• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi

08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi

           HABER MERKEZİ     
     Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, Türkiye’de en çok konut aranan ilk 5 ili analiz etti. Konut yatırımındaki gelişimi de gözler önüne seren analizde 2020 Temmuz ayı verilerine göre Türkiye’de en çok konut aranan 5 il İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Muğla olarak sıralandı.
     Türkiye genelinde 2020 Temmuz ayı konut arama verilerini inceleyen Emlakjet, Koronavirüs döneminde de Türkiye’de yer alan konutların yatırımcısına kazandırmaya devam ettiğini ortaya koydu. Analizde konut yatırımlarında öne çıkan illere yönelik analizinde nüfus, büyüklük, gayrimenkulde gelişen iller dikkate alındı. Emlakjet’in konut yatırımındaki gelişimi de gözler önüne seren analizde 2020 Temmuz ayı verilerine göre Ankara ve Antalya yatırımın geri dönüş sürelerinin en kısa olduğu şehirler olarak ortaya çıktı.

Emlakjet verilerinden elde edilen bilgilere göre:
     · İstanbul’da ortalama konut satış fiyatı 413 bin Bin 280 TL, geri dönüş süresi ise 21 yıl.
     · İzmir’de ortalama konut satış fiyatları ise 379 Bin 947 TL olarak belirlenirken bu bölgedeki konutların ortalama geri dönüş süreleri ise 20 yıl.
     · Ankara’da i bakıldığında ise konutların ortalama fiyatları 241 Bin 930 TL dolaylarında, konutların geri dönüş süresi ise 16 yıl.
     · Antalya ilinde ortalama konut satış fiyatları 307 Bin 680 TL olarak belirlenirken, konutların geri dönüş süreleri ise 16 yıl.
     · Muğla ilinde ortalama konut fiyatları ise 626 Bin 999 TL olarak belirlenirken, konutların geri dönüş süreleri ise 25 yıl.


Balkonlu ve müstakil yazlıklara talep arttı
     Koronavirüs sonrası dönemde evlerde geçirilen vaktin artması ile birlikte tatil tercihlerinde de değişimler oldu. Bu durum birçok kişinin yazlık arama alışkanlıklarını değiştirdi. Hijyen endişeleri nedeniyle otel tatilleri yerine yazlığa yatırım yapmayı tercih eden kitle arttı. Yapılan araştırmada koronavirüs dönemi ile birlikte evlerde geçirilen vaktin artması nedeni ile müstakil ve balkonlu yazlıklara talebin arttığı görüldü.

‘’Konutlar yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor’’
     Türkiye’deki konut satışları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Emlakjet Ceo’su Tolga İdikat, ‘’Mart ayında ülkemizde ilk vakalarının görüldüğü koronavirüs bütün sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de etkisini gösterdi. Bu dönemde emlak sektöründe durgunluk yaşandı. Ancak Haziran ayında kamu bankalarının açıkladığı düşük konut kredi faizleri ile birlikte sektör hareketlendi. Haziran ayı TÜİK konut satış verilerine baktığımızda geçtiğimiz yıldan daha yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz.

     İlk 6 ayda toplam konut satışları %23 artarken bunun içinde, ipotekli konut satışı da "0 arttı. Bu durumda konut kredi faizlerinin düşük oluşunun rolü büyük. Kredi faizlerinde alınacak aksiyonlar emlak sektörünün önümüzdeki dönemdeki ivmesini belirleyecektir. Emlakjet’in 2020 Temmuz ayı verilerini incelediğimizde İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve İzmir illerine rağbetin devam ettiğini görüyoruz. Koronavirüs müstakil yazlık ve balkonlu evlere olan talebi arttırdı ’’ şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Ağır hasta sayısı ilk kez geriledi
» Ağır hasta sayısındaki artış devam ediyor
» İhracat şampiyonlarının 160’ı Egeli
» Tekstil sektörü e-ticaret ile ayakta kaldı
» “Gümrük Birliği elimizdeki önemli kozlardan biri”
» Tüpraş, Online Staj Programı ile öğrencileri desteklemeye devam ediyor
» Türk Telekom’dan ‘hayat kurtaran’ yerli teknoloji
» PepsiCo, tüm dünyada %100 yenilenebilir elektrik kullanmayı hedefliyor
» İzmirsporlu kadın voleybolcular sağlık kontrolünden geçti
» Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi sağlık turizmi için umut verici


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni