• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Lojistik sektörü kriz yönetiminde başarılı oldu”

06 Eylül 2021 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

“Lojistik sektörü
kriz yönetiminde başarılı oldu”

   ► İzmir İş Günleri organizasyonu içinde yapılan “Pandemi Sonrası Dönemde Deniz Taşımacılığı ve Yeni Lojistik Stratejileri” panelinde Türkiye deniz taşımacılığı ve lojistik sektörünün pandemi sürecinde yaşadığı değişim ve pandemi sonrası uygulaması gereken stratejiler ele alındı

           DİLAY SARKİLER      
     Bu yıl yedincisi düzenlenen İzmir İş Günleri kapsamında IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi organizasyonu ile gerçekleştirilen “Pandemi Sonrası Dönemde Deniz Taşımacılığı ve Yeni Lojistik Stratejileri” konulu panelde küresel pandeminin, Dünya, Akdeniz ve Türkiye’nin deniz ticaret sektörüne etkileri değerlendirildi.
     IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk’ün moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Tuna ve Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci konuşma gerçekleştirdi.
     IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, açılış konuşmasında, “Oturumumuzda, deniz taşımacılığı sektöründe dijitalleşme, yatırımlar ve güncel trendler, pandemi döneminde Türkiye deniz taşımacılığı sektöründe yakalayacağı fırsatlar ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı çerçevesinde gündeme gelen “Yeşil Gemi”, “Yeşil Liman” ve bütünüyle “Yeşil Denizcilik” kavramları”nı değerlendiriyoruz” dedi.

Araştırma sonuçları olumlu bir tablo çiziyor
     Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Okan Tuna, panelde gerçekleştirdiği konuşmada, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) ile yaptıkları araştırma sonuçlarından söz etti. Prof. Dr. Tuna, “UTİKAD ile devam ettiğimiz araştırmada, katılımcıların lojistik sektörünün güven ortamıyla, lojistik ekosistemiyle, finansman ve yatırım ortamıyla, insan kaynakları, dijitalleşme, sürdürülebilirlik, kamu ilişkileri ile ilgili olarak görüşlerini aldık. Bu yıl farklı olarak Covid-19 pandemisinin etkilerini de sorduk. Araştırmaya katılan işletmelere, “Covid-19 pandemisi işletmenizde en büyük etkiyi hangi noktada gösterdi ya da değişime sebep oldu?” sorusunu yönelttik. Lojistik şirketleri bize üç temel süreçten bahsetti. İlki lojistik süreç yönetimi, ikincisi insan kaynakları yönetimi, üçüncüsü ise müşteri ilişkileri yönetimi. Birçok işletme uzaktan çalışmaya geçilmesiyle birlikte hem lojistik sürecin yönetiminde hem müşteri ilişkileri yönetiminde çok farklı bir dünyaya açıldılar” dedi.

“Sektörümüz esneklik konusunda becerikli”
     Tuna, işletmelerin pandeminin olumsuz etkileri karşısında hızlı refleks gösterdiğini söyleyerek, “Türkiye’deki lojistik işletmelerinin pandemi koşullarına adaptasyonları çok kolay oldu. Pandeminin yatırımlarını hangi noktada yönlendirdiğini sorduk. İşletmeler teknolojik altyapıya yatırımının pandeminin olumsuz etkilerini hafiflettiğini ve adaptasyonu kolaylaştırdığını söylediler. Pandemi sürecinde sektör temsilcilerinin yatırıma yönelmesi, sektörümüzün pandemiyi iyi algıladığını ve yatırımlarla birlikte büyüme planlaması içerisinde olduğunu gösteriyor. Sektör temsilcilerinin yüzde 43’ü pandemi döneminde büyüme gerçekleşeceğini, yüzde 46’sı değişmeyeceğini, sadece yüzde 11’i ise küçülmeye gidileceğini söyledi. Lojistik sektörü durumu çok iyi algıladı, kriz yönetimini iyi yaptı” diye konuştu.

Pandemide deniz taşımacılığının önemi arttı
     Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci, yaptığı sunumda pandeminin deniz ticaretinin pandemide kazandığı önemden bahsetti. Deveci, “Pandemi döneminde dünyada ve Türkiye’de denizciliğin vazgeçilmez oldu bir kez daha ortaya kondu. Pandemi sırasında temel mallara ve tıbbî ürünlere erişim, büyük ölçüde gemi taşımacılığı ile sağlandı” dedi.

“Yeşil Denizcilik” kavramı sektörü dönüştürecek
     Prof. Dr. Deveci, pandeminin olumsuz etkilerinin birçok sektörü olduğu gibi deniz taşımacılığını da dönüşmeye ve değişmeye sevk ettiğinin altını çizdi. Deveci, “Dünyanın gündeminde olan çevreye duyarlı ekonomi sistemi, sektörümüzün geleceği için de gerekli bir değişim. “Yeşil Denizcilik” kavramı sektörümüzün öncelikli konularından olacak. Önümüzdeki süreçte deniz taşımacılığını “Yeşil Denizcilik” hedefi çerçevesinde değişen sisteme entegre etmek için belli başlı stratejiler uygulamalıyız. Bu stratejilerin başında; küresel tedarik zincirinden kopmamak ve katılımı artırmak için lojistik ve deniz ulaştırmasında çevre duyarlılığı, sağlık ve sürdürülebilirliğe öncelik verilmesi, alternatif tedarik kaynakları ve hedef pazarlar belirlerken taşıma koridorları, rotaları ve intermodal taşıma kombinasyonlarını da eş zamanlı olarak planlamak, risk oluşturmayan tedarik kaynakları ve hedef pazarlara yönelmek, Liman Merkezli Lojistik (LML) kavram ve yaklaşımı ile limanların katma değerli lojistik hizmetlerinin kapsamının genişletilmesi, dijital hizmetler sunulması, Türkiye’nin aktarma ve transit taşımalardaki payının artırılması, özellikle altyapı, mevzuat, idari, ekonomik, teknolojik kapasitenin güçlendirilmesi, denizyolu tedarik zinciri üyeleri arasında yakın iş birliği ve entegrasyonun sağlanması, dijital dönüşümün sağlanması, büyük veri analizi ile karar destek sistemlerinin oluşturulması ve stratejilerinin belirlenmesi, uluslararası ve küresel girişimlerin yanı sıra denizyolu tedarik zincirinin tüm bileşenlerinde yerlilik ve millilik da önem verilmesi yer alıyor” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı 356.132 ile rekor kırdı
» MB politika faizini %18’e indirdi
» Fikirlerin buluşma noktası ‘Kuleizmir’ açılıyor
» “Paris Anlaşması uluslararası işbirliğinde tek araç”
» Avrupa’nın en büyük ikinci fuarı Pet İzmir başladı
» Ege İhracatçı Birlikleri’nde Gıdada Sürdürülebilirlik UR-GE Projesi başlıyor
» Bugüne kadar 2,3 milyar TL nakdi yardım yapıldı
» TİM, inovasyon projeleri ile TEKNOFEST’e damga vurdu
» Kemalpaşalı sanayici hızının kesilmemesini istiyor
» Teknoloji fonu Vinci, rüzgâr enerjisi sektörü için önleyici bakım teknolojisi geliştiren Turbit’e yatırım yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni