• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Maden ihracatçılarının Eximbank kredileri 1 yıl ötelenecek

21 Şubat 2020 Cuma 14:00
12
14
16
18

Maden ihracatçılarının Eximbank kredileri 1 yıl ötelenecek

   ► EİB’in 2019’daki 4,3 milyar dolarlık maden ihracatına katkı sağlayan üyeleri için düzenlediği Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nin ilki Afyon’da gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Ege Maden İhracatçıları Birliği (EİB), 2019’daki 4,3 milyar dolarlık maden ihracatına katkı sağlayan üyelerini Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde bir araya getiriyor. Ödül töreninin ilk durağı dünyaca ünlü Afyon beyazı mermeriyle doğal taş ihracatının merkezi Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Doğal taş ihracatının yüzde 35-40’nın yapıldığı Çin’de ortaya çıkan virüsün sektörü olumsuz etkilediğini dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Ticaret Bakanımız ve Bakan Yardımcımız dertlerimizi dinledi. Eximbank kredilerimizin tamamını 1 yıl ötelenmesi konusunu Türk Eximbank Yönetim Kurulu gündemine aldırıyorlar. Buradan olumlu bir karar çıkacağına tüm kalbimle inanıyorum” dedi.

“Doğaltaş ihracatının %35-40’ını Çin’e yapıyoruz”
     Çin’de ortaya çıkan corona virüsünün Türkiye’de ekonomik anlamda vurduğu tek sektörün maden sektörü olduğunu ifade eden Kaya, “Virüs özellikle de doğal taş sektörünü etkiledi. Çünkü ihracatımızın yüzde 35-40’ını Çin’e yapıyoruz. Yerine koyabileceğimiz, başka pazar arayın diyecek şansımız yok. Çin bizden aldığı tüm blokların yüzde 95’inden fazlasını iç tüketiminde kullanıyor. Gönderdiğimiz bloklar orada işlenip başka ülkelere ihracat yapılsaydı bize avantaj olarak dönebilirdi. Ama tamamı iç tüketiminde kullanıldığı için yerine koyabileceğimiz başka bir ülke yok” diye konuştu.
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile İzmir’de, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile Ankara’da görüştüklerini, madencilik sektörünün Eximbank kredilerinin tamamına bir yıl ötelenmesi talebini ilettiklerini dile getirdi. Kaya, “Ticaret Bakanımız ve Bakan Yardımcımız dertlerimizi dinledi. Eximbank kredilerimizin tamamını 1 yıl ötelenmesi konusunu Türk Eximbank Yönetim Kurulu gündemine aldırıyorlar. Buradan olumlu bir karar çıkacağına tüm kalbimle inanıyorum. Yani, 500-600 bin Euro borç almışsanız ve bunu üçe bölmüşseniz taksitiniz 2021’de bitiyorsa, bu 2022’ye ertelenecek” dedi.
     Doğru stratejiyle işlenmiş madenle ivme yakalanabileceğini dile getiren Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzde çok ciddi fuarımız var. Dünyada 100 tane alıcı varsa bunu 60-70 tanesi Xiamen Fuarı’na gider. Bugün İzmir fuarı özelinde Türkiye’nin büyük şansı eğer doğru strateji uygulayabilirsek, özellikle işlenmiş üründe ciddi bir ivme yakalayacağımıza inanıyoruz. Bakanlıklarımızdan şunu rica ettik; sağlık bakanlığının en az fuara 15 20 gün kala diğer ülkelerin yaptığı gibi açıklama yapması bu alıcıların tamamının Türkiye’ye gelmesini sağlayacaktır.”

“Maden kanunu geliyor”
     Madencilik faaliyetleri sürdürülürken çevreyi korumanın önemine değinen Kaya, “İnsan ve çevreyi kırmızı çizgimiz, onurumuz, namusumuz gibi özen gösterip, 82 milyonun sahip olduğu bu cevherleri çıkaracağız ama bir sezaryendeki özenle o dikişleri rehabilitasyon yapıp o toprakları doğayla, ağaçlarla birleştireceğiz. Bütün Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’lar bir araya geldik inanılmaz bir maden kanunu geliyor ilk defa. İnsan ve çevre dokunulmazdır. 82 milyonun vebali üstümüzde, biz 82 milyonun sahip olduğu değerleri işletiyoruz. Bu özenle madencilik yapacağız. Almanya 50 sene önce bunu başardıysa, madenlerinin hepsini çıkarıp sanayi devrimini başardılarsa bizde dünyadaki teknolojilerin tamamını kullanarak bunu başaracağız” ifadelerinde bulundu.

“TÜMMER sınav bilgilendirme merkezi kurulacak”
     Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Kasım ayında genel sekreterliğimiz yeni bir maden kurulu hazırlığı yaptı. Aralık ayında da STK profesyonelleriyle bir araya gelerek kanun çalışmasını tamamladık. Ocak ayında orman mevzuatında karşılaşılan sorunları rapor ederek birlikte hareket ettiğimiz STK başkanlarımızla beraber toplantıda bakanlarımıza bürokratlarımıza arz ettik. 2 gün evvel tüm il gruplarını kapsayan tek tek hesapladığımız orman bedellerinin hangi mertebeye indirilmesini talep ettiğimizin dosyasını verdik. Umuyoruz sonuç beklediğimiz gibi olur. Avrupa Birliği hibe programı meslek standartlarına yönelik projemizi hazırladık. Projemiz ilk 3 elemesinden geçti, 4. elemeden geçerse yaklaşık 18 ay sürecek meşakkatli bir dönemden sonra TÜMMER sınav bilgilendirme merkezimiz kurulacak. Yine AB hibe programı kapsamında iş güvenliğiyle ilgili bir proje daha hazırladık. Bu proje de ilk 2 elemeden başarıyla geçti, 3. eleme ağustos ayında olacak. Her 2 projemizde sektöre fayda sağlayacak” diye konuştu.

“Mermer Afyon’un lokomotif sektörü”
     Türkiye yüzde 2 civarı artarken, Afyon’un genel ihracatının yüzde 6,35 arttığını söyleyen Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, “Mermer ihracatı yani doğal taş ihracatına gelecek olursak geçen sene 180 milyondu, bu sene 200 milyonu geçti. Afyonun genel ihracatının üstüne, yüzde 10ların üzerine çıktı” dedi. Serteser sözlerini şöyle sürdürdü: “Mermer ihracatının Türkiye’deki bakarsak İstanbul’dan sonra afyon ikinci sırada. Tüm Türkiye’deki doğal taş ihracatın yüzde 11’ini sizler yapıyorsunuz. Mermer ve doğal taş ekonomi için sadece ihracattan ibaret değil, coğrafi işaretli Afyon mermeri hem yapı malzemesi hem dekorasyon malzemesi olarak son zamanlarda sanatsal ürünler olarak kullanılıyor. Mermere çok önem veriyoruz lokomotif sektörümüz o. Üç Ur-ge projesi takip ediyoruz.”
     Mermer ihracatının yanı sıra mermer makinaları üretimi ve ihracatı da yapıldığını söyleyen Serteser, “Biz sektörde entegre olmuş durumdayız. Milli kaya kamyonunu Şuayip demirelle yaptık, milli araba çıkmadan milli kamyonumuz Şuayip beyin sayesinde kendi ocaklarında denemeleri yapılıyor inşallah bu sene 10 tane üretecek İzmir fuarında da bulunacak. Mermer sektörü olduğu için lobi faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bunlardan biri 2019 yılında mermer işletmelerimizin yaşadığı enerji sıkıntısı vardı. En geç Mayıs da İscehisar’daki trafomuz açılacak, enerji sıkıntısı işinden kurtulmuş olacağız. Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz var; enerji sektör çok büyüdü yenilenebilir enerjiyle bakanlık düzeyinde önemli noktalara ulaştık. Biz maden bakanlığının kurulmasını istiyoruz ayrı bir bakanlık olarak” ifadelerinde bulundu.

“Tek bir pazara bağlı kalmamalıyız”
     Maden sektörünün Afyonkarahisar açısından en önemlisi sektör olduğunu dile getiren Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, “Bugüne kadar ilimizin kalkınmasında en fazla istihdamı sağlayan alandır. Buradan kazandığımız sermayeyi turizm yatırımına çevirdik. Sektör kendi sanayisini ilimizde kurmuştur ve o sanayinin temelleriyle başka sanayilere geçmeye başladık” dedi.
     Çin’deki corona virüs nedeniyle sıkıntılı bir dönem geçirildiğini ancak her olumsuzluktan bir ders çıkarmak gerektiğini söyleyen Tutulmaz, “Sadece belli sektörlere ve ülkelere çalışmayı değiştirmeliyiz. Blok mermerde en fazla ihracat yaptığımız Çin’in alternatifinin aranması gerekiyor. Her girişimcimiz kendi çapında bunun farkındadır tek bir pazara bağlı kalmamalıyız. İşlenmiş mermerde Çin’in girdiği pazarlara bizimde girmeyi düşündük. Ancak Çin dışarıya çok fazla mal satmıyor, bizden aldığının yüzde 5’ini yurtdışına ihraç ediyor. Değişik ülkelerle iş birliği kurarak mermeri katma değer katarak satabiliriz. Hem ihracatı artırır hem yeni girişimcileri getirir” diye konuştu.

40 ihracatçı firma ödül aldı
5-10 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar; ACK Mermer Limited Şirketi, Aymar Doğaltaş Madencilik Limited Şirketi, Emek Mermer Sanayi Anonim Şirketi, Huameı Maden ve Mermer Limited Şirketi, Taş Zamanı Mermer Limited Şirketi. 2-5 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar; Afyom Marble Limited Şirketi, Basri Özsarı Kopturoğlu Mermer Mozaik, Dervişoğlu Traverten Ltd. Şti, Gençler Mermer Anonim Şirketi, Hakan Mermer Hk Dış Ticaret, Hakan Şen, Kenan Şahin, KMK Mermer Madencilik Ltd. Şt, Tirmar Maden Limited Şirketi, Traverten Mermer Ltd. Şti, White Blue Madencilik Ticaret Limited Şirketi. 1-2 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar; Alimoğlu Mermer A.Ş, Aygünler Doğal Taş Limited Şirketi, Balmahmut Mermer Fayans Limited Şirketi, Barış Şanal Ren Doğaltaş, Çakmaklar Mermer Ltd. Sti, Cavdarlar Mermer Ltd. Şti, Çıldır Madencilik Ltd. Şti, Delta Natürel Taş Anonim Şirketi, Dm Mermer ve Mühendislik Ltd. Şti, Ercan Kostak Ernak Pazarlama, Everest Doğal Taş Limited Şirketi, Güzeltaş Limited Şirketi, Halil Öksüz Madencilik Limited Şirketi, İbrahim Uğur, Marble City Maden Limited Şirketi, Megamer Proje Mermer Limited Şirketi, Mehmet Aygün Limited Şirketi, Özgöl Ltd. Şti, Piano Tile Mermer Limited Şirketi, Safari Mermer Limited Şirketi, Süleyman Demirel Hacı Ahmet Demirel Oğulları.


+ Benzer Haberler
» Vak’a ve iyileşme sayıları 1.100-1.200 seviyelerini koruyor
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni