• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’yi ‘havuzlama’da üs haline getirebiliriz”

02 Mart 2017 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun:

     Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, sektörün dünya pazarında rekabet gücünü arttırmak için devletin tersane yatırımlarını KDV’den muaf tutmasının gemi inşa sektörü için büyük destek olacağını söyledi.
     Öte yandan tamir ve bakım konusunda ülkemizin konumu açısından çok şanslı olduğunu belirten Uzun, “Özellikle Dünyadaki olumsuz gelişmeleri Türkiye olarak avantaja çevirmemiz elimizdedir. Bunun için, Ülkemizdeki özellikle tamir bakım konusunda çok iyi durumda olan tersanelerimizin havuzlama kapasitelerini çok daha arttırıp Türkiye’yi havuzlama konusunda üs haline getirebiliriz” dedi.

     2016 yılı denizcilik sektörü için nasıl geçti, 2017 yılına yönelik hedef ve planlarınız nelerdir?  
     Son yıllarda tersanelerimize yeni gemi inşa talepleri yurt dışından gelmektedir. Ancak 2016 Yılı gemi inşa sektörü için tüm dünyada sıkıntılı geçmiştir. Bu nedenle yeni inşa kontratları eski yıllara göre çok gerilemiştir.
     2017 Yılına daha umutla başladık. Özellikle ihracata iş yapan tersanelerimiz yeni talepler için azami gayreti sarf etmektedirler. Bunun meyvelerini yılın ilk yarısında göreceğimizi umarak, önümüzdeki aylarda iyi haberler verebileceğimizi düşünüyorum.
Tamir ve bakım konusunda Ülkemiz konumu açısından çok şanslıdır, özellikle Dünyadaki olumsuz gelişmeleri Türkiye olarak avantaja çevirmemiz elimizdedir.
     Bunun için, Ülkemizdeki özellikle tamir bakım konusunda çok iyi durumda olan tersanelerimizin havuzlama kapasitelerini çok daha arttırıp Türkiye’yi havuzlama konusunda üs haline gerektiği görüşündeyim.

     Türkiye pazarını bekleyen gelişmeler, dünyadaki eğilimler ve bu alanda Türkiye’nin nasıl bir rol alması gerektiği konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız?
     Türk gemi inşa sektörü son yıllarda özellikle spesifik gemilere yoğunlaşmıştır. Bu konuda Dünyada söz sahibi duruma gelmiş bulunuyoruz. Avrupa’da özellikle İspanyol tersanelerine karşı, İspanya’da maliyeti düşüren devlet desteğine rağmen, kalite avantajımız ile rekabet edebilmekteyiz.
     Özellikle yeni inşa edilip ihracatı yapılan tüm gemi ve deniz araçlarına vergi muafiyeti getirilirse, gemi ihracatına çok büyük katkı sağlanmış olacaktır. Bu da uluslararası rekabet gücümüzü çok çok arttıracak olup, inanıyorum ki yaşadığımız zor döneme rağmen gemi inşa ve ihracatında gözle görünür artış hemen sağlanacaktır.

     Sektörün mevcut durumu, yaşadığı sorunlar,  çözüm önerileri, fırsatlar nelerdir?
     Hükümetimiz denizcilik sektörüne büyük önem ve sürekli destekler vermektedir. Özellikle Sayın Başbakanımız ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın, mesleğin içinden gelmeleri ve konularını çok iyi bilmeleri Türk denizcilik camiamız için büyük bir şanstır.
     Denizcilik açısından da çok önemli konuma sahip olan Ülkemiz, yine biz sektör temsilcilerinin uluslararası göstereceği aşırı gayretle Pazar payımızı arttırmamız mümkün olacaktır.
     Türkiye, yukarıda da belirttiğim gibi Dünya’da tamir ve bakım üssü haline çok rahat gelebilir. Tersanelerimiz özellikle büyük tonajlı havuz kapasitelerini hızla arttırmalıdır. Çok yakın gelecek bu konuda büyük fırsatlar sağlayacaktır.

     Pazarın rekabet gücünü arttırmak anlamına devletten beklediğiniz teşvik ve destekler var mıdır?
     İfade ettiğim gibi Hükümetimiz her türlü desteği esirgememektedir. Burada, Devletin tersane yatırımlarını KDV’den muaf tutması, eğer mümkünse gemi inşa sektörü için büyük destek olacaktır.

     Savunma Sanayii Projeleri konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
     Savunma sanayi projeleri özellikle tersanelerimiz için bugüne kadar hayal dahi edilemeyen önemli ve büyük projelerdir. Türkiye’nin dışa bağımlılığını büyük ölçüde azaltmaya yönelik ve tersanelerimize çok büyük katkılar ve hedefler gösteren yatırımlardır.
     Ayrıca, bu projeler tersanelerimizin teknolojik ve mühendislik kapasitelerini çok arttıracak ve yakın zamanda birçok ülkeye askeri gemiler inşa ve ihraç imkânlarını sağlayacaktır. Özetle, bu projeler tersanelerimiz ve Türkiye’miz için muhteşem yatırımlardır.
     Bu konunun böyle kısa satırlara sığmayacak ve üzerinde uzun uzun anlatılacak bir husus olduğunu da belirtmek isterim.

     Exposhipping EXPOMARİT İstanbul Fuarı’nın gemicilik sektörü için sizce önemi nedir?
     2015 yılında düzenlenen 13. fuara çok sayıda ülkeden birçok firma gösterdi. Katılan tersane sayısında da sanırım rekor artış oldu.
     Exposhipping EXPOMARİT İstanbul Fuarı’nın, sürekli genişleyen katılımcı ve ziyaretçi profiliyle, yeni iş ortaklıklarına zemin oluşturmaya ve deniz ticaret hizmetleri sektöründeki son gelişmeleri takip etme imkanı sunmaya devam edeceğini düşünüyorum.
     Sonuç değerlendirmem; umutsuz değiliz, ileriye gerçekçi ve pozitif bakıyoruz. Aksi halde, karamsarlıklar, çaresiz görünmeler ve ümitsiz olmalar Ülkemize ve sektörümüze katkı sağlamayacaktır.

 


+ Benzer Haberler
» “Yan sanayindeki önemli gelişmeler bizi daha da umutlandırıyor”
» “2017 yılı için umutluyuz”
» 2023 için kritik eşik: 2017 !..


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni