• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kozmetik bitkiler 3’üncü kez kısa filmde

12 Temmuz 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Kozmetik bitkiler 3’üncü kez kısa filmde


   ► Kahrıman, etno kozmetik kavramıyla değerlerini uluslararası alana taşımak istediklerini ve bitkilerin güzellikle olan ilişkisini ele aldıklarını ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Bitkilerin güzellik ve sağlığa katkılarının konu edildiği, alanında Dünya’da ve Türkiye’de tek olan ‘3. Iva Natura Kısa Film Yarışması’ basın lansmanı, İzmir’in Torbalı ilçesindeki İva Natura Üretim Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Bu yıl, ‘Kozmetikte Kullanılan Anadolu Bitkileri’ konusunun işleneceği yarışmada, 30’un üzerinde kısa filmin yarışacağı belirtildi. Kısa filmin günümüzün yaşam tarzına oldukça uygun hızlı ve etkili bir dil anlatımı olduğunu söyleyen İva Natura Kısa Film Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı ve Laber Kimya Genel Müdürü Levent Kahrıman, “Türkiye’de çok fazla kozmetik bitkisi kullanılıyor. Biz de bu yola çıkarken neden bu bitkileri kozmetik ürünlerde kullanıp, hikayelerini insanlara ulaştırmayalım diye düşündük. Bunun en iyi yönteminin de kısa film olduğuna karar verdik” dedi.

“Kısa film hızlı ve etkili bir anlatım”
     Etno kozmetiği insan topluluklarının güzellikle olan ilişkisi olarak adlandıran Kahrıman, “Kısa film günümüz yaşam tarzına da oldukça uygun hızlı ve etkili bir dil anlatımı. Temasının ise Anadolu’daki bitkilerin insanlarla ilişkilerini anlatan filmler olmasını istedik, daha çok güzellik ilişkisini kullanmaya karar verdik. Bu anlamda ilk kez 2017 yılında başladığımız bu süreçte ilk yarışmamız çok zordu. Bu projeye insanları inandırmak desteklerini sağlamak çok zordu.  Sonrasında çok güzel ses getirdi o günden bugüne 60’ın üzerinde film yarıştı ve biri uluslararası alanda ödül aldı. Bu cesaretle üçüncüsünü yapmaya karar verdik ve gelenekselleştirdik. Her yıl yeni genç yönetmenler bizden duyuru bekliyor. Etno kozmetik yeni bir kavram ve bunu dillendiriyoruz amaç etno kozmetik kavramıyla değerlerimizi uluslararası alana taşımak. Beslenmeyi de giyinmeyi de barındırıyor içinde. Biz güzellikle bitkilerle olan ilişkisini ele alıyoruz. İnsanlarına ayaklarıyla basıp geçtikleri otların aslında onlara şifa ve güzellik kattığını göstermek istiyoruz” diye konuştu.

“Dünya üzerinde 3 bölgenin kesiştiği tek yer Türkiye”
     Kısa film yarışmalarının çevreyi bilgilendirme noktasında çok anlamlı olduğunu dile getiren Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Botanik Anabilim Dalı Başkanı ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İffet İrem Tatlıçankaya, “26 yıldır bitkilerle ilgili çalışıyorum. Dünya üzerinde 16-20 hipocografik bölge bulunurken, bunların içinde sadece 3 bölgenin kesiştiği tek bölge ülkemiz. Bu büyük bir önem taşıyor. Biyoçeşitlilik dediğimiz zaman ülkemiz topraklarında yetişen bitkilerin çeşitliliğinden bahsediyoruz. Tüm dünya üzerinde bitkilerle ilgili olarak 8 gen merkezi varken, sadece Türkiye 2 gen merkezini birden barındırıyor. Özellikle de bazı türler için mikro gen merkezi konumundayız. Bu bağlamda bu bitkilerden üretilen kozmetik ürünler her yaşta kullanılıyor. Kozmetik ürünlerin formülasyonunda etken maddeleri çok önemli. Basit bir içerik olarak görülmemeli, sonuçta bu ürünleri vücudumuza kullanıyoruz, ürün bileşimine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Doğru bitki seçimi burada devreye giriyor. Etno botanik dediğimiz alan halkın bilgisiyle bitkileri bir araya getirmek demek. Halk arasına indiğinizde geleneksel olarak bitkilerin çok uzun yıllardır kullanıldığını görüyoruz ancak bunların arşivlenmesi lazım. Var olan bilgiyi günümüze modern teknoloji ile geliştirip taşımalıyız geleneksel bilginin halktan doğru alınması çok önemli, biz bu bilgileri günümüze taşıyoruz” ifadesine yer verdi.

“Belgesellerin büyük bir fark yarattığını gördük”
     Iva Natura’nın kendi alanındaki farkındalığı arttırmak ve ülkenin bu değerini ortaya koymak için yarışmayı organize etmesinin değerli olduğunu dile getiren Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Kurucusu Pınar Öncel, “Filmin çok önemli bir iletişim alanı olduğunu fark ettiğimizde 13 sene önce çıktığımız yolda yıllar içinde belgesellerin büyük bir fark yarattığını gördük. Belgesel ve filmler dünyayı değiştirmez ama onları izleyenler değiştirebilir. Filmi izleyen insanlarda bıraktığınız değişim çok önemli. Bu yarışma da çok değerli” sözlerine yer verdi.

“Torbalı sanatsal etkinlerin merkezi olsun”
     Torbalı sadece sanayisi ve tarımıyla gündeme gelen bir ilçe olduğunu ancak aynı zamanda sanatsal etkinliklerin de merkezi olmak istediklerini söyleyen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Bu konuda Iva Natura bizim için büyük zenginlik. Kozmetik ürünler hayatımızın parçası, onların üretim aşamasında doğal olması saflığını koruması çok kıymetli” dedi.


+ Benzer Haberler
» Elektrik talebindeki rekor artış kesinti getirdi
» Balçova Teleferik Tesisleri bir hafta süreyle kapatıldı
» Bal Merası’nda ilk üretim
» İzmir Skal Kulübü’nden Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti
» Bilişim 500 için geri sayım başladı
» Karşıyaka Çarşı Tasarım Maratonu başladı
» 150.000 TL ve üzeri araç ilanları revaçta
» Astro Dijital, İzmir’den dünyaya kurumsal çözümler sunuyor
» İklim krizine karşı ‘enerji yaşam tarzı’ projesi
» Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul onarım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni