• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Maden sektöründen İzmir buluşması

13 Ekim 2021 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Maden sektörünün hedeflerini belirlediği ve sektörün tüm bileşenlerini buluşturduğu 9’uncu Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri (MINEX) Fuarı kapılarını açtı.

Maden sektöründen İzmir buluşması


   ► İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer, madencilikte katma değerli ürünlerin gelişimini destekleyerek, bu miktarın çok daha üst seviyelere taşınabileceğini ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN / GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İZFAŞ ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası tarafından, Fuar İzmir’de 13 – 16 Ekim tarihleri arasında düzenlenen,   9’uncu Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı (MINEX) ve 8’inci Uluslararası Maden Makinaları ve Teknolojileri Kongresi (IMMAT)’ın  açılış törenleri gerçekleştirildi. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer madencilik sektörünün ekonomiye katkısının önemli olduğunu belirterek, “Minex Fuarı’nda 205 firmayı ve ülkemizle birlikte Avrupa, Asya, Ortadoğu, Afrika ve Güney Amerika’dan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Maden ihracatı 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3’lük bir artışla, sektördeki toplam ihracat 2 milyar 622 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Madencilikte katma değerli ürünlerin gelişimini destekleyerek  bu miktarı çok daha üst seviyelere taşıyabiliriz” dedi.

SOYER: ÇALIŞMALARIMIZDA DOĞAYLA UYUMU TEMEL REFERANS KABUL EDİYORUZ
     Madencilik sektörünün, sanayi başta olmak üzere diğer sektörlerin ihtiyaç duyduğu temel girdileri sağlayan önemli bir alan olduğunu ifade eden Soyer, “Ne yazık ki madencilik sektörünün kalkınmadaki kritik önemi, son yıllarda doğayı tamamen meta olarak gören bir anlayışa dönüştü. Oysa ki yeraltı kaynaklarının işletilmesi, doğanın fethi anlamına gelmez. Doğaya ve kamuya ait olan tüm kaynakları, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda değerlendirmek zorundayız. İzmir ekonomisini büyütmek için hayata geçirdiğimiz tüm çalışmalarda, doğayla uyumu temel referans kabul ediyoruz. Ekonomik kalkınma modelimizin merkezinde; kaynakların kullanımını, bilim ve teknolojideki gelişmelerle harmanlayan yenilikçi düşünce ve inovasyon yer alıyor. Dolayısıyla, kalkınma adına kaynakları sınırsız şekilde kullanmayı hak gören bir anlayışın tümüyle karşısındayız. Bunun yerine hammaddenin bilgiyle harmanlanmasını ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesini teşvik ediyoruz. Türkiye, işlenmiş maden ürünlerinin üretiminde çok daha iyi noktalara gelmek zorunda. Madenciliğin ülke ekonomisine ve refahın artmasına kalıcı katkısı ancak böyle bir anlayışı benimsememizle mümkün olacak” diye konuştu.

KAYA: OCAK-EYLÜL’DE MADEN İHRACATINDA ARTIŞ % 61
     Ocak-Eylül döneminde maden ihracatının geçen yıla göre yüzde 61 artışla 2 milyar 848 milyon dolara yükseldiğini aktaran Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya , “Sektörümüz ihracatını 1 milyar doların üzerinde artırdı. İhracatımızda öne çıkan ilk üç ürün grubu ise; çinko, demir, bakır cevherleri. Maden ve doğaltaş ihracatımız Ocak-Eylül döneminde toplamda yüzde 48’lik ivmeyle 4,4 milyar dolara, son bir senelik dönemde ise yüzde 39’luk yükselişle 5,7 milyar dolara ulaştı. 2021 yıl sonu ihracat hedefimiz 6 milyar doları aşmaya kesin gözüyle bakıyoruz. Fuar sırasında Sudan, Gabon, Moritanya ve İrlanda’dan “Alım Heyeti Organizasyonu” ile iş hacmimizi de artıracağız. Madenleri hammadde niteliğiyle diğer tüm sektörlerle birlikte düşündüğümüzde ülke ekonomimize sağladığımız katma değer 40 milyar dolar civarında. Ülke ekonomisine GSYİH’nın yüzde 5’i oranında katkı sağlıyoruz. Sektörümüz; gerek rezerv büyüklüğü, gerekse renk ve desen zenginliğiyle şu anki tabloyu üç katına çıkaracak potansiyele fazlasıyla sahip. Bu anlamda sektörümüzün en önemli kilometre taşlarından biri olan Minex Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ve 8’inci Uluslararası Maden Makinaları ve Teknolojileri Kongresi bize yeni fırsatlar sunuyor.  Hedefimiz madencisi, sanayicisi, akademisi, tasarımcısı, mimarı ve iç mimarı ile hep birlikte sektörümüzü yeni bir ekonomi yaratarak yukarı çıkarmak” sözlerine yer verdi.

KÖSE: KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRETİM İLE 500 MİLYAR $ DIŞ GELİRE ULAŞABİLİRİZ
     Madencilik ihracatı ülke ihracatının yaklaşık yüzde 2,5’ini oluşturduğunu söyleyen İMMAT Kongre Başkanı Prof. Dr. Halil Köse, “Madencilik ihracatında 170 milyar dolar ihracatımıza karşı 219 milyar ithalatımız var. Böylece 50 milyar dolar dış ticaret açığımız oluşuyor. Türkiye ihracatında 1 kilogram ihracatın değeri 1,3 dolara denk geliyor.  Avrupa’daki ülkelerin ortalama ihracatı 4 dolar. Biz de teknolojiyi geliştirebilirsek ve katma değeri yüksek üretim yapabilirsek 500 milyar dolar dış gelirimiz olur. Bunun için kendi teknolojimizi geliştirip makinlarımızı üretmemiz lazım” ifadesine yer verdi.

YÜKSEL: BAŞARILI ÜRETİMİN TEK YOLU BİLİMSEL VE TEKNİK UYGULAMALARDIR
     Ülkelerin kalkınmasının tek ve en önemli yolunun sanayi, tarım ve hizmetler sektöründe planlı üretimin gerçekleştirilebilmesi olduğunu söyleyen  TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı  Ayhan Yüksel, “Planlı ve başarılı üretimin tek yolu ise bilimsel ve teknik uygulamalardır. Bunun tek yolu ise mühendislik hizmetleridir.  Ülkemiz madenciliğini, gelişmiş ülke madencilik sektörleri ile karşılaştığımızda verimlilik, iş kazaları ve çevresel sorunlar aşılması gereken sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunların çözülebilmesi için gelişmiş teknolojik ekipmanların kullanımı bir zorunluluk. Ancak ülkemizde madencilik teknolojileri bakımından çoğunlukla 18’inci yüzyıl teknolojileri ile maden üretimi yapılıyor. 18’inci yüzyıl teknolojisi ile ne kadar rezerve sahip olursak olalım, ne kadar verimli bir üretime sahip olacağımız tartışılır. Dünya madenciliği ile rekabet edebilmek ve çevresel sorunları önleyebilmek için teknolojik ve bilimsel madencilik yapmak zorundayız” ifadesine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı 27.663’e, vefat sayısı da 232’ye yükesldi
» Elektriğe “sessiz zam” yapıldı
» 2021’de tahıl ve sebze üretimi azalacak
» Mandalina ihracatında hedef 500 milyon dolar
» “En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 92”
» Hizmet, perakende ticaret ve inşaatta güven endeksi yükseldi
» 90 milyon TL sosyal yardım yapılacak
» Eylül ayında 92 bin 996 adet taşıt trafiğe kaydoldu
» Türksat, 5. nesil uydusunun gücüyle Cabsat’a katılıyor
» EMD Medya Okulu İKÇÜ’lü Medya ve İletişim öğrencileriyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni