• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Batıliman; bölge ve ülke ekonomisine maksimum katkı sağlama amacında

06 Şubat 2017 Pazartesi 22:00
12
14
16
18

     Aliağa limanları, Akdeniz ve Ege ‘de stratejik bir konuma sahip olmasının yanında zaman, maliyet, hizmet kalitesi ve su derinliği ile denizcilik firmaları ve ithalat-ihracat yapan firmalara geniş yelpazede birçok hizmet sunuyor.
     Aliağa Limanları, İzmir’in Aliağa ilçesinde gelişen sanayi sektörünün ihtiyaçlarına bağlı olarak kurulmuş, ancak sonrasında bölgedeki ticaret hacminin artmasıyla birlikte genel liman özelliği kazanmış bir liman olma özelliği taşıyor.
     Liman bölgesinin coğrafi konumuyla beraber, bölgedeki limanların uygun teknik donanıma sahip olması, hem ulusal hem de uluslararası denizyolu taşımacılığında Aliağa Bölgesi’nin ve limanlarının önem kazanmasını sağlıyor.

     Son dönemlerde artan liman yatırımlarıyla da Aliağa limanları, 2015 yılı verilerine göre İzmit’ten sonra Türkiye’nin en yoğun ikinci limanlar bölgesi konumunda.
     Bu yıl 50. yılını kutlayan Batı Anadolu Grubu’na 2006 yılında dahil olan Batıliman Liman İşletmeleri de, İzmir ‘in Aliağa ilçesindeki Nemrut Körfezi’nde hizmet vermekte olup, İzmir şehir merkezine 59 kilometre mesafede bulunuyor.
     Batıliman; tamamlanan, devam eden ve planlanan yatırım projeleriyle birlikte, hem bulunduğu bölgede hizmet veren önemli liman işletmelerinden biri olmayı, hem de bölge ve ülke ekonomisi ile ticaretine maksimum seviyede katkı sağlamayı amaçlıyor.

     Konumu itibariyle hem gelen gemilerin yanaşmalarına ve kalkışlarına son derece elverişli, hem de karayollarına ve demiryollarına yakın mesafede faaliyet gösteren bir liman olan Batıliman, Aliağa ve İzmir bölgesi başta olmak üzere, Manisa, Denizli, Balıkesir ve Aydın gibi çevre illere de uzanan bir hinterlanda sahip.
     Batıliman, ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından güvenliği onaylanan limanlar kapsamında 24 saat yüksek standartlarda güvenlik ve kontrol sağlıyor.
     Bu özellikleri ile Batıliman, bölgedeki iş hacminden daha fazla pay alabilmek adına yapılan liman ve geri saha yatırımlarıyla birlikte sürekli büyüyen, gelişen ve tercih edilen bir liman olarak dikkat çekiyor.

     Batıliman özellikleri hakkında
     Liman geri sahası olarak iskelenin hemen arkasındaki 150 bin metrekare açık saha bulunan Batıliman, ayrıca limana 3 kilometre mesafede A Tipi Antrepo statüsünde yaklaşık 67 bin metrekare alan (21 adet kapalı depo ve yaklaşık 31 bin metrekare açık depolama) ilave olarak 64 bin metrekare alan(20 adet daha kapalı depo yapılması planlanmakta) da satın aldı.

     2015 yılı rakamlarına göre yüzde 20 oranında Batıçim firmasına ait çimento ve klinker yükleri, yüzde 80 oranında da üçüncü şahıs firmalara hizmet sağlayan Batıliman; haftanın 7 günü 24 saat modern liman ekipmanları ile dökme yük (yem-tahıl, kömür, maden vb.), genel kargo (demir çelik, torbalı yükler vb.) ve proje yüklerin (rüzgâr türbini, transformatör, fabrika malzemeleri vb.) elleçlenmesi, gümrüklü ve gümrüksüz alan seçenekleriyle depolanması ve tüm lojistik faaliyetlerinin sürdürülmesiyle de müşterilerine birçok farklı seçenekte hizmet sunabiliyor. Batıliman aynı zamanda sıvı yüklerin (kimyasal yükler, bitkisel yağ vb.) ve tehlikeli maddelerin elleçlenebilmesi için de gerekli tüm izinlere de sahip.

     Batıliman’da yapılan yatırımlar ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla her geçen sene başarı grafiğini yükseltmekte ve bölgedeki pazar payını arttırıyor.
     Bunun sonucu olarak, 2006-2011 yılları arasında yıllık ortalama 1,2 milyon ton yük elleçlemesi yapılırken, sürekli bir artışla bu rakam 2015 yılı sonu itibariyle yaklaşık 2,9 milyon tona ulaştı.

     Batıliman toplamda 750 m iskele uzunluğuna sahipken, 2015 yılı sonunda başlayan ve 2016 Mayıs ayında tamamlanan 7 bin 330 metrekare iskele uzatma-genişletme projesiyle birlikte toplam iskele uzunluğunu yaklaşık 920 metreye çıkarıldı.
     Mevcut durumda 186 metre olan 2 no ‘lu iskelenin boyu 290 m, 193 m olan 3 no ‘lu iskelenin boyu da 281 metre olurken, 23 metre olan 2 ve 3 no’lu iskelelerin genişliği de 41 metreye çıkarıldı. Batıliman, proje bitimiyle birlikte 106 bin DWT kapasiteli gemilere de hizmet sağlayabilecek duruma geldi.

     Büyük tonajlı gemilere rahatlıkla hizmet sağlanabiliyor
     Bölgedeki iskele derinliği en yüksek olan limanlardan biri olan Batıliman ‘ın 2 ve 3 no’lu iskelelerin derinliği 32 metreye kadar çıkmakta. Bu sayede büyük tonajlı gemilere rahatlıkla hizmet sağlanabiliyor. Aynı zamanda liman içerisinde bulunan arazilerde, gerekli izinlerin tamamlanmasıyla birlikte kapalı depo ve sıvı yükler için tank çiftliği yapılması da planlanmakta.

 


+ Benzer Haberler
» APM Terminals İzmir, Egeli firmaların taşıma maliyetlerini yüzde 25 düşürecek
» İzmir Limanı’na önce körfez taraması sonra özelleştirme
» “İzmir’deki üç liman birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı”
» “Aliağa’nın yolunu ve planlamasını yapın, ticaret hacmimiz 50 milyar dolar olsun”
» İzmir’in limancılık geleceği için ‘kümelenme’ önerisi
» “İzmir Limanı’nda hiçbir şey için geç değil”
» İzmir limancılıkta şaha kalkmak için gün sayıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni