• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Lider Tütün Çiftçileri Philsa’da bir araya geldi

15 Ekim 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü için anlamlı kutlama

Lider Tütün Çiftçileri Philsa’da bir araya geldi


           HABER MERKEZİ      
     Bu yıl 5.si düzenlenen Geleneksel Lider Çiftçi Günü’nde tütün üreticileri, Philsa’da, İzmir Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, Celal Bayar Üniversitesi Tütün Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Rana Kibar, Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Umur, Philip Morris/Sabancı üst düzey yöneticileri, AllianceOne, Socotab ve Özege Tütün yöneticileri ile bir araya geldi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü kapsamında önemli mesajlar verildi.  

“DÜNYA KADIN ÇİFTÇİ GÜNÜ BU SENE İLK DEFA PHİLSA’DA DİJİTAL OLARAK KUTLANDI”
     Lider Çiftçi Günü etkinliği bu sene ilk defa dijital olarak gerçekleşti. Her sene tütün çiftçilerinin ve sektörün önde gelen paydaşlarının katılımıyla tütün tarımına ilişkin önemli bilgilerin paylaşıldığı etkinlikte bu sene, tütün tarımındaki iyi ve sürdürülebilir uygulamalarla birlikte son gelişmeler de ele alındı.
     Sanal fabrika turu ile Philip Morris International (PMI)’ın dünyadaki en büyük ve en iyi fabrikalarından birini inceleme fırsatı bulan tütün çiftçileri aynı zamanda tütün tarımındaki son gelişmeleri ve yenilikleri de Agronomi uzmanlarından dinleyerek bilgi sahibi oldular.
     Açılış konuşmalarında tütün çiftçilerinin her zaman yanında olduklarını belirten Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Zeynep Güney Altıntaş, sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekti: “Tütün tarımının sürdürülebilirliği, iyi tarım uygulamalarının yaygınlaşması ile verimliliğin arttırılması öncelikli odak alanlarımızdan. Ülkemizin önemli değerlerinden biri haline gelmiş oryantal tütün tarımının daha sürdürülebilir koşullarda devam etmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çiftçilerimiz ile birlikte, hem bölgemizin hem ülkemizin kalkınmasında vergi gelirlerinden ihracata birçok alanda değer yaratan, on binlerce kişinin istihdam edildiği sektörümüzün kıymetli temsilcileri ile, bir arada olmaktan ve hep birlikte 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününü kutlama fırsatımız olduğu için çok mutluyuz.”

“ORYANTAL TÜTÜNÜ DÜNYAYA TANITAN ÇİFTÇİLERİMİZDİR”
     Programın açılış konuşmalarında, bölgemizin tarım faaliyetlerinde tütünün önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden İzmir Tarım İl Müdürü Mustafa Özen konuşmasının devamında: “uluslararası arenada Türk tütünü marka değeri olan bir üründür. Dünya oryantal tütün pazarının %32’si ülkemize ait olup, bununla dünya lideri konumdadır. Ege Bölgemizin ve özellikle de İzmir ilimizin bunda katkısı oldukça büyüktür çünkü tütünün üretiminde, işlenmesinde ve ihracatında önemli bir merkezdir. Ülke genelindeki yıllık 82 bin tonluk tütün üretiminin 42 bin tonu Ege bölgesine ait olup, 32 bin kadar çiftçimiz bu bölgede emek vermektedir” dedi.     

“DÜNYADAKİ TEK TÜTÜN EKSPERLİĞİ OKULU ÜLKEMİZDE BULUNMAKTADIR”
     Programın açılış konuşmalarında, tohumdan ürüne kadar tütünün her alanında yoğun emek sarf eden tütün eksperlerini yetiştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Rana Kibar konuşmasının devamında şöyle dedi: “dünyadaki tek tütün eksperliği yüksek okulu ülkemizde bulunmaktadır. Okulun son döneminde, Philsa başta olmak üzere bir çok sanayi kuruluşunda staj programına da katılan öğrencilerimiz her türlü yetkinliğe ve donanıma sahip birer uzman yetenek olarak mezun olmaktadır. Eminim ki çiftçilerimiz de evlatlarını tütün mühendisi kimliğiyle görmekten büyük bir memnuniyet duyacaklardır, bu kapsamda, bir sonraki aşamada fakülte kimliğine kavuşturmayı planladığımız okulumuzda çiftçilerimizin evlatlarını da görmek istiyoruz.”

“TÜTÜN VE MAMUL İHRACATINDA ÜLKEMİZ ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYORSA, BUNUN BAŞ ROLÜNDE KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ VARDIR”
     Programın açılış konuşmalarında söz alan Ege Tütün İhracatçıları Birlik Başkanı Ömer Celal Umur da yaptığı konuşmasında: “bugün yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat payı ile tütün ve tütün mamulleri ihracatı, ülke ihracatında önemli bir rol oynuyorsa, bunun baş rolünde sayısı ülke genelinde 50 binleri bulan tütün çiftçilerimiz ve özellikle de kadın çiftçilerimiz yer almaktadır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Haftanın ilk günü 131.990 kişi aşı oldu
» Dev projede ihale süreci tamamlandı
» 3600 Ek Gösterge toplu sözleşme maddesi haline getirildi
» TCMB: Kasımda enflasyona en belirgin katkı enerjiden
» TL’nin değeri tarihinin en düşük seviyesinde
» TBMM’de bütçe maratonu başladı
» “Uzun ömürlü bitki alanı 15 yılda %13 azaldı”
» Asgari ücrette ikinci tur görüşmeleri başlıyor
» Sığacık sahili yepyeni bir görünüme kavuştu
» Medianova, dijital altyapı yatırımlarına devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2021
  Ticaret 06.12.2021
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni