• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kredi faiz oranlarının düşürülmesi konut piyasasını hareketlendirecek

23 Kasım 2021 Salı 10:00
12
14
16
18

Kredi faiz oranlarının düşürülmesi
konut piyasasını hareketlendirecek


           HABER MERKEZİ      
     Kredi faiz oranları sıfır konutlar için 1 milyon TL’nin altındaki tutarlarda yüzde 1.20’ye, 1 milyon TL’nin üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.29’a indi. Konuyu değerlendiren Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, Ülkemizde yurt dışı yatırımcılar açısından oldukça cezbedici, rekabetçi bir fiyat düzeyi mevcut. Faiz oranındaki düşük seviyeler yerli yatırımcının da konuta olan talebini yükseltecektir. Artan inşaat maliyetlerinin yeni konut üretimi üzerindeki olumsuz etkisini dikkate aldığımızda konut fiyatlarındaki artışın devam edeceğini, gerek ilk defa konut edinecek vatandaşlarımızın gerekse yatırım niyeti olan vatandaşlarımızın faiz indirimi nedeniyle büyük ilgi göstereceğini düşünüyoruz.” dedi.

     Kamu bankalarının Merkez Bankası’nın ardından kredi faiz oranlarını düşürmesinin sektörü hareketlendirmesi bekleniyor. Konuyu değerlendiren Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, “Kamu Bankaları’nın sıfır konutlar için uyguladığı kredi faiz oranlarında indirime giderek faiz oranlarını 1 milyon TL altı için yüzde 1,20 ye; 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,29’a düşürmesi kuşkusuz konut piyasasını hareketlendirecektir. Öncelikle belirtmek gerekir ki Ülkemizde yurt dışı yatırımcılar açısından oldukça cezbedici, rekabetçi bir fiyat düzeyi mevcut. Faiz oranındaki düşük seviyeler yerli yatırımcının da konuta olan talebini yükseltecektir. Zira ülkemiz konut fiyatlarına bakıldığında her ne kadar son dönemlerde ciddi artış oranları söz konusu olduysa da döviz cinsinden bakıldığında hala oldukça cazip seviyelerde. Öyle ki döviz cinsinden on yıl önceki değerlerine yakın seyrettiğini söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse on yıl önce 330.000 Amerikan doları karşılığı alınan bir taşınmazın bugünkü değeri 330.000-360.000$ aralığında.” dedi.

“ÜLKEMİZDEKİ YATIRIMCILAR GAYRİMENKULÜ ‘GÜVENLİ LİMAN’ OLARAK GÖRÜYOR”
     Budakoğlu, “Ülkemizdeki gayrimenkullerin gerçek anlamda değerini bulabilmesi yerli yatırımcı açısından tamamen finansman ile ilgili bu da düşük faiz oranı anlamına gelmekte. Bir de diğer yatırım araçlarından banka mevduatına uygulanan faiz oranlarının düşük olması, dövizin dalgalı bir seyir izlemesi, altının ulaştığı seviye, borsaya olan yerli yatırımcı ilgisinin kısıtlı olmasıyla birleştirildiğinde gayrimenkulü oldukça cazip hale getirmektedir. Gayrimenkul yatırımı açısından gidilecek çok yol var. Bunlara ilaveten, ülkemizdeki yatırımcıların gerek inançsal sebeplerle gerekse gayrimenkul üzerindeki “güvenli liman” düşüncesi nedeniyle her zaman gayrimenkule ilgi duyduğunu, bu durumun gayrimenkule olan bakış açısını barınma ihtiyacının ötesine taşıdığını ve yatırımcıların genelinin gayrimenkul öncelikli yatırım araçları arasında gördüğünü biliyoruz.” şeklinde konuştu.

“FAİZ İNDİRİMİ NEDENİYLE İLK DEFA KONUT EDİNECEKLERİN BÜYÜK İLGİ GÖSTERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”
     Budakoğlu şöyle devam etti: “te yandan, ülkemizin genç ve dinamik nüfus yapısı, nüfus artış hızı, ülke dışından gerek göçmen olarak gerekse eğitim, iş vb. amaçlarla ülkemize yerleşen insan yoğunluğu gibi etkenlerin yanı sıra, artan inşaat maliyetlerinin yeni konut üretimi üzerindeki olumsuz etkisini dikkate aldığımızda konut fiyatlarındaki artışın devam edeceğini, gerek ilk defa konut edinecek vatandaşlarımızın gerekse yatırım niyeti olan vatandaşlarımızın faiz indirimi nedeniyle büyük ilgi göstereceğini düşünüyoruz.”.(BDS)


Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Hakkında
Gayrimenkul alanında 2005 yılından bu yana değerleme hizmeti sunan Denge Değerleme, SPK ve BDDK tarafından yetkilendirilmiştir. Hazırladığı tüm raporlar dünya genelinde geçerli olan Denge Değerleme,  2018 yılında Hollanda’da şube açarak yurt dışına açılan ilk Türk şirketi olmuştur. 2020 yılında RICS Royal Institute of Chartered Surveyors’a akredite olan ve European Valuers Alliance Birliği’nin Türkiye Temsilciliğini üstlenen şirket, Londra’da gerçekleştirilen Liderler Zirvesi’nde ‘Kalitede Mükemmellik’ ödülü alırken, Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu da ‘Yılın Yöneticisi’ ödülüne layık bulunmuştur.
Şirket, Gayrimenkul Değerleme, Kentsel Dönüşüm Hizmeti, Teminat Amaçlı Değerleme, Yabancılar İçin Tapu Değerleme, Hukuki Süreçler İçin Değerleme, Maddi Duran Varlık Değerlemesi, İnşaat Seviye İlerleme Takibi, Makine Ekipman, Taşıt Değerleme, Tesis Değerleme, Sigorta Değerleme, Şirket Değerleme, Sigorta Risk Analizi, Pazar Araştırması Raporu, Yatırım Danışmanlığı, Etkin ve Verimli Kullanım Analizi, Yatırım Danışmanlığı, Gayrimenkule Yeniden İşlev Kazandırma Raporu, Lokasyon Analizi, Kurumsal Gayrimenkul Yönetim Danışmanlığı, Fizibilite Çalışmaları ve Kira Değer Tespit Raporu, alanlarında hizmet vermektedir.


 


+ Benzer Haberler
» Şehitkamil Belediyesi bayrak ve şapka satın alacak
» ETİK, mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak
» İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi
» Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor
» 3. çeyrekte %7,4 büyüdük
» Sanayici 5 başlıkta destek isteği
» Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı
» İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep
» HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi
» Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni