• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Lojistik merkez için dev buluşma

01 Aralık 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Lojistik merkez için dev buluşma

           HABER MERKEZİ     
     İhracatta yaratacağı sıçramayla İzmir ekonomisine milyarlarca lira katkı sağlayacak olan Kemalpaşa Lojistik Köy Projesi’nin en verimli şekilde ve çağın ihtiyaçlarına göre kullanılması için harekete geçen İzmir Ticaret Odası (İZTO), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la görüşerek projenin bir an önce hayata geçmesi için el ele verdi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Müjdelerimiz var” dedi.
     İzmir’in ihracat potansiyelini açığa çıkaracak olan mega projelerden biri olan Kemalpaşa Lojistik Köy Projesi için İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ve Meclis Üyesi Koç Ali Al, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile toplantıda buluştu. Altyapısı tamamlanan, şimdi de en verimli işletme modelinin belirlenerek bir an önce hayata geçirilmesi gereken proje için İZTO heyetinin geçtiğimiz hafta görüştüğü Vali Ayyıldız’ın da gayretleriyle bir araya gelen taraflar, kentin kaderini belirleyecek çok önemli kararlar aldı.

El ele, güç birliği ile
     Görüşmenin detayları ile ilgili bilgi veren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Artık Türkiye’de İzmir üslubu diye bir birliktelik ruhu örneği yaratılıyor. Daha önceki Tarım İhtisas OSB projelerinde olduğu gibi Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Deniz Ticaret Odamız ile el ele verip bu projeyi de kentimize kazandıracağız. Daha önce Sayın Valimize önerilerimizi ve işletme modelini kapsayan proje dosyasını sunmuştuk. Meclis konuşmamda da Ankara’da temaslara başlayacağımızı söylemiştim. Ne mutlu ki hemen iki gün sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile bir araya geldik. Burada özellikle Sayın Valimize, projemizi sahiplendiği ve Sayın Varank’la görüşmemize öncülük ettiği için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Şirketten ziyade ihtisas osb olmalı
     Toplantıda 1 milyon 200 bin metrekarelik kamulaştırılmış ve altyapısı bitmiş alanda Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nde üstyapı unsurlarının da bir an önce tesis edilmesi için çaba gösterdiklerini anlatan Özgener, “Burada demiryolu bağlantılı konteyner elleçleme sahalarının yapılması, yine demiryolu ve karayolu bağlantılı depo ve antrepoların yapılması, gerekli vinç ve operatör altyapısının kurulması, tüm merkezin entegre çalışmasını sağlayacak otomasyon ve yönetim sisteminin kurulması ciddi bir maliyet ve yönetişim becerisini zorunlu kılmaktadır. Bu sistemi bir şirketin kurarak, bileşenlerini diğer şirketlere vermesi, kiralaması veya işlettirmesi pek mümkün görünmemektedir. Bu nedenle İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkezinin bir şirketten ziyade bir Lojistik Organize Sanayi Bölgesi statüsü ile çözmek çok daha akılcı ve sonuca ulaşabilir bir yaklaşım olarak görünmektedir. Sayın Bakanımıza bunu aktardık ve olumlu karşılandık” diye konuştu.

“İZMİR’E GÖSTERİLEN ÖNEM BÜYÜK AVANTAJ”
     Projenin önemli bir ayağı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın da İzmir projelerine gösterdikleri önemin kent için büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Özgener, “Bizler çok heyecanlıyız çünkü eğer kentimize Lojistik İhtisas OSB’yi kazandırabilirsek, bir sıçrama yaratacak ve marka kent İzmir’in dünya kentleri ile rekabetinde çok büyük bir üstünlük sağlayacağız. Katkı koyan tüm kurum ve kişilere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ELMASOĞLU: TARİHİ BİR TOPLANTI
     Toplantıda bulunan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da, talebin Organize Sanayi Bölgeleri’ne ilişkin yönetmeliğe de uyduğuna dikkat çekerek, “Ben bu toplantının İzmir’in kaderi için de tarihi bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Çok verimli ve beyin fırtınası niteliğinde bir görüşme oldu. Dosyamızı ve özel bilgi notlarımızı hem sözlü hem yazılı olarak ilettik. Bizim şansımız, bu kadar büyük bir projede hem ilgilenen tüm Bakanlıkların, hem de kent içindeki tüm kurumların güç birliği içinde olması” değerlendirmesini yaptı.

KÜMELEŞME VURGUSU
     Konunun bir diğer önemli boyutunun da kümeleşme olduğuna dikkat çeken Elmasoğlu, “Sayın Başkanımızın da çok önemsediği bir konu var. Bölgede altyapısı henüz tamamlanmamış 3 milyon metrekarelik alanda da kentteki 6 tane küçük ve orta ölçekli sanayi sitesinin yer alabileceğini düşünüyoruz. Böylece şehir içinde bir bölgeye sıkışmış, trafik sorunu çeken, altyapı ihtiyacı duyan bu bölgelerimiz de, çağın ihtiyaçlarına uygun ortamda faaliyetlerini sürdürebilecekler” dedi.
     Elmasoğlu ayrıca, toplantıda aslında tüm bu projelere de can suyu sağlayacak, girişimcilik ve inovasyon katkısı sağlayacak Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi için Özgener’in Bakan’a bilgi verdiğini ve tam destek sözü aldığını da sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» “AB ile iş birliğini arttırmak için kararlı adımlar atacağız”
» Cari denge fazlası Ekimde 2 milyar 770 milyon dolar
» Büyüme rakamları Türk ekonomisinin acil inişi kazasız yaptığını ortaya koyuyor
» “İzmir’in mazereti yok”
» Turkcell’den yepyeni bir GNÇ
» Palandöken, “Yılbaşı öncesi kredi kartlarına dikkat”
» Doğru PVC Pencere seçimi ile kışın keyfini sürün
» Kocaoğlu’ndan İZBAN çalışanlarına çağrı
» İZTO’dan Japonya’ya turizm atağı: Zeytin Rotası tatlanıyor
» Bu serginin geliri öğrencilere burs olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni