• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konutta 3 milyarlık Eylül bereketi

19 Ekim 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Konutta 3 milyarlık Eylül bereketi

   ► Bankaların kredi faiz indiriminin ardından harekete geçen İzmirliler, geçtiğimiz Eylül ayında 8 bin 830 konut satın aldı.

           HABER MERKEZİ     
     Bankaların kredi faiz indiriminin ardından harekete geçen İzmirliler, geçtiğimiz Eylül ayında 8 bin 830 konut satın aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artışın yaşandığı İzmir’de Eylül ayında konuta yapılan yatırımın yaklaşık maliyeti ise 3 milyar lirayı buldu. Gayrimenkul yatırım değerleme ve inşaat sektörü temsilcileri satılan ipotekli konut sayısının 5 kata yakın arttığını vurgulayarak, “Bu artış, ev almak isteyen İzmirlilerin banka faizlerinin düşmesini takip ettiğini gösteriyor. Alıcılar, önümüzdeki 3 aylık süre iyi değerlendirilerek kuzeyde Çiğli-Menemen; güneyde ise Seferihisar’a yönelmeli” dedi.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılı Eylül ayında İzmir’de 6 bin 207 olan konut satışı, 2019 yılı Eylül ayında yüzde 42 oranında artarak 8 bin 830 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 23 bin 265 konut satışı ve yüzde 15,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 14 bin 906 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 8 bin 830 konut satışı ve yüzde 6 pay ile İzmir izledi. İpotekli konut satışlarında ise İzmir, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 476,1 oranında artarak 3 bin 981’e ulaştı. Böylece İzmir’de Eylül ayında satılan 8 bin 830 konutun yüzde 45’ini ipotekli satışlar oluşturdu. Yapılan satışlar içinde en fazla ilgiyi Buca gördü. 2019 Eylül ayında Buca’da 1313 konut satılırken, Buca’yı sırasıyla 906 konutla Karşıyaka, 682 konutla Torbalı izledi.

Döviz ve faiz, konuta yöneltti
     Gözde Grubu Yön. Kur. Bşk. Op. Dr. Kenan Kalı: İzmir’de Eylül ayında satılan 8 bin 800 konut yaklaşık 3 milyar liralık bir sıcak para akışını sağladı. Başta ipotekli konut satışları olmak üzere genel konut satışlarında etkili olan faktörler ise konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, mevduat faiz oranlarının gerilemesi, dövizin fazla değerlenmemesidir. Yatırımcılar; bankadaki parasının fazla bir getirisi olmadığını görünce bunu konuta yatırdı. Yaklaşık 2 yıldır zam görmeyen konut sektöründe bir satış patlaması yaşandı. Fakat bu uzun sürmeyecek. Talebin artması ve bitmiş konutların satılmasıyla birlikte önümüzdeki 3 aylık sürecin ardından fiyatlar yaklaşık yüzde 40 ila 50 oranında artacak. Benim iddiam şudur ki; bugün için 600 bin liraya alınacak bir konut çok kısa bir süre sonra 850-900 bin liradan satılacak. Yatırım açısından Buca ve Çiğli önemli konumda. Çünkü şehir kuzeye, Çiğli’ye doğru büyüyor. Yapılan Buca otobanı ile İzmir’in doğu ve batısına ulaşım kolaylığı açısından Buca, inanılmaz yükselen bir değer. Tavsiyem; ev almak isteyen kişiler çok iyi analiz edip, 3 ay içerisinde karar versinler. Bu saatten sonra da fiyatların düşeceğini sanmasınlar. Tersine hızla yükselecek bir döneme giriyoruz.

GÜNEYİN YILDIZI; SEFERİHİSAR
     Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer: İzmirliler konut alımında oldukça akıllıca hareket edip, şartların kendi lehine dönmesini bekledi. Bu bekleyişin ardından gerek konut kredisi ve mevduat faizlerindeki düşüş gerekse dövizin değerlenmemesi yatırımcıyı harekete geçirdi. İpotekli satışlar, yani banka kredisiyle alınan konutlardaki yaklaşık 5 katlık artış da bunun göstergesi. Fakat bu denli yüksek talep karşısında eldeki konutların da azalması sonucu hızla fiyat artışları gelecektir. Vatandaşlarımız önümüzdeki 3-4 aylık süreyi iyi değerlendirmeli ve faizlerin daha fazla düşmeyeceğini de göz önüne alarak alım yapmalı. Bu alımlar kısa bir sürede yüksek getiriye ulaşacak. Yatırım bölgesi anlamında ise kuzey aksında Menemen’e doğru büyüyen İzmir; Güney aksında ise Seferihisar’a doğru ilerliyor. Seferihisar’da yakın bir zamanda çeşitli alanların imara açılacak olması, bölgedeki konutların da değerini birden yükseltecektir. Yatırımcılar Seferihisar’ı da mutlaka portföylerinde değerlendirmeli.

ORAN DÜŞTÜ, İZMİRLİ KOŞTU
     First Class Trust Unìon Yön. Kur. Bşk Gülçin Okay: Son dönemde bankaların kredi faizlerini düşürmesi, yatırımı düşünenlerden çok kendi kullanımı için gayrimenkul sahibi olmak isteyenleri harekete geçirdi ve yüzde 0,99’a inen faiz oranları da konut kredisi kullanımını attırdı. İpotekli satışların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 476 oranında artması da vatandaşların uzun zamandır bu faiz indirimini beklediğini gösteriyor. Şu konuda uyarıda da bulunmak isterim; faizlerdeki düşüş doğal bir sürecin sonucu değil. O nedenle gayrimenkul alımı yapacaklar faizlerin daha da ineceğini beklemesin; bir an önce alım yapsın. Özellikle Mart-Nisan gibi yeni yapılan inşaatların maliyetleri yüzde 23 ila 30 oranında artacak; bu da fiyatlara yansıyacak. Özetle alım yapmak isteyenler önünüzdeki 6 aylık süreyi iyi değerlendirmeli. TÜİK verilerine göre Buca en fazla konutun satıldığı ilçe oldu ama bu durum, buranın ‘En fazla prim yapan ilçe’ olduğu anlamına gelmez. İzmir önümüzdeki 5 yılda özellikle kuzey aksında yani Menemen - Çiğli aksında gelişecek. Yatırım yapmak isteyenlerin gelişecek bölgelere, yani kuzey aksına yönelmesinde fayda var.

HÜKÜMET ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU
     DRC Grup Kurucu Ortağı Caner Tan : Yaklaşık 1 yıldır inşaat piyasası oldukça durgundu. Fakat son dönemde dövizin sabit kalıp, konut ve mevduat kredi oranlarının düşmesiyle piyasa ciddi anlamda hareketlendi. Üzerine basarak söylemek isterim ki, konut almayı düşünenler yeni yıla kadar olan süreyi çok iyi değerlendirmeli. İnşaattaki canlılığın devam etmesi için kredi faizlerindeki bu düşüş sürmeli. Dövizin seyrinin stabil gitmesi ve mevduat ve kredi faizlerinin düşük olması inşaat firmalarının da yeni projeler yapmasını sağlayacaktır. Konut kalmayı planlayanlar “banka faizleri biraz daha düşer mi” diye beklemesin. Şu anki mevcut faizler bile ülke gerçeğini yansıtmamakta. Hükümetimiz piyasayı canlandırmak adına elini taşın altına koydu ve faizleri belli bir seviyeye indirdi. Ama bunu daha fazla devam ettiremez. O açıdan bu fırsat kaçırılmamalı. Yatırım bakımından Bornova, Alsancak ve Karşıyaka hala cazibesini korurken Torbalı ve Aliağa yeni yatırım alanları olarak dikkat çekiyor.


+ Benzer Haberler
» Başkan Soyer’den sosyal demokrat belediyecilik vurgusu
» Karabağlar’da kaçağa geçit yok
» Güzelbahçe Belediyesi’nden can dostlara yeni yuva
» 30 metrekarelik evden 1.5 ton atık çıktı
» SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi
» İyileşen sayısı yüzde 90’a yaklaştı
» İş güvenliği pandemiye rağmen ertelenmedi
» Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2,5 milyar dolar
» Kimya sektöründe 2019 ihracat yıldızları belli oldu
» TİM’in Milli Üretim Seferberliği kapsamında 100 bin maske ABD’ye teslim edildi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni