• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"Pamuğu desteklemeye devam edeceğiz"

03 Ekim 2017 Salı 16:00
12
14
16
18

"Pamuğu desteklemeye devam edeceğiz"

   ► İzmir Ticaret Borsası (İTB) Pamuk İlk Ürün Töreni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleşti.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Pamuk İlk Ürün Töreni'nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçmişte pamuk tarlalarında mısır ve buğdayın teşvik edilmesi gibi yanlışlıkların yapıldığı belirterek “Bu yanlıştan dönüp pamuğu destekledik ve buna devam edeceğiz" dedi.

     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katıldığı İzmir Ticaret Borsası (İTB) İlk Ürün Töreni'nde konuşan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, pamukta atılım yapmak için 5 istekte bulundu. Başkan Kestelli, "Gübre ve mazot destekleri arttırılsın, düzenlemeler hayata geçirilsin, çırçır fabrikalarının altyapı sorunları giderilsin ve yuriçinden pamuk alımı yapan firmalara teşvikler sağlansın. Diğer yandan  GMO Free Turkish Cotton etiketleri sanayide kullanılsın" dedi. Bakan Zeybekci ise teknoloji ile tarımda da dönüşüm yapılacağını ve hükümet olarak ellerinden gelen her türlü desteği pamuğa vereceklerini söyledi.

Türkiye'nin tekstil ihracatında pamuk önemli
     İzmir Ticaret Borsası'nda düzenlenen Pamuk İlk Ürün Töreni'ne Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir milletvekilleri, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli ile borsa üyeleri katıldı. Açılışta konuşan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, pamuk ilk ürün töreninde Bakan Zeybekci'den isteklerde bulundu. Kestelli, "Maliyetlerin düşürülmesi amacıyla gübre ve mazot desteği oranları yükseltilsin. İhtiyaç duyulan düzenlemeler bir an önce hayata geçirilsin.

     Çırçır fabrikalarının altyapı eksiklikleri giderilsin. Pamuk tedarikini yurtiçinden yapan tekstil firmalarına teşvikler verilsin. Son olarak 'GMO Free Turkish Cotton' ibareli etiketleri tekstil sanayinde yaygınlaştırılsın" ifadelerini kullandı. Pamuğun tekstilin hammaddesi olduğunu aktaran Kesetlli, "Türkiye'nin yaklaşık 28 milyar dolarlık tekstil ihracatında pamuk önemli bir konumda. Pamuk ekim alanlarımız 2000'den bu yana yüzde 40 azalırken, 60 bin olan üretici sayımız da 15 bine geriledi. Bu yıl Ege Bölgesi'nde yüzde 15 civarında pamuk artış oranını yakalayıp 200 bin tonun üzerinde rekolte beklenmekte" dedi.

Hedef: Dünyada ilk 10 Avrapa’da ilk üç
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise pamuk sezonunun üreticiden tüketiciye kadar herkese bereket getirmesini diledi. Zeybekci, "Emin olun ki birlerce yıl sonra bile bu topraklarda yetişen pamuğu satmaya devam edeceğiz. Pamuk tarlalarında mısır ve buğdayın teşvik edilmesi gibi yanlış uygulamalar zamanında yapıldı ama artık bu yanlıştan dönülüp pamuğu destekledik ve buna devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

     Pamuğun bir özgürlük simgesi olduğunu ve bu topraklarda pamuğun umut haline geldiğin açıklayan Zeybekci, "Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz. Bu ülkeyi dünyanın en büyük ilk 10, Avrupa'nın ise ilk 3 büyük ekonomisinden biri yapacağız. Kuzey Irak'taki soydaşlarımızın hakları ve bizim aklımızdan yanlış bir şey geçmez. Ama biz etrafımızda bir terör örgütüne de asla ve asla müsaade etmeyiz. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır" diye konuştu.    

     Konuşmaların ardından ilk ürün pamuk satışına geçildi. Gürkan Eser tarafından getirilen ilk pamuk balyası 20 TL'den satışa çıkarıldı. Toplam 300 kiloluk ilk ürünü ise kilosunu 100 TL'den TARİŞ Pamuk Birliği satın aldı. Pamuk çekirdeği ise yine TARİŞ Pamuk Birliği kilosu 5 TL'den aldı.  
     İTB B:aşkanı Işınsu Kestelli ile İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Ekonomi Bakanı Zeybekci'ye günün anısına Atatürk'ün Sümerbank kuruluşunda çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik yüzde 10.1’e geriledi
» Bütçe 5 ayda 20,5 milyar TL açık, Mayıs’ta 2,7 milyar TL fazla verdi
» Tarımda istihdam Mart ayında 5 milyonu aştı
» Perakende satış hacmi %8 arttı
» Hayvancılık ithalatında rekor artış yaşandı
» 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde sıra Ensemble Raro’da
» Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı
» Pegasus’un İzmir-Kiev uçuşları başlıyor
» Buğday üretiminde iklim bilmecesi
» “Artık İYİ Parti gerçeği var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
  Ticaret 13.06.2018
  Ticaret 12.06.2018
  Ticaret 11.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni