• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Levent Yürükoğlu ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
09/11/2020 02:05
Reyting Kuruluşları

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     Reyting (Kredi Derecelendirme) Kuruluşları, bir borçlunun anapara ve faiz ödemelerini zamanında yaparak borcunu geri ödeyebilme kabiliyetini ölçen ve bunu derecelendirerek kredi notlarını tayin eden şirketlerdir.
     Kredi derecelendirmeleri, borçlanıcının kredi itibarı hakkında ileriye dönük görüşlerdir. Yatırımcılara, borçlanıcının borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyip ödeyemeyeceği konusunda bir görüş oluşturmaları için dünya çapında standartlaştırılmış, ortak ve şeffaf bir dil sağlarlar. Bu sayede de küresel sermaye piyasalarının verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar.

     Dünya’da ağırlığı bulunan ve verdikleri notlar referans olarak kabul edilen iki önemli reyting kuruluşu Moody’s Investors Service (Moody’s) ve Standard & Poor’s Global Ratings (S&P) şirketleridir. Her ikisi de Amerikan kökenli olan bu şirketlerden Moody’s 1909 yılında, S&P ise 1860 yılında kurulmuştur. Her iki reyting kuruluşunun da dünya reyting pazarında ayrı ayrı %40 payı olduğu tahmin edilmektedir. Bu iki reyting kuruluşu dışında önemli olan diğer kuruluş Fitch Rating olup pazar payının %15 olduğu düşünülmektedir.

     Kredi derecelendirme kuruluşları şirketler için olduğu gibi ülkeler için de kredi derecelendirmeleri yayınlarlar. Devletler birçok finans piyasasında en büyük borç alanlardır. Devletin kredi notları, bir devletin borcunu geri ödeme kabiliyetinin derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan değerlendirmesini temsil eder. Bir devlet için derecelendirmeler başlatıldığında, reyting kuruluşu o devletle ilgili gelişmeleri izlemeye ve kredi görüşünü buna göre ayarlamaya devam etmektedir.

     Kredi derecelendirmeleri dinamik olup, piyasadaki gelişmeleri veya borçluya özgü kredi koşullarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde tasarlanmışlardır. Kredi riski ile ilgili görüşler değiştiğinde kredi derecelendirmeleri de değiştirilmektedir.

     2010 yılında yapılan bir IMF (Uluslararası Para Fonu) araştırmasında derecelendirmelerin devlet temerrüt riskinin oldukça iyi bir göstergesi olduğu sonucuna varılmıştır. Her ne kadar kriz öncesinde verdikleri normalden yüksek kredi notlarıyla (Lehman Brothers gibi) 2008-2009 küresel finansal krizinde büyük sorumlulukları olduğu düşünülse de, uluslararası finansal sistemde yatırımcılar, yatırımlarını yaparken bu kuruluşların notlarını esas almaya devam etmektedirler.

     Kredi derecelendirmeleri, kredibilitenin etkili bir şekilde ölçümlenebilmesinde geçtiğimiz yıllar içinde önemli fayda sağlamıştır. S&P’nin yapmış olduğu araştırmalar, derecelendirme ne kadar yüksek olursa temerrüt oranlarının o kadar düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Geçmiş istatistikler, BBB olarak derecelendirilen bir kurum için 3 yıllık temerrüt oranını %0.9, BB derecelendirmeli bir kurum için %4.2 ve CCC derecelendirmeli bir kurum için %45.6 olarak göstermiştir.

     Ülke kredi reytingleri, uluslararası finansal saygınlığın bir ölçüsü olarak, devletlerin hem yabancı yatırım çekme hem de bu yatırımların fiyatlamasının belirlenmesinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece devletlerin değil bankaların da reyting kuruluşlarından kredi reytingi almaları nedeniyle, ülke reytingi o ülkede faaliyet gösteren bankaların da reytinginin belirleyicisi olmaktadır. Genel bir uygulama olarak, ülkede faaliyet gösteren kuruluşların reytingi ülkenin reytinginin üzerinde olamamaktadır. Bu nedenle, ülkenin bankacılık sisteminin uluslararası piyasalardan yaptıkları borçlanmalarda fonlara erişim ve fonlama fiyatlaması büyük değişiklikler göstermektedir. Düşük reyting notu, fonlara kısıtlı erişim, yüksek fiyat (faiz ve komisyon) ödeme ve genelde daha kısa vade anlamına gelmektedir.

     Kredi kuruluşları, bir ülkenin notunu düşürdüğünde, o ülkenin imajının bozulması ve borçlanma maliyetlerinin artması nedeniyle, ülkelerin yöneticileri tarafından ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Öyle ki S&P, 2011 yılında ABD’nin, 2012 yılında da Fransa’nın kredi notlarını düşürdüğünde büyük baskılara maruz kalmıştır. Buna rağmen, S&P verdiği notların arkasında durmuş, ABD ve Fransa bu tarihlerden sonra notlarını yükseltememişlerdir.

     Kredi derecelendirme kuruluşları ülkemizde de, özellikle not açıkladıklarında, yoğun olarak gündeme gelmektedirler. 2013 yılına kadar olan süreçte Türkiye’nin kredi notları yükselirken kendilerinden olumlu olarak söz edilen ve derecelendirmelerinden gurur duyulan bu kuruluşlar, 2015 yılından sonraki süreçte açıkladıkları not düşürmelerinden sonra ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmışlardır.

Moody’s Reyting Skalası:
Moody’s uzun vadeli reyting göstergesinde 21 farklı seviye bulunmaktadır. Bunlar:

     Moody’s, borçluların kredi itibarını, temerrüt durumunda beklenen yatırımcı kaybını ölçen standart bir derecelendirme ölçeği kullanarak derecelendirmektedir. Moodys’e göre, derecelendirmelerinin amacı “Yatırımcılara menkul kıymetlerin gelecekteki nispi kredibilitelerinin ölçülebileceği basit bir derecelendirme sistemi sunmaktır”. Moody’s, Aaa’dan C’ye kadar derecelendirmelerinin her birine 1, 2 ve 3 gibi sayısal değiştiriciler de eklemektedir; öyle ki, sayı ne kadar düşükse, derecelendirme o kadar yüksek olmaktadır. Kuruluş, her ne kadar açıkladığı notların tavsiye olarak yorumlanamayacağını ve fiyatlamaya baz oluşturmayacağını söylese de, piyasa pratiği bu notların karar vermede ve fiyatlamada önemli ölçüde kullanıldığını göstermektedir.

Standard&Poor’s Reyting Skalası:
S&P uzun vadeli reyting göstergesinde 22 farklı seviye bulunmaktadır. Bunlar:

     S&P, dünyadaki reyting kuruluşları arasında en büyüğü olarak kabul edilmektedir. S&P, borçluları AAA ile D arasında bir ölçekte derecelendirmektedir. Ara derecelendirmeler, AA ve CCC (BBB +, BBB ve BBB− gibi) arasındaki her seviyede sunulur. Kuruluş ayrıca, bazı borçlular için notun yükseltilmesi (pozitif), notun düşürülmesi (negatif) veya durağanlık şeklinde alt kademe derecelendirme benzeri görünüm notlaması da (“Kredi izleme” olarak adlandırılır) sunmaktadır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Arıcılık, kaz ve hindi yetiştiriciliği ile ipekböcekçiliği projelerine hibe desteği

  Yurtiçi ve Yurtdışı Alım-Satım İş Teklifleri

  İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 19,7 arttı

  11 ayda 102 binden fazla siber saldırı engellendi

  Pandemi, lojistik sektörünü hızla dijitalleştiriyor

  Otoyol uzunluğumuz 28 bin km oldu

  E-ticarette büyüme pandemiyle ivme kazandı

  Buca’da koronavirüs tedbirlerine denetim

  DASK 1 ay içinde 15 bin 600 hasar dosyasının incelemesini tamamladı

  Ekonomide de paradigmada da yeni bir şeyler söyleme zamanı

  FAO ‘Küresel Fiyat Endeksi’nde sert yükseliş

  Çin, elektrikli araç satışında Avrupa kıtasını geride bıraktı

  YouTuber’lara vergi takibi

  Kimya sektörünün Kasım ayı ihracatı 1,6 milyar dolar

  Türk Telekom’dan engelleri kaldıran bir ilk: İlaç barkodu okuma

  “Kadın yoksa toplum yarımdır”

  Kısıtlamalar arttı, dijitale yatırım yükseldi

  ING Türkiye, TOG ve Yuvarla iş birliği ile engeller ortadan kaldırılıyor

  Başkan Alanlı’dan İzmirlilere çağrı: Son güne bırakmayın

  Çekerek havzası yeniden hayat buluyor

  Pandemi süreci, kış lastiği kullanmayı planlayan tüketicide artışa neden oldu

  Büyükşehir’den 10 yeni hayvan içme suyu göleti

  Renault’dan Aralık ayında avantajlı fiyat fırsatları

  Engelli çocuklara özel puset

  Başkan Kılıç’tan Buca’nın bilim üssüne patent sözü

  05 Aralık 2020 Tarihli ve 31325 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Günlük hasta sayısında yeni zirve: 6.903

  Gıda sektörü kan ağlıyor

  İnşaat makineleri sektörü krizi fuar ile fırsata çevirecek

  Dünyayı hava kargo ile keşfedeceğiz

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Ege Mahallesi’nde dönüşüm başladı

  “820 milyon insan yetersiz besleniyor”

  Fındık ihracatında düşüş devam ediyor

  Uğurtaş’tan çağrı: Susuzluk gelmeden biz bir araya gelelim

  “15 bin acil konuta ihtiyaç var”

  Gürer: İktidar asgari ücret belirlenirken işveren gibi davranmasın

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kuraklığa karşı yeni yol haritası

  İzmir’deki eczanelerin çalışma düzeninde değişiklik

  2019 yılı hane harcamaları belli oldu

  Bakan Elvan: Görüşmelere devam edeceğiz

  Cumhuriyet Mahallesi imar planları askıya çıktı

  HAK-İŞ Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

  Maxion İnci Jant Grubu’na PERYÖN’den birincilik ödülü

  Konut satın alanlar bilinçli hareket etmeli

  “Turizmde yeni trendler; standart, inovasyon ve dayanışma”

  “Koronayla Fintech sektörünün ayakları yere bastı”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni