• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Küçük işletmelerin siber güvenliği uzman olmayan kişilere emanet

08 Kasım 2018 Perşembe 09:00
12
14
16
18

Küçük işletmelerin siber güvenliği uzman olmayan kişilere emanet

           HABER MERKEZİ     
     50 kişiden az çalışanı bulunan çok küçük ölçekli işletmeler, müşterileri ve çalışanları adına tuttukları veri nedeniyle siber suçlular için kârlı bir fırsat oluşturuyor.  Bu veriler, satış veya fidye yoluyla iyi para getiriyor ve uyanık suçlular için yeni gelir kaynakları sağlıyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma, sürekli devam eden siber güvenlik risklerinin yanı sıra küçük işletmelerin siber güvenlik konusunda uzman olmayan kişilere güvenmesi nedeniyle de risk altında olduklarını ortaya çıkardı. Bu şirketlerin üçte biri BT güvenliğini, işletmeleri çabuk türeyen tehditlere karşı korumak için yeterli bilgi birikimi olmayan çalışanlara teslim ediyor. 

     Küçük işletmelere yönelik tehditleri inceleyen Kaspersky Lab, hazırladığı raporda fidye yazılımlarının bu şirketleri nasıl etkilediğini ortaya çıkardı. Elde edilen bulgular, bu şirketlerin fidye yazılımına bir kez yakalandıktan sonra tekrar tekrar yakalanmaya yatkın hale geldiklerini gösteriyor. Gerçekten de son 12 ay içinde bu tür bir vaka yaşayan küçük işletmelerin çoğu birden fazla vaka ile karşılaşmış. Bu şirketlerin %37’si iki ya da üç kez sorun yaşamış.
     Bu durum şirketlerin faaliyetlerini sekteye uğratabiliyor. Çalışmaların durması veya dosyalara uzun süre erişilememesi şirkete büyük zarar verebiliyor. Ankete katılan fidye yazılımı mağdurlarının dörtte birinden fazlası (’) verilerine haftalar boyunca ulaşamadıklarını belirtti. Bu da sorunun, küçük şirketlerin çalışmalarının durmasına dolayısıyla da gelir ve itibar kaybetmesine neden olduğu anlamına geliyor.

     Kaspersky Lab B2B Ürün Pazarlama Lideri Sergey Martsynkyan, “Fidye yazılımları şirketlerin günümüzde karşılaştığı en ciddi siber tehditlerden biri. Saldırı gerçekleştiğinde şirketin boyutu fark etmeksizin çok çeşitli sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, özellikle çok küçük ölçekli şirketler birden fazla vakayla karşılaşıyor. Bunun nedenlerinden biri, çoğu küçük şirkette BT önlemlerinin tehlikelerden nasıl sakınılacağını bilmeyen veya tehditlerle mücadele etmek için gereken zamana ya da beceriye sahip olmayan kişiler tarafından alınması olabilir.” dedi.
     Küçük işletmeler, BT personeline sahip olmasalar da bu ölçekteki kurumlar için özel olarak tasarlanan Kaspersky Small Office Security gibi güvenlik çözümleriyle kendilerini daha iyi koruyabilirler. Bu çözüm şirketlerin kendilerini fidye yazılımı risklerine ve daha fazlasına karşı korumasına şu yollarla yardımcı oluyor:

     Kolay kullanım: Herhangi bir çalışan, BT güvenlik uzmanlığı olmasa bile Kaspersky Small Office Security çözümünü kurup yönetebilir.
     Uzaktan çalışmaya hazır: Çözüm, çevrim içi arayüz ile kontrol edilebilir. Böylece kullanıcılar güvenliği her yerden yönetip izleyebilir. Bu sayede çözüm ana ofisi olmayan veya uzaktan kontrol edilen çok sayıda cihaz kullanan küçük işletmeler için idealdir.
     PC ve sunucu düzeyinde koruma: Bilgisayarların yanı sıra Windows dosya sunucuları için de kullanılan System Watcher bileşeni, açıklardan yararlanma girişimlerini önleyip zararlı uygulamaların yaptığı işlemleri geri alarak hassas iş verilerini korur.
     Çok küçük ölçekli işletmelerin hareketliliğini destekler: Kaspersky Small Office Security’de yer alan mobil güvenlik ve yönetim teknolojileri, uzaktan çalışanları ve seyahat edenleri güvene almak için çalışanlara ait cihazlardaki hassas verileri korur. Çözüm ayrıca kaybolan cihazları bulma, kilitleme ve silme özelliklerine sahip. Bu sayede cihazlar yanlış ellere geçtiğinde şirket verileri korunuyor.

 


+ Benzer Haberler
» “Kadifekale ’anka kuşu’ gibi küllerinden doğacak”
» EBSO: Demir çelik alarm veriyor
» Salihlili ihracatçılar, sorunlarına çözüm aradı
» Ay’a inişin 50’nci yıl dönümü özel etkinliklerle kutlandı
» “Hizmet şehrin tümüne yayılacak”
» Palandöken, “Kurban Bayramı dolandırıcılarına dikkat”
» Tarım arazileri etkin kullanılacak
» TAİDER üyeleri Kanat Boya’yı ziyaret etti
» Aliağa Meslek Odaları ile Hampton işbirliği
» Güneydoğu’da 400 köye ‘toplulaştırma’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.07.2019
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni