• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”

18 Şubat 2021 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”

   ► Sertbaş: Hazır giyim sektörü olarak bir makasın içerisindeyiz.

           SELDA AK      
     Hazır giyim sektörü, hammadde ve işçilik maliyetlerindeki artışın yanı sıra kurdaki düşüşle birlikte zor günler geçiriyor. Artan maliyetleri fiyatlara yansıtamadığını ifade eden Ege Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, ihracatçıları zor günlerin beklediğini vurgulayarak, kurun belli bir seviyeye çekilmesi gerektiğini kaydetti.

“Hazır giyim sektörü olarak bir makasın içerisindeyiz”
     Maliyetlerde yaklaşık yüzde 15-20 aralığında artış olduğunu belirten Sertbaş, dolar kurundaki düşüşün ihracata olumsuz yönde yansıyacağını söyledi. Kurdaki düşüşün henüz ihracata yansımadığını belirten Sertbaş, “Şuan etkilerini görmüyoruz çünkü alınmış siparişler var ve yapılmak zorunda. Düşük kurla yeni sipariş almakta zorlanıyoruz. Hammadde fiyatlarımız çok arttı. Sadece hammaddede yüzde 15-20 aralığında bir artış var. İşçilikte de yüzde 20 artış var. Kurlarda bir o kadar geriledi. Hazır giyim sektörü olarak bir makasın içerisindeyiz. Sadece hazır giyim değil tüm ihracatçılar olarak aynı durumdayız. Biz işgücü çok yoğun bir sektörüz. Asgari ücretteki artış maliyetlerimizi direkt etkiliyor. Dolayısıyla hammadde ve asgari ücretteki artış bizi çok etkiledi. Eğer Merkez Bankası da gerileyen kuru düzeltmezse ihracatta zor günler gelecek gibi” dedi.  

“Kur belli bir seviyeye gelmeli başka şansımız yok”
     Maliyet artışlarını müşteriye yansıtma şanslarının çok az olduğunu aktaran Sertbaş, “Hammadde fiyatları global olarak artıyor. Müşteriler de pamuğun, ipliğin fiyatının arttığını biliyor. Belki bir sonraki siparişlerimizde yansıtabiliriz. Ama işçilik, hammadde artışı ve öte yandan kur gerilemesiyle maliyetlerimiz çok yükseldi. Bunları şuan yansıtamayız. Kurun belli bir seviyeye gelmesinden başka bir şansımız yok” diye konuştu.
     Tekstil, hazır giyim sektörü içerisinde gelinlik, abiye ve damatlık grubunda çalışanların işlerinin ortalama yüzde 75 oranında düştüğünü sözlerine ekleyen Sertbaş, “Bu dönemde ihracatları çok az giriyor. İç piyasada da zaten hiçbir hareketlilik yok. Onların bir an evvel toparlanması adına düğün organizasyonlarının başlaması lazım” dedi.

“Sürdürülebilir üretim gücümüzü zorluyor”
     İhracatçı için en gerekli 3’lünün olumsuz gittiğini belirten Sertbaş, “Hammadde arttı, işçilik arttı, kur geriledi. Hani hammadde ve kur yerinde sayar sadece işçilik artarsa bir şekilde idare edersiniz. Maalesef öyle bir durum yok. Bu durum sürdürülebilir üretim gücümüzü de zorluyor. Hazır giyimciler olarak pandemi nedeniyle bir şans yakalamıştık. Avrupalılar yakın ülkelerden alışveriş yapmaya başlamıştı. Türkiye de bunlardan biri. Şimdi o avantajımızı kaçıracağız diye endişeleniyorum” ifadelerini kullandı.

Müşterilerden yeni fiyatlara ‘pahalı’ tepkisi
     İhracat pazarındaki rekabet gücünün doğrudan etkileneceğini belirten Sertbaş, “Zarar edeceğiz ya da etmeyeceğiz, eski fiyatlar verildi ve yapıyoruz. Belki Mart’a kadar eski fiyatlar devam edecek. Yeni fiyat verdiğimizde müşterilerden ‘çok pahalı’ diye tepki alıyoruz. Nereye kadar müşteri bunu kabul edecek, biz ne kadar sübvanse edeceğiz bilmiyorum. Ama birçok işletme var ve yaşaması lazım. Aslında ihracatın devam ediyor olması da durumun iyiye gittiğini göstermeyecek” dedi.

“Değişen trend pandemi sonrası devam edecek”
     Hazır giyim sektöründe trendin değiştiğini ve bu değişimin pandemi sonrası da devam edeceğini anlatan Sertbaş, günlük iş yaşamında insanların artık takım elbise giymediğine dikkat çekti. Sertbaş, “Artık Avrupa’da da, ülkemizde de durum bu şekilde. Bugün bankacılar artık kot ve sweatshirt ile işe geliyor. Eskiden bankacılar jilet gibi takım elbiseler giyerdi. Bu durum bir müddet devam edecek. Pandemi bitse de alışkanlık haline gelecek. Dünya, spor ve rahat kıyafetlerle her şeyi yapabildiğini anladı. Bundan sonra da öyle olacaktır. Biz örme grubu olduğumuz için şanslıyız ve bu anlamda da iddialı bir ülkeyiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Enginar üretici destek bekliyor
» “Konteyner kıtlığı ihracatçı için ciddi bir sorun”
» Bakkalların veresiye defteri kabardı
» Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor
» Turizmciler 2021’den umutlu
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni