güvenli bir ülke”
» Kamyoncular dijital takografa hazır değil
» “Vitaminler reçetesiz satılmamalı”
» Promosyon sektörünün 2023 hedefi 10 milyar TL
» Mobilyada KDV indirimi stokları eritecek
» Kemeraltı kuyumcuları satışlardan şikayetçi
» “Pamukda getiri artınca, mısır üretimi azaldı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni