• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Maden sektöründe başarı için güç birliği yapılmalı”

16 Kasım 2019 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

“Maden sektöründe başarı için güç birliği yapılmalı”

   ► EMİB tarafından düzenlenen Hayatımız Maden Çalıştayı’nın üçüncüsü ‘Sürdürülebilirlik Madencilik’ temasıyla gerçekleştirildi.

           KÜBRA TOPAL     
     ‘Hayatımız Maden’ mottosuyla Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından düzenlenen Hayatımız Maden Çalıştayı’nın üçüncüsü İzmir Swissotel’de, “Sürdürülebilirlik Madencilik” temasıyla gerçekleştirildi. 15 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) da yer aldığı ‘Üçüncü Hayatımız Maden Çalıştayı’na, Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve sektör tamsilcileri katıldı.

     Madenlerin insan ve toplum yaşamanın önemli bir parçası olduğunu dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, “Ekonomik kalkınmayı devam ettirebilmek için sürdürülebilir madencilik politikalarını geliştirmeli ve yönetmeliyiz. Türkiye’nin karmaşık ve jeolojik yapısı çok çeşitli madenlerin ülkemizde bulunmasına olanak sağlıyor. Ancak Türkiye’nin karmaşık yapısı, maden aramayı aynı ölçüde zorlaştırmaktadır” dedi.

     Kalaycı, Türkiye’nin yeraltı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasından toplam üretim değeri itibariyle 28’inci, maden çeşitliliği itibariyle 10’ncu sırada yer aldığını vurguladı. Madenciliğin riskli bir sektör olduğunu belirten Kalaycı, “Yerli kaynakların ekonomiye güvenli bir şekilde kazandırılması ve değer zincirinin oluşturulması bakanlığımız maden politikalarının, temel hedefidir. Madencilikte temel amacımız yerli sanayinin geliştirilmesi ve bu kaynakların istihdama ve uç ürünlere yönelik değerlendirilmesi. Bu bağlamda yeni ortaklık ve yeni finansman alternatifleri geliştirmek zorundayız. Ayrıca madencilikte güç birliği yapılması zorunludur” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki yıl yüzde 5 büyüme bekliyoruz”
     Madencilik sektörünün önemli bir sektör olduğunu söyleyen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Ekonomiye istihdama ve imalat sanayisine katkısı ortada. Bizde bakanlık olarak elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi. Madencilik sektörü ihracatının 4.6 – 4.7 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurgulayan Turagay, “Rakamlarda bir gerileme var ama hayatımız maden bu da bir gerçek. 4.7 milyar doların detayına baktığımızda 2.7 madenden geri kalan 1.9 milyar dolarlık kısmının da mermerden oluştuğunu görüyoruz.

     Türkiye’nin mermer rezervi 5.1 milyar metreküp, dünyanın ise 15 milyar metreküp, dolayısıyla bizim dünya rezervlerindeki payımız yüzde 33’ ler de. İhracatta değer bazındaki payımız ise yüzde 11’ ler de, miktar bazında ise yüzde 20’ lere kadar çıkıyoruz. Bu da bize katma değerli ürünü satmakta sıkıntımız olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Dünyadaki ticaret savaşlarının asıl nedeninin ticaret değil teknoloji olduğunu belirten Turagay, “Bu fırsatları da beraberinde getiriyor. Çin bugün önemli ihracatçı ülkelerden bir tanesi. Çin’in ABD pazarındaki rekabet gücünü kaybetmesi bizim için önemli kapılar açıyor. Onun için katma değerli ihracata yönelmek durumundayız” ifadelerini kullandı. Her şeyden önce kendimize güvenmeliyiz diyen Turagay, önümüzdeki yıl yüzde 5 büyüme bekliyoruz dedi.

     Türkiye’nin maden ihracatında 5 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiğini belirten TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı, İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Ancak bazı ürünlerimiz, trona madeni, eti borun ürettiği bazı bor madeni gibi kimya sektöründe gözüktüğü için 5 milyar dolar diyoruz. Böyle baktığımızda 7 milyar dolar civarında ihracatımız söz konusu” dedi. İhracatta bu yıl görülen gerilemenin telafi edilebilmesi için 20 ülkede görüşmeler yaptıklarını anlatan Dinçer, “Enerji maliyetleri üzerindeki ÖTV’nin, madencilik ve denizcilik sektörlerinde olduğu gibi muaf tutulması önemli bir nokta. Madenlerimizi Türkiye’de işlemekten bahsederken ÖTV’nin enerji maliyetinden kaldırılması bizi uç ürün hedefine daha kolay ulaştıracaktır. Bununla ilgili uluslararası denetim ve mali danışmanlık firmalarından bir rapor hazırlamalarını istedik” şeklinde konuştu.

     Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektör olarak ‘ben’ değil ‘biz’i benimsemeliyiz. 82 milyonun sahip olduğu değerler üzerinde iş yapıyoruz. 82 milyon ev sahibi biz kiracıyız. Bu yüzden sürdürülebilir olmamız lazım. İnsana ve çevreye önem verdiğimiz sürece ev sahibi ile doğru bir iletişim kurabiliriz. Maalesef kendimiz anlatamama noktasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim sizden bir ricamız var 15 STK, insanız ama egolarımızı mümkünse evde bırakın. ‘Ben’i bırakın ‘biz’i çoğaltın ancak öyle başarabiliriz. Biz maden platformunu kısa, orta ve uzun vadeli kendimizi anlatacak şekilde bir fon oluşturacağız. Biz üzerimize düşeni yapacağız ve önce çuvaldızı hem de en büyüğünü kendimize batırarak yapacağız”


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi 30 yaşında
» “Başkanla Karşıyaka Günlüğü” başlıyor
» Menderes’te eğitim yuvalarına park
» İyileşen 968, yeni vak’a 1.243
» 2. Beşyüz’ün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni