• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”

04 Mayıs 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

“Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”

   ► Özer, Türk çiftçisine bağlı kalarak ve Ege Bölgesi’nin topraklarından yetiştirilmiş domatesleri tesislerinde işlediklerini söyledi

           KÜBRA TOPAL     
     Türk kuru meyve sektörünün öncülerinden olan DFS Gıda Limited Şirketi, dünya genelinde 13 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Kuru gıda çözümleri anlamına gelen ‘DriedFood Solutions’ kısaltmasından yola çıkarak DFS Gıda’yı kuran DFS Gıda CEO’su Hami Özer, kuru domates ve semi dried (fırında yarı kurutulmuş domates) ihracatıyla ekonomiye katma değer sağladıklarını belirtti.

“Türkiye pazarı fırında yarı kurutulmuş domatesi kullanmıyor”
     Kuru domatesi yurt dışına satmaya başladığında ciddi bir talep olduğunu dile getiren Özer, “Bu işin daha da büyüyebileceğine düşünerek, semi driede (fırında yarı kurutulmuş domates) yöneldim. Semi dried, Avustralya’da özellikle Melbourne şehrindeki İtalyanların keşfetmiş olduğu bir ürün. Bu ürün ile yolumuza devam etmeye karar verdik. Türkiye pazarı kuru domatesi çok az kullanıyor, fırında yarı kurutulmuş domatesi ise kullanmıyor. Üretilen ürünün tamamı yurt dışına gönderiliyor. Beni memnun eden tarafı ise herhangi bir ithalata dayalı olmadan tamamen kendi teknolojilerimizi kullanıyoruz.  Türk çiftçisine bağlı kalarak ve Ege Bölgesi’nin nadide topraklarından yetiştirilmiş domatesleri tesislere getirerek işliyoruz.Burada katma değerli hale getirip büyük bir kısmını ihraç ediyoruz. Bu anlamda yaptığımız iş ülke ekonomisine ciddi bir katma değer sağlıyor” diye konuştu.

“Majör ürünümüz fırında yarı kurutulmuş domates”
     Kuru domates ve fırında yarı kurutulmuş domates olmak üzere iki çeşit ürün gamına sahip olduklarını belirten Özer, “Bizim majör ürünümüz fırında yarı kurutulmuş domates, kuru domates ise ilave ürünümüz. Sektörde fırında yarı kurutulmuş domates ihracatı yapan 15 firma yer alıyor. Genele baktığımızda Türkiye’nin toplamda kurutulmuş işlenmiş domates ihracatı yaklaşık 40 bin ton civarında. 40 bin tonun 25 bin tonu kuru domates geri kalan kısmı da fırında yarı kurutulmuş domates” dedi.

Türkiye, Avrupa’nın sayılı mutfakları arasında
     Sezonluk bir firma oldukları için sezon başlangıcınınTemmuz ayı olduğunu belirten Özer, “Tamamen toprağa bağlıyız, domateste Temmuz ayında hasat başlıyor ve Eylül sonu Ekim başına kadar havalar iyi olursa devam ediyor.Fakat koronavirüsten dolayı Avrupa’nın almış olduğu tedbirlerden nedeniyle durmak zorunda kaldık. İmal ettiğimiz malı ihraç edemedik. Depolarımızda ürünleri stokluyoruz ama bu düzen hızlı bir şekilde değişir, insanlar, gıda ve tüketim sektörü normale dönerse biz de eski halimize döneriz” diye konuştu.

     Türkiye’nin, Avrupa’nın sayılı mutfakları arasında yer aldığını dile getiren Özer, “Özellikle Ege Bölgesi’nin yetiştirmiş olduğu kıymetli ürünler Avrupa’nın restoranlarında, evlerinde ve her yerde. Türkiye’de yapılan gıda üretimleri o kadar bilinçli ve o kadar düzgün yapılıyor ki tüm yüksek standartlarına uyuluyor. Son zamanlarda merdiven altı tesisler azaldı. Fakat biz vermiş olduğumuz hizmet ve satmış olduğumuz ürünlerin karşılığını alamıyoruz. Ayrıca sektörde maliyet hesaplarını bilmeyen firmalar yer alıyor. Bu tarz firmalar satış psikolojisi ile Avrupa pazarlarına Türk domatesini ve Türk ürünlerini çok ucuza satmaya çalışıyor. Bu durum haksız rekabet ortamına yol açıyor ve ister istemez bizde, ülkemizde kaybediyoruz. Sonuç olarak bu durumun iyileşmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda
» Pandemi baharata talebi artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni