• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kovid tanısında yeni dönem

02 Ocak 2021 Cumartesi 18:00
12
14
16
18

Kovid tanısında yeni dönem

   ► Türk araştırmacılar tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisini 15 saniyede yüzde 96 güvenilirlikle ‘idrar örneği’ ile yapabilen tanı kiti geliştirildi.

           SEDA GÖK      
     Türk bilim insanları, Kovid-19 teşhisinde önemli bir çalışmaya imza atarak, yerli ve milli imkanlarla ağızdan ve burundan sürüntü almadan, idrardan alınan örnek ile koronavirüsü teşhis eden bir tanı kiti geliştirdi. Hamilelik testlerine benzer bir şekilde çalışan tanı kiti, Kovid-19’u 15 saniyede yüzde 96 güvenilirlikle teşhis ediyor. Hastanın virüs yükünün seviyesini tespit edebilen tanı kiti ile hastanın klinik seyri takip edilebiliyor.
Test kitini yerli imkanlarla geliştiren Uzman Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, geliştirdikleri Kovid-19 Tarama Test Kiti “Foaming Test”i bir grup gazeteciye anlattı.
     Kurtulmuş, testin önce Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından onaylandığını, Sağlık Bakanlığınca da ruhsatlandırıldığını ifade ederken, “İlk etapta yaklaşık 160 hasta üzerinde test yapıldı. Hastanede yapılmış test sayısı 5 binin üzerinde. Cam tüpün içerisine toz dolum teknolojisi de sanırım hiçbir yerde yok. Sıla Grup da bunu çalıştı. Sıla Grupla işin üretim ARGE’sini çalıştık. Sonuç olarak bir ürün haline getirdik. Amacımız şu; sağlıklı ve sağlıksız insanları çok çabuk şekilde tarayarak gerçekten Kovid olanları tespit etmek veya Kovid benzeri şikayetleri olup da Kovid olmayanları tespit etmek” dedi.

“TEST İLE KLİNİK TAKİP YAPABİLİYORSUNUZ”
     Testin nasıl uygulandığını da anlatan Kurtulmuş, “Diğer testlerden çok önemli farkı var klinik takip yapabiliyorsunuz. Yani Kovid olsanız da tedaviniz iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor bu testle görmek mümkün. Virüsün kendine ait bazı protein yapıları var, aminoasit yapıları var. Özellikle Sarscov2’nin protein ve aminoasit yapıları serin ve arjin aminoasitlerinin üzerine kurulu. Mesela domuz gribi olarak bildiğimiz H1N1’de bu lizin ve glutamin ağırlıklıdır. Bunlara virüslerin kendi kimlikleri diyelim. Virüs vücuda girdikten sonra hücrelerde kontrolsüz biçimde hızlıca çoğalıyor.  Çoğalmaya başladıktan sonra virüse ait protein yapıları bir şekilde büyük tuvaletle, idrarla, tükrük ile ve diğer vücut sıvılarıyla atılıyor.
     Bizim burada baktığımız, idrardaki canlı ya da cansız virüs değil esasında virüsün kendine ait yapıların idrarla çıkıp çıkmadığı yani vücudunuza ne kadar virüs girerse ona ait aminoasit yapılar o kadar çok idrarda çıkar ve reaktanımız bu yapılarla birlikte reaksiyona girerek belli bir köpük oluşturuyor.  Bu köpüğü tüpün üzerindeki renk skalasına göre değerlendirip hastanın virüs yükünü tespit ediyoruz. Yani senin vücudunda virüs yükü var, virüs yükün az veya çok fazla diyebiliyoruz. Onun dışında testin diğer avantajı da testin yüzde 96 gibi yüksek oranda doğruluk payı var. Testin kullanımı çok kolay. Yaklaşık15 saniye de sonuç veriyor. Türkiye’de böbrek rahatsızlığı olup olmadığını bu testle de tarayabiliriz” diye konuştu.

DR. İHSAN ŞAHİN: YERLİ VE MİLLİ OLARAK ÜRETTİK
     Sıla Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İhsan Şahin de testi bir insanın evinde rahatlıkla tek başına kendine uygulayabileceğine dikkati çekerek, “Sağlıkçıya gerek duymadan herkes eşine, çocuğuna da bu testi yapabiliyor. Zamanlaması 15 saniye içerisinde sonuç alabileceğiniz bir test. Testin güvenirliği ise yüzde 96.  Dolayısıyla testin ekonomik maliyeti oldukça uygun. Diğer testlerde Kovid var ya da yok sonucu alıyorsunuz oysa bu testte ‘Kovid var yok’un yanında vücuttaki enfeksiyon miktarını ve klinik seyri tespit edebiliyorsunuz” dedi.
     Şahin, şunları söyledi:
     “Bu test bu ülkenin bilim insanları tarafından bulunan ve bu ülkenin teknolojisi ile üretilen bir test. Testi Ankara’da TTT World Medikal Üretim Tesislerinde üretiyoruz. Dünyanın her yerine biz bu testi gönderebiliyoruz. Brezilya’dan Portekiz’e kadar, Polonya’dan Almanya’ya kadar Afrika ile Orta Asya ülkelerine kadar bu testi bir kez deneyen ülkeler bu testi talep ediyorlar. Biz şuanda testi yetiştirmeye çalışıyoruz. Testle hem ülkemize katkı sağlamış olduk hem de bilimsel açısından Türkiye’yi bir adım daha ileri götüren bir buluş sergilemiş olduk. Günlük 150 bin test üretme kapasitemiz var. Bunu yakında günlük 300 bine çıkaracağız. Vatandaşlarımızda testlere medikal bayilerden ulaşabilirler.”


+ Benzer Haberler
» Yaşar Üniversitesi akademisyenlerine uluslararası ödül
» Ağaç işleme makineleri sektöründen pandemiye rağmen ihracat rekoru
» İş dünyası PERYÖN ile “iş’te Birlikte” dedi
» Pandemide her 4 kişiden biri geri dönüşümsüz görme kaybı yaşıyor
» Pandemide çocukluk aşıları ertelemeye gelmez
» Ankara-Sivas YHT hattının performans testleri başlıyor
» “Kuraklık artık kapımızda değil, evimizin içinde”
» Limitler düştü, indirimli elektrik dönemi başlıyor
» İZSU’dan kuraklığa karşı geri kazanım hamlesi
» Pendik Belediyesi yol çizgi boyası ve yardımcı malzeme alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni