• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kuraklık gıda milliyetçiliğini artıracak”

06 Ocak 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Kuraklık gıda milliyetçiliğini artıracak”

   ► “Kuraklığa karşı önlem alamazsak, tarımsal üretim sekteye uğratacak, gıda güvenliği endişesi taşıyacağız”

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Bayraktar, tarımın, pandemi sürecinde tarımsal üretimi ve ihracatını sürdürerek, istihdam sağlayarak ekonomiye önemli katkıda bulunduğunu belirtti. Kuraklığın kış ekilişlerinde verim kayıpları meydana getirmesi beklendiğinin altını çizen Bayraktar, kuraklığın devam ederse, ilkbaharda ekilecek olan suya daha çok ihtiyaç duyan ürünlerde sıkıntı yaşanacağına dikkat çekti.

“Suya ihtiyaç duyulan ürünlerde sıkıntı yaşanacak”
     Önümüzdeki aylarda tarımsal kuraklığın olumsuz etkilerinin görüleceğini tahmin ettiklerini belirten Bayraktar, “Kuraklığın kış ekilişlerinde verim kayıpları meydana getirmesi beklenmektedir. Kuraklık böyle devam ederse, ilkbaharda ekilecek, suya daha çok ihtiyaç duyan ürünlerde de sıkıntı yaşanacaktır” diyerek kuraklığa dikkat çekti. Bayraktar, “Kuraklığın dünyada ve ülkemizde ciddi bir gıda krizine yol açması ihtimalinin çok farkında olmadığımızı görüyoruz. Ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızı etkileyecek olan böyle bir krizin olumsuz etkilerinden korunmak için acil olarak, daha fazla zaman kaybetmeden gerekli önlemleri almalıyız. Kuraklığın boyutları artarsa paramız olsa bile tarlada ve marketlerde ürün bulamaz hale gelebiliriz. Kuraklığa karşı bu önlemleri alamazsak, gelecekte bu durum, tarımsal üretimi sekteye uğratacak, gıda güvenliği endişesini taşımamıza neden olacaktır. Pandemi süreci ve kuraklıkla birlikte ülkelerin gıda milliyetçiliğini daha çok etkileyecektir. Gıda stoklama başlayacaktır, bu süreçte gıda güvencesini sağlamak yerli üretimin artırılmasından geçmektedir” değerlendirmelerinde bulundu.

“Vahşi sulama yöntemleri bırakılmalı”
     Özellikle suyun yüzde 74’ünü kullanan tarım sektöründe ivedi olarak gerekli yatırımların yapılması ve tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Bayraktar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde tarımsal sulamada sulama randımanı yetersizdir. Sulama sistemlerinin yüzde 72’si açık sistemdir. Bu durum su israfına neden olmaktadır. Acilen eski ve atıl vaziyette olan bu yapılar yenilenmeli, kapalı sistemlere geçilmelidir. Tarım sektöründe verim kaybına ve toprakta tuzlanmaya neden olan vahşi sulama yöntemleri bırakılmalıdır. Tarım sektörü hiç zaman kaybetmeden yağmurlama ve damla sulama sistemlerini kullanmaya geçmelidir. Bunun için gerekli teşvikler ve krediler artırılarak çiftçimize ulaştırılmalıdır. Türkiye’de tarım alanlarının yüzde 70’i kuru tarımda olduğu için tarımsal kuraklıkla mücadele etmede sulamanın önemi büyüktür.”

“Markette 37, üreticide 28 üründe fiyat artışı”
     2020 yılında markette 42 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 5’inde fiyat azalışı ve üreticide ise, 34 ürünün 28’inde fiyat artışı ile 5’inde ise fiyat azalışının meydana geldiğini açıklayan Bayraktar, “Üreticide sadece patateste fiyat değişmedi. Yaptığımız tespitlere göre, 2020 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide portakal olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde Antep fıstığı, üreticide yeşil soğan oldu. 2020 yılında, markette fiyat düşüşü yüzde 15,98 ile en fazla Antep fıstığında meydana geldi. Antep fıstığındaki fiyat düşüşünü yüzde 12,35 ile kuru soğan, yüzde 3,98 ile limon, yüzde 2,28 ile yeşil soğan, yüzde 1,91 ile domates takip etti” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak
» “Türkiye’nin birinci önceliği fiyat istikrarı olmalı”
» Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı
» Güney demiryolu koridoru hareketleniyor
» DB’den ‘organize’lere sürdürülebilirlik desteği
» Petkim, kimya sektöründe Ege’nin ihracat şampiyonu
» Acil durum çantaları dağıtıldı
» Çeşme Belediyesi sokak hayvanlarını koruyor ve tedavi ediyor
» Bölgenin uluslararası buluşması, süs bitkileri sektörünü 2021 hedeflerine taşıyacak
» İzmir’in turizm stratejisi sanalda tanıtılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni