• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Küresel gıda fiyatları ekim ayında yükseldi

08 Kasım 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

Küresel gıda fiyatları ekim ayında yükseldi

Rusya Federasyonunda Buğday Hasatı. Fotoğraf: FAO/Maxim Zmeyev

   ► Buğday, mısır, şeker ve palm yağ gibi temel gıda ürünlerinin yükselirken, peynir, kümes hayvanları ve ayçiçek yağı için ihracat fiyatları düşüyor.

           HABER MERKEZİ     
     Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, uluslararası gıda fiyatları Ekim ayında beş aydır ilk kez uluslararası teklifler şeker ve temel tahıllarda önemli ölçüde artmıştır.
    FAO Gıda Fiyat Endeksi  bir önceki aya göre yüzde1.7 ve Ekim 2018’e göre yüzde 6.0 daha oranında yükselerek Ekim ayında ortalama 172.7 puan aldı.
     Gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerini izleyen ve yaygın olarak kullanılan endeksi bugün FAO tarafından yayınlandı.
     FAO Tahıl Fiyat Endeksi ay boyunca yüzde 4.2 oranında artmış, buğday ve mısır ihracat fiyatları, bazı büyük üretici ülkelerde ve sağlam ticaret faaliyetlerinde görülen düşük ürün beklentileri nedeniyle keskin bir şekilde yükselmiştir. Buna karşılık, pirinç fiyatları, düşük talep ve bol miktarda basmati hasatı beklentileri nedeniyle düştü.

    FAO Şeker Fiyat Endeksi, Ekim ayında, dünyanın en büyük şeker üreticisi ve en büyük şeker ihracatçısı olan Hindistan ve Tayland’daki büyük ölçüde şeker üretimindeki beklenen büyük düşüşlerin ve önümüzdeki yıl çok daha fazla tedarikin olması nedeniyle yüzde 5.8 arttı.
     FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi de aynı zamanda yüzde 0,5 artarak, bir yıldan fazla zamandır en yüksek seviyesine ulaştı. Endonezya’da yeni biyo dizel uygulamaları, sıkı ithalat beklentisi ve çıktı artışında beklenen yavaşlama nedeniyle palm yağ kotaları düşerken; ayçiçek yağı Karadeniz bölgesindeki tampon hasatların ardından düştü.

     FAO Et Fiyat Endeksi, özellikle Çin’den gelen sığır ve koyun etlerine olan yüksek ithalat talebinin etkisiyle yüzde 0.9 arttı. Domuz eti fiyatları ılımlı olarak yükselirken, kanatlı hayvan eti fiyatları artan ihracat imkanından dolayı düştü.
     FAO Süt Fiyat Endeksi Ekim ayında yüzde 0.7 oranında geriledi. Özelikle peynir için verilen düşük fiyat teklifleri, yağsız ve tam yağlı süt tozundan kaynaklanan fiyat artışını dengelemiştir.

Düşük tahıl üretimi tahmini
     FAO ayrıca, bu yıl küresel tahıl üretimi konusundaki öngörüsünü iri taneli tahıl ve buğday beklentilerindeki azalıştan dolayı düşürdü. Yine de bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti ’ne  göre, 2018 yılının aynı dönemine göre dünya tahıl üretiminin yüzde 1.8 oranında artması bekleniyor.
     Spesifik olarak, 2019’da dünya çapındaki iri taneli tahıl üretiminin yüzde 1.2 artarak 1 425 milyon tona yükselmesi beklenirken, buğdayın ise 4.5 artarak 765 milyon tonla rekor seviyeye ulaşması beklenmektedir. Küresel pirinç üretimi için tahminler, geçtiğimiz yılın seviyesinin biraz altında kalarak 513.4 milyon ton olarak tespit edilmiştir.
     2020’ye bakıldığında, yağış sıkıntısı, Avrupa Birliği’nde buğday ve Güney Amerika’da mısır da dahil olmak üzere ekinlerin ekiminde zorluklara sebep olabilir. Hava durumu genel olarak Rusya Federasyonu ve Güney Afrika’daki ekim alanları için daha uygundur.

     2019/20’deki dünya tahıl kullanımının rekor bir seviyeye ulaşan 2 709 milyon ton olması beklenirken, 2020 sezonunun sonunda dünya tahıl stoklarının açılış seviyelerine göre yüzde 1.5 düşüşle 849.5 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir. FAO, küresel tahıl stok kullanım oranının ılımlı bir şekilde yüzde 30.4’e gerilemiştir fakat hala rahat seviyelerdedir. Buğday stoklarının artması beklenirken, mısır ve pirinç stokları düşmektedir. Tahılda dünya ticaretinin 2019 yılında yüzde 0.7 artarak 415 milyon tona yükselmesi bekleniyor.
     FAO, altı aylık Gıda Görünümü raporu yayınlandığında, bugün tarımsal gıda ürünlerine ilişkin piyasa eğilimlerinin daha kapsamlı bir resmini sunacaktır.


+ Benzer Haberler
» Başkan Soyer’den sosyal demokrat belediyecilik vurgusu
» Karabağlar’da kaçağa geçit yok
» Güzelbahçe Belediyesi’nden can dostlara yeni yuva
» 30 metrekarelik evden 1.5 ton atık çıktı
» SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi
» İyileşen sayısı yüzde 90’a yaklaştı
» İş güvenliği pandemiye rağmen ertelenmedi
» Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2,5 milyar dolar
» Kimya sektöründe 2019 ihracat yıldızları belli oldu
» TİM’in Milli Üretim Seferberliği kapsamında 100 bin maske ABD’ye teslim edildi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni